Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
12. prosince 2012 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza losovačky: další obviněný přednášel o veřejných zakázkách

Karlovarská losovačka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karlovarská losovačka | foto: Reprofoto

PRAHA Ještě nedávno ostatní učil, jak správně dělat veřejné zakázky. Minulý týden ho ale samotného kvůli jejich manipulování policie obvinila. Server Lidovky.cz zjistil, že kriminalisté si vedle dalších 14 lidí přišli i pro Tomáše Krause, jednatele firmy Tercier, která již čelila podezření z manipulování losování u veřejných zakázek.

Informaci serveru Lidovky.cz bez bližších podrobností potvrdil samotný Kraus. "Nezlobte se, já ani nejsem oprávněn k tomu cokoliv říct," řekl jen. Jeho firma se živila administrací veřejných zakázek, kvůli čemuž ji vyšetřuje protikorupční policie. Konkrétně jde o zakázku ministerstva školství na informační systém pro podporu vědy a výzkumu za dvacet milionů, kdy trojice úředníků vymyslela způsob, jak vybrat předchozího dodavatele. S tím jim pomáhal právě Tercier.

ČTĚTE TAKÉ


Kvůli podezření kolem Terciéru musely být pozastaveny i další zakázky, které prováděl. Pražský magistrát stopnul zakázku na komunikační propojení Prahy 12 a městského okruhu za 45 milionů korun, České Budějovice zase zastavily tendry na opravu ulic za 90 milionů korun, za což jim hrozila sankce od Evropské unie, Tercier zajišťoval i několik podezřelých zakázek pro Jihočeský kraj. Pikantní na celé věci je, že Kraus o veřejných zakázkách přednášel. "Bylo to pro agentury, které se zabývají různými vzdělávacími procesy," potvrdil serveru Lidovky.cz.

Měli speciální program

Jak podvody Tercieru fungovaly? Firma na losování najímala společnost Kleris, která pomocí počítačového programu manipulovala losování, díky čemuž vítězili předem vybraní uchazeči. A právě tento program hraje hlavní roli i v případu 15 čerstvých obvinění.

"Notebooky bylo možno nepozorovaně přepnout do zmanipulovaného módu. Následně pak měly být "náhodně“ vylosovány jen ty podnikatelské subjekty, jejichž identifikační čísla předem zadala obsluhující osoba do losovacího zařízení. Další významnou funkcí losovacího programu mělo být automatické odstranění veškerých dat po skončení losování," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Obvinili také Salačovou

Server Lidovky.cz již minulý týden informoval, že další z 15 obviněných je slánská stavbařka Ivana Salačová figurující i v úplatkářské kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, podle deníku Insider je novým jménem na seznamu i jihočeský stavbař Ondřej Vitha spojovaný s kmotrem z Hluboké Pavlem Dlouhým (ODS) nebo ministry Martinem Kubou (ODS) a Miroslavem Kalouskem (TOP 09).

Obvinění protikorupční policie se týká 11 veřejných zakázek, kompletně zmanipulovat se však podařilo pouze tři. Mezi nejvýznamnější patří například tendr na modernizaci silnic v Jihočeském kraji za více než půl miliardy nebo na rekonstrukci budovy na Kladně za téměř 140 milionů. Škoda činí podle policie 33 milionů korun.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Manažer/ka obchodního týmu - Praha

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Praha
nabízený plat: 80 000 - 120 000 Kč