1. listopadu 2014 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nová rána Rittigovi? Policisté tři hodiny vyslýchali dalšího účetního

Ivo Rittig po jednom ze svých výslechů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Rittig po jednom ze svých výslechů. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Vyšetřovatelé v kauze Oleo Chemical zřejmě získali proti Ivo Rittigovi a jeho právníkům další munici. Vypovídal totiž další bývalý zaměstnanec účetní společnosti Peskim s přístupem k účtům offshorové společnosti Cokeville Assets, přes níž k politickému podnikateli měly téct peníze.

Jméno M. F. (redakce celého jeho jméno zná, ale nebude jej zveřejňovat) padlo během výslechu Jaroslava Kubisky, obviněného finančního analytika Peskimu, který s policií spolupracuje a usiluje o statut spolupracujícího obviněného. 

M. F. po Kubiskovi převzal agendu a staral se o převody peněz offshore společností, vedl jim účetnictví a v neposlední řadě měl přehled o pohybech na Rittigových účtech. Jak ukázaly zajištěné dokumenty, měl dispoziční práva i k účtu ústřední firmy Cokeville Assets. Pro vyšetřovací tým je tak cenným zdrojem informací o možných finančních machinacích lobbisty a jeho právníků Davida Michala s Karolínou Babákovou a jednatele Peskimu Petra Michala. A právě kvůli tomu jej ve čtvrtek policie vyslýchala.

ČTĚTE TAKÉ:

„Výpověď byla dlouhá, trvala asi tři a půl hodiny. Vyjadřoval se ke všem obviněným. Nehodnotím ho ale jako svědka, který by mé klientce škodil,“ řekl serveru Lidovky.cz Jiří Matzner, obhájce obviněné bývalé účetní Peskimu Jany Šádkové.

I když muž pracoval na de facto stejné pozici jako Kubiska, mezi obviněnými nefiguruje. „Narozdíl od něj popisuje svoji roli jinak. Kubiska přiznává, že věděl o tom, že jeho práce byla trestná. Svědek pouze říká, že pouze plnil pokyny, dělal nějaké tabulky,“ uvedl k tomu Matzner.

Tok peněz od Olea Chemical k Rittigovi podle vyšetřovatelů (grafika).

Tok peněz od Olea Chemical k Rittigovi podle vyšetřovatelů (grafika).

Už z reakce Rittigovy advokátky Kataríny Kožiakové Oboňové je patrné, že nový svědek popisoval schéma Rittigova byznysu obdobně jako Kubiska. „Nové informace nepřinesl, pouze se opakují pomluvy, drby, různé nepodložené domněnky, dojmy, které nepovažuji za relevantní,“ tvrdí obhájkyně. 

V kauze petrochemické firmy kriminalisté obvinili celkem deset lidí. Vyváděním peněz do zahraničí měli stát na daních připravit o 3,7 milionu korun, přes Cokeville Assets pak mělo minimálně 20 milionů korun putovat na Rittigovy účty.

Jak informoval server Lidovky.cz, vedle Kubisky a svědka M.F. nabízeli policisté protimafiánského útvaru spolupráci také Šádkové. Na setkání domluveném přes Kubisku nicméně odmítla. Kriminalistům přitom mohla jednatřicetiletá účetní dát klíčové informace, v Peskimu pracovala šest let a měla podpisové právo k Rittigově účtu.

10 obviněných v kauze Oleo Chemical

  • Ivo Rittig - jednatel společnosti Rittig&Partners
  • David Michal - společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Peskim
  • Karolína Babáková - společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Peskim
  • Petr Michal - jednatel společnosti Peskim
  • Kamil Jirounek - jednatel společnosti Oleo Chemical
  • Michal Urbánek - jednatel firmy Temperatior, dříve Oleo Chemical
  • Radomír Kučera - výrobní ředitel společnosti Oleo Chemical
  • Peter Kmeť - dříve jednatel společnosti Cokeville Assets
  • Jana Šádková - jednatelka společnosti Oil Technologies, dříve Peskim
  • Jaroslav Kubiska - konsolidační specialista
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!