130 let

Další magnát se zabil kvůli krizi

Česko

FRANKFURT/PRAHA „Odpusťte mi,“ napsal do stručného dopisu na rozloučenou čtyřiasedmdesátiletý německý miliardář Adolf Merckle předtím, než se v pondělí večer rozhodl skočit pod vlak a ukončit svůj život.

Jen několik hodin po něm se k podobnému kroku rozhodl také dvaapadesátiletý americký realitní magnát Steven Good, který si v lesích poblíž Chicaga prostřelil hlavu ve svém autě. Good byl šéfem firmy Sheldon Good & Co., která se zabývala aukcemi nemovitostí. Ty především v USA zaznamenaly prudký pokles poté, co praskla takzvaná realitní bublina.

Rozhodnutí náhle si vzít život není u starších lidí obvyklé. „Sebevraždy starších lidí jsou většinou bilanční, není to impulzivní jako v případě mladých lidí,“ řekl LN psycholog Jeroným Klimeš.

Přitom jen dva dny poté, co Adolf Merckle spáchal sebevraždu, se jeho finanční impérium dohodlo s bankami na záchranném plánu. Jeho skupina získá překlenovací úvěr, bude ale muset prodat společnost vyrábějící generické léky Ratiopharm. Ta patří k nejziskovějším v Merckleově skupině.

Miliardář s českými kořeny

Adolf Merckle se narodil ve východní části Drážďan v roce 1934 do podnikatelské rodiny. Jeho dědeček podnikal v Ústí nad Labem. Rodina odtud v roce 1945 uprchla spolu s ostatním německým obyvatelstvem Sudet a usadila se v Blauberenu, malém městě v jižním Německu poblíž Stuttgartu a Ulmu. Merckle začal s málem, převzal rodinnou chemičku s pouhými osmdesáti zaměstnanci v roce 1967. V následujících letech vybudoval ohromující impérium sto dvaceti společností, které vydělávají ročně třicet miliard eur a zaměstnávají sto tisíc lidí. Do skupiny patří největší německý výrobce generických léků Ratiopharm a největší německá cementárna HeidelbergCement. Nenápadný právník Merckle byl pátým nejbohatším Němcem a na seznamu nejbohatších lidí amerického časopisu Forbes mu patřila čtyřiadevadesátá příčka za majetek odhadovaný na sedm miliard eur. Merckle byl náruživý horolezec a lyžař a podobně jako ostatní němečtí průmyslníci se držel stranou médií i společnosti. Získal čestné doktoráty několika německých univerzit a v roce 2005 i vysoké německé státní vyznamenání. Na svém hradě poblíž Rostocku v severním Německu dokonce hostil i summit zemí skupiny G8 v roce 2007.

Autor: