5. března 2014 15:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další obvinění kvůli BIS. K Rittigovi přibyla Nečasová až dnes

Jana Nagyová na dotazy novinářů nereagovala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nagyová na dotazy novinářů nereagovala. | foto: ČTK

PRAHA Den po lobbistovi Ivo Rittigovi si vyslechla obvinění i Jana Nagyová, nyní Nečasová. Exředitelka kabinetu Nečasovy vlády si usnesení o zahájení trestního stíhání převzala na policejní služebně na pražském Perštýně. S Rittigem ji kriminalisté viní z trestného činu ohrožení utajované informace. Obvinění prý čeká i advokáta a Rittigova obchodního partnera Tomáše Jindru.

Server Lidovky.cz o obvinění Rittiga informoval v úterý, kdy se také objevily informace, že společně s ním je obviněna i Nečasová. Nebyla to pravda. Stalo se tak až o den později. "Dnes (ve středu, pozn. red.) převzala usnesení o zahájení trestního stíhání pro další trestnou činnost. Více říct nemohu, protože jsme se zavázali, že nebudeme poskytovat žádné informace," řekl serveru Lidovky.cz advokát Nečasové Eduard Bruna.

Nečasová si obvinění převzala na služebně Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na pražském Perštýně, stejně jako Rittig je obviněna z trestného činu ohrožení utajované informace. Exšéfka kabinetu je podle policistů předávala lobbistovi, pomáhat jim měl i advokát Jindra. Právě on je podle Práva dalším řadě. I on by měl být údajně podle nejmenovaných zdrojů deníku brzy obviněn ze stejného trestného činu. Zatím se tak však nestalo.

K TÉMATU:

S Nečasovou byl podle olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana v pravidelném kontaktu předloni v červnu. "Jindra byl v té době také v osobním a telefonickém kontaktu s Janou Nagyovou, která ho mimo jiné informovala o obsahu zpráv BIS, které by se mohly týkat aktivit podezřelých," napsal Ištvan.

V případu figuruje i tehdejší ředitel úřadu vlády Lubomír Poul, policie u něj loni v červnu při razii na úřadu vláda našla nezabezpečené tajné dokumenty s razítkem Bezpečnostní informační služby. Kriminalisté pracovali s verzí, že právě od něj se utajované informace dostaly k Nagyové, která k nim kvůli nedostatečné prohlídce neměla mít žádný přístup. Poul však mezi obviněnými není.

Nečasová je stíhaná také v kauze údajného zneužití tajné služby ke sledování někdejší Nečasovy manželky Radky na podzim 2012 bez vědomí tehdejšího ministra obrany. Figuruje rovněž v případu z podplácení tří exposlanců ODS, kteří údajně získali pozice v podnicích se státní účastí výměnou za předem domluvené hlasování ve sněmovně ohledně rozpočtu. Rittig byl zase nedávno obviněn v kauze jízdenek pro pražskou městskou hromadnou dopravu.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky