Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Homolka chce po Dbalém a spol. zpět dalších 10 milionů. Kvůli posledním obviněním

Česko

  6:06aktualizováno  10:09
PRAHA - Nemocnice Na Homolce chce od skupiny kolem tehdejšího ředitele Vladimíra Dbalého v případě odsouzení vrátit další peníze. Již podruhé se elitní zdravotnické zařízení připojilo k náhradě škody, tentokrát v rámci poslední vlny obvinění z kraje letošního roku. Nemocnice žádá přes 10 milionů korun, tedy výši škody, kterou ji Dbalý a další čtyři obvinění podle policie způsobili. Celkem se tak špitál v kauze Homolka hlásí bezmála k 73 milionům.

Dbalý se tento konkrétní proces netýká, je ale hlavní tváří celé kauzy okolo zakázek nemocnice Na Homolce. foto:  Dan Materna, MAFRA

„Dne 27. ledna bylo Nemocnici Na Homolce doručeno usnesení o zahájení trestního stíhání pěti lidí kvůli zakázkám v oblasti služeb IT, poradenských služeb a zakázkám na nákup zobrazovacího a navigačního zařízení. 14. 3. 2016 uplatnila Nemocnice Na Homolce nárok na náhradu škody u všech pěti obviněných,“ potvrdila informaci serveru Lidovky.cz mluvčí Homolky Martina Vápeníková.

Tuneloval vlastní nemocnici? Homolka chce po svém exšéfovi 62 milionů

Vedle Dbalého policie nejnověji stíhá jeho někdejšího náměstka Michala Toběrného, neurochirurga Františka Tovaryše, manažera Jana Valtra spojovaného s lobbistou Ivo Rittigem a šéfa softwarové firmy Janigalabs Ladislava Janigu. Jak informoval server Lidovky.cz, stíhání v poslední vlně díky promlčení unikl podnikatel Vratislav Roubal.

Dalších 62,5 milionu

Již od loňska nemocnice žádá dalších 62,5 milionu kvůli údajně zmanipulovaným tendrům na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože, které od letošního ledna projednává Městský soud v Praze. Dbalému již kvůli tomu státní zástupce Zdeněk Matula zajistil majetek za 50, Toběrnému za 24,2 milionu korun.

Jestli se po novém připojení nemocnice chystá ke stejnému kroku, Matula neuvedl. „Pokud jde o zajišťovací úkony, pak odkazuji na webové stránky VSZ v Praze, kde jsou v anonymizované podobě zveřejňována všechna usnesení o zajištění učiněná v přípravném řízení, u nichž to stanovuje zákon,“ napsal serveru Lidovky.cz.

Pětici v čele s Vladimírem Dbalým stíhá policie v poslední vlně obvinění pro trestný čin úplatku, podplacení a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Dbalý si loni v dubnu vyslechl obvinění také kvůli údajným manipulacím se zakázkami na účetní a medicínsko-právní služby, na právní služby a na poradenské služby. Společně s ním policie stíhá dalších pět osob, mezi nimi účetní Emilii Bialešovou, advokáta kanceláře MSB Legal Davida Michala či exporadce ředitele nemocnice Zdeňka Čápa a Josefa Kantůrka. Homolka kvůli nim měla přijít o 50 milionů korun.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat