Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čtvrtý obviněný kvůli únikům z BIS: Rittigův jízdenkový advokát Michal

David Michal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Michal | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Vyšetřovatelé kvůli úniku informací z Bezpečnostní informační služby obvinili i právníka Davida Michala z kanceláře MSB Legal. Informaci serveru Lidovky.cz potvrdilo několik zdrojů. Usnesení o zahájení trestního stíhání si převzal po lobbistovi Ivo Rittigovi, Janě Nagyové-Nečasové a Rittigově obchodním partnerovi Tomáši Jindrovi.

"Zahájení byla doručena čtyřem osobám, jedné pro zločin ohrožení utajované informace se sazbou dva až osm let. Tři další osoby mají trestný čin pouze v prvním odstavci, z nich dvě jsou stíhány pro návod k tomuto trestnému činu a jedna osoba pro trestný čin jako takový. V těchto případech je sazba nula až tři roky, nebo peněžitý trest," upřesnil náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár. Konkrétní jména ale nekomentoval. Žalobci čtveřici viní z několikanásobného porušení zákona o utajovaných informacích.

ČTĚTE TAKÉ:


K obvinění kolegy se nevyjádřila ani právnička z kanceláře MSB Legal Karolína Babáková. "Nemůžu potvrdit ani vyvrátit, že by mému partnerovi v kanceláři bylo sděleno obvinění z ohrožení utajované informace. V obecné rovině lze říct, že dokázat takový trestný čin bude pro policii velmi složité, protože bude nutno dokázat, že obviněná osoba nejen, že musela vyzvídat utajovanou informaci, ale musela také vědět, že je utajovaná," uvedla Babáková. Podle ní je obtížné dokázat v takovém případě úmysl. "Pokud se to opravdu bude týkat některého mého klienta nebo partnera v kanceláři, jsem zvědavá na důkazy, se kterými policie případně přijde," konstatovala Babáková.

Ze slov Komára lze vyčíst, že Michalovi, Rittigovi a Jindrovi hrozí v případě prokázání viny až tři roky, nebo peněžitá pokuta, trest pro Nečasovou by mohl být o poznání tvrdší, za mříže by mohla jít až na osm let.

Michal: Vyšetřovatel je podjatý

Advokát Michal ihned vyrazil do protiútoku, podle zjištění serveru Lidovky.cz odmítl vypovídat, nařkl jednoho z vyšetřovatelů kauzy z podjatosti a případ označil za vykonstruovaný. Policista je totiž podle něj přítelem Vladimíra Sitty mladšího, důležitého svědka v kauze "17 haléřových" jízdenek, v níž již Michala kriminalisté obvinili v půlce února.

Podle policistů se podílel na nevýhodné smlouvě na výrobu jízdenek mezi městskou společností a papírnou Neograph. Zároveň zastupoval společnost Cokeville Assets, přes níž mělo téct 17 haléřů z každé jízdenky až k Rittigovi.

Michal však označil obě kauzy za vykonstruované. Dokazují to podle něj e-maily z roku 2011 mezi Sittou mladším a kriminalistou, které nechal založit do spisu. Oba muži si v nich tykají a policista radí Sittovi, jak věci posunout "správným směrem".

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...