Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obžalovanému chirurgovi v kauze Homolka vrátili pozemky. Chce získat dotace

Česko

  6:00
PRAHA - Chirurg Michal Toběrný obžalovaný společně s Vladimírem Dbalým kvůli mnohamilionové korupci v Nemocnici Na Homolce se dočkal alespoň dílčího úspěchu. Soud mu odblokoval část majetku, na němž před rokem přistála policejní plomba. Elitní chirurg opět disponuje svými pozemky. V žádosti o odblokování argumentoval, že kvůli zajištění na ně nemůže žádat o dotaci.

Tehdejší náměstek Nemocnice Na Homolce Michal Toběrný. foto: ČTK

„Byly vyňaty některé pozemky a vodní plocha s tím, že ostatní nemovitosti zůstávají zajištěny, stejně tak peněžní prostředky na bankovních účtech tohoto obžalovaného,“ potvrdila informaci serveru Lidovky.cz mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Dbalého obviněný exnáměstek odklonil milion a půl. Peníze byly na věno dceři, tvrdí

O odblokování části majetku soud požádal sám Toběrný. „Svoji žádost mimo jiné opřel o problém se získáním dotace pro zajištěné nemovitosti, kterých v minulosti hojně využíval,“ uvedla Puci. Rozhodnutí soudu je pravomocné, proti usnesení nepodal stížnost státní zástupce Zdeněk Matula ani Nemocnice Na Homolce. „S tímto usnesením souhlasím,“ uvedl bez bližších podrobností Matula.

Škoda přes 70 milionů

Jak informoval server Lidovky.cz, nemocnice se v první vlně kauzy týkající se digitalizace chorobopisů a nákupu gama nože loni přihlásila ke škodě 62,5 milionu korun, letos k tomu navíc přidala dalších 10 milionů jako škodu v poslední vlně obvinění týkající se IT a poradenských služeb plus zakázek na nákup zobrazovacího a navigačního zařízení.

Už loni státní zástupce kvůli případné náhradě škody obstavil Toběrného rozsáhlý majetek, třeba dům s pozemky na jihu Čech, byty a pozemky v Praze, rozsáhlé pozemky ve Středočeském kraji nebo 4,2 milionu korun na bankovních účtech. V obžalobě Matula spočítal, že celkem lékaři zmrazil v hodnotě 24,2 milionu korun.

Vstřícný krok státního zástupce

Toběrného advokát Roman Lamka rozhodnutí soudu přivítal a ocenil také, že Matula proti němu nepodal stížnost. „Hodnotím to jako vstřícný rok státního zástupce. Když klientovi dva dny před obžalobou zajistili majetek, podali jsme proti tomu stížnost. Zajištění je totiž třikrát takové, než by bylo do celkové škody,“ řekl Lamka serveru Lidovky.cz.

Digitalizaci a nákup gama nože řeší soud od letošního ledna. Z prvního skutku údajně plynulo Toběrnému s Dbalým a dalšími obviněnými přes 53 milionů korun, za gama nůž pak lékaři měli brát úplatek 5,6 milionu korun. Toběrný společně s Dbalým a další tři lidi policie stíhá od letošního února kvůli poradenským službám, dodávce pro pracoviště navigované chirurgie a poskytování správy a vývoje aplikací. Před rokem kriminalisté obvinili Dbalého a dalších pět lidí kvůli poradenským zakázkám.

Autor: