17. září 2019 11:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další tři svědci popřeli, že by Nečasovou obdarovali luxusními dary. Za krácení daní jí hrozí až osm let

Jana Nečasová Nagyová u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nečasová Nagyová u soudu | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), advokát Karel Muzikář a lobbista Vladimír Johanes v úterý u Obvodního soudu pro Prahu 1 popřeli, že by někdejší šéfce premiérova kabinetu Janě Nečasové (dříve Nagyové) někdy dali luxusní dary. Shodně uvedli, že jí občas podarovali drobnostmi či květinou. Žena čelí obžalobě z toho, že luxusní dary od podnikatelů a lobbistů nezdanila.

Johanes, který vypovídal první, uvedl, že zná Nečasovou již od roku 2000 a stýká se s ní. „Dáváme si dary, já jí dal například cestovní tašku pro psa, šátek... Všechno řádově za tisíce korun,“ prohlásil. Muzikář pak podle své výpovědi podaroval Nečasovou lístky na koncert či do divadla nebo knihami k Vánocům. „Byli jsme přátelé. Starala se o mě, když jsem byl nemocný,“ uvedl. Také Chalupa připustil pouze to, že ženě věnoval občas květinu. Trojice popřela, že by nakupovala pro bývalou šéfku kabinetu luxusní kabelky, kožichy, hodinky a šperky.

Podle vyjádření státního zástupce Rostislava Bajgera by však muži pravděpodobně vypovídali jinak, kdyby je mohl konfrontovat se záznamy odposlechů pořízených policií. Soudkyně Helena Králová tento důkaz však již dříve odmítla jako nezákonný. Žalobce uvedl, že nyní čeká, zda soud odposlechy přeci jen nepřipustí.

Odpoledne bude k případu vypovídat ještě generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a několik dalších svědků. Například podnikatel Tomáš Chrenek či bývalý šéf Státního pozemkového úřadu Petr Šťovíček se ale z jednání již po několikáté omluvili.

Za krácení daní hrozí Nečasové až osmileté vězení. Vyšetřovatelé chtěli ženu původně obvinit z korupce. Předpokládali totiž, že dárky byly úplatky, které měly vlivným lidem zajistit udržení pozic ve státních či městských firmách nebo přístup k premiérovi. Neměli ale dostatek důkazů. Celková hodnota darů, které Nečasová podle obžaloby přijala a nepřiznala, činí 10,1 milionu korun a údajně zkrácená daň pak 736 000 korun. Advokát Nečasové před časem uvedl, že klientka peníze doplatila. Žena se však proti zpětnému vyměření daně brání správními žalobami.

V kauze, která v roce 2013 přispěla k pádu vlády, čelí Nečasová také obžalobě z podplácení. Spolu s ní jsou obžalováni bývalý premiér Petr Nečas (ODS) a někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Státní zástupce tvrdí, že v roce 2012 přislíbili poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili. Také v části týkající se takzvaných trafik obžalovaní vinu odmítají.

ČTK
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!