Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dbalý neodvrátil nejnovější stíhání. Exšéfovi Homolky se přiblížil další soud

Česko

  7:00
PRAHA - Vladimíru Dbalému a dalším třem obviněným se nepodařilo odvrátit stíhání v nejnovější vlně kauzy Nemocnice Na Homolce. Nejvyšší státní zastupitelství zamítlo stížnosti exředitele nemocnice i dalších obviněných, jimiž se obvinění snažili odvrátit. Dbalého navíc brzy čeká další soud, do finále dospělo vyšetřování druhé větve kauzy týkající se poradenských služeb. Příští týden navíc pokračuje soud kvůli digotalizaci chorobopisů a nákupu gama nože.

Dbalý se tento konkrétní proces netýká, je ale hlavní tváří celé kauzy okolo zakázek nemocnice Na Homolce. foto:  Dan Materna, MAFRA

Nejnovější obvinění rozdávala policie letos v lednu. Vedle Dbalého si ho vyslechl i jeho někdejší náměstek Michal Toběrný, neurochirurg František Tovaryš, manažer Jan Valtr a šéf softwarové firmy Janigalabs Ladislav Janiga.

Policie vyšetřuje pět lidí kvůli nevyhodným smlouvám s Nemocnicí Na Homolce

Čtyři z nich včetně Dbalého podali stížnost, nicméně neuspěli. „Státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství rozhodl o stížnostech usnesením ze dne 15.4.2016, přičemž všechny stížnosti zamítl jako nedůvodné. Stížnostmi napadená usnesení policie o zahájení trestního stíhání byla shledána zákonnými a řádně odůvodněnými,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Měli obrat špitál o 10 milionů

Pětice se tak bude zpovídat z podplacení a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Nemocnici měla způsobit škodu 10 milionů korun. Jak informoval server Lidovky.cz, pokud Dbalého a další obviněné shledá soud vinnými, bude po nich elitní zdravotnické zařízení chtít sumu zpět.

Do finále naopak po více než roce spěje vyšetřování druhého balíku obvinění týkajícího se poradenských služeb nemocnice. „Probíhá seznamování s výsledky vyšetřování,“ uvedl stručně dozorující státní zástupce Zdeněk Matula z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

V kauze figuruje bývalý šéf nemocnice Vladimír Dbalý, náměstek Michal Toběrný a dalších pět lidí.

Dbalého, účetní Emilii Bialešovou, advokáta kanceláře MSB Legal Davida Michala či exporadce ředitele nemocnice Zdeňka Čápa a Josefa Kantůrka policie od loňského dubna stíhá kvůli údajným manipulacím se zakázkami na účetní a medicínsko-právní služby, na právní služby a na poradenské služby. Nemocnici podle vyšetřovatelů připravili o 50 milionů korun.

Měl nosit úplatky na Homolku. Stíhání ale unikl. Vykrucuje se jako had, zapsal si Dbalý

Soud pokračuje

A konečně, první vlnu obvinění Dbalého, Toběrného a dalších pěti lidí kvůli digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože aktuálně rozplétá Městský soud v Praze. Hlavní líčení pokračuje v pondělí výslechy svědků. Nemocnici měla kvůli Dbalému a spol. vzniknout škoda 57 milionů u digitalizace a skoro šest milionů v případě gama nože. Pokud se jejich vina prokáže, i v tomto případě bude nemocnice chtít peníze zpět.

Dbalému s Toběrným jen v první části hrozí 12 let za manipulace se zakázkami, praní špinavých peněz, porušování povinností při správě cizího majetku a přijímání úplatku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!