Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Debil**é, častoval Novotný rodiče zpívající píseň Ortelu. Chtějí po něm sto tisíc a omluvu

Pavel Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Novotný | foto: ČT - Český žurnál

PRAHA Jde o soudní případ, který rozehrálo jedno video z rodinné jízdy umístěné na internet. “Rozpoutalo se peklo,” tvrdí muž a současně fanoušek xenofobní skupiny Ortel, který se ženou zažaloval bulvárního exnovináře Pavla Novotného kvůli tomu, že je na sociálních sítích i v článcích údajně očerňoval za zpívání kontroverzní písně Mešita. Požadují od něj omluvu a sto tisíc jako satisfakci.

Atmosféra v soudní síni v justičním areálu na Náměstí Kinských byla napjatá. Pondělní soudní líčení, kterému přihlížela reportérka serveru Lidovky.cz, probíhal kvůli vulgarismům, kterými exnovinář Pavel Novotný častoval rodiče zpívající na videu společně s jejich synem písničku kapely Ortel. Video bylo zveřejněno v polovině roku 2016 na internetu.  

Smích vs. nervozita

Ze strany obžalovaného Novotného a jeho advokátky byla patrná jistá nadsázka, mnohokrát se v jejich lavici při předčítání starších příspěvků někdejšího bulvárního novináře o rodičích ozýval i smích. Zato na druhé straně, tedy na straně žalobců - muže s iniciálami K.V. a jeho ženy M. B. (redakce totožnost obou zná, na jejich přání je ale nezveřejňuje celé - red. pozn.) - byla cítit velká nervozita a distanc. Odmítali se vyjádřit před novináři, nechtěli být na fotkách ani před kamerou. 

Důvod, proč společně zažalovali exnovináře, je podle nich prostý - prý zasáhl do jejich osobnostních práv, když je opakovaně veřejně nazval „debily” či „kretény” a lidmi s nízkým IQ.

Novotný si však za svými slovy stojí. Vadí mu, že rodiče společně s jejich nezletilým synem na videu umístěném na videoplatformě YouTube zpívají text písně Mešita z repertoáru skupiny, jejímž lídrem je Tomáš Ortel, též někdejší frontman neonacistické skupiny Conflict 88. Podle něj tím demonstrují nevhodnou výchovu dítěte, které nemá možnost si dát dohromady souvislosti spojené s textem písně Mešita.

V často kritizovaném songu Ortel mimo jiné zpívá: „Cítit se budou v právu, ti v tom černým hávu, útočí jen v davu a svatou válku ctí. Pro Aláhovo slávu, uříznou ti hlavu. Mají jen o to snahu, zastavme šílenství!”

„Oni pověsili na internet své dítko, jak zpívá xenofobní píseň a naznačuje podřezávání krku. Já o nich opakovaně v médiích prohlásil, že jsou to debilové a špatní rodiče, na čemž budu do smrti trvat a na tom nikdo nic nezmění,” pozval de facto skrze svůj profesní facebookový profil veřejnost bývalý bulvární novinář a podnikatel Pavel Novotný k soudnímu procesu.

Takovou kritiku ale rodiče nezletilého chlapce považují za nepřiměřenou a narušující „morální integritu”. To, že Novotný, který je veřejně známý, na video veřejně upozornil, jim prý způsobilo „peklo”, které vůbec neočekávali. 

Video, které zveřejnili sami rodiče a je dosud stále dostupné veřejnosti, bylo prý určené především jejich známým a kamarádům. K dnešnímu dni jej ovšem vidělo už přes 90 tisíc lidí.

Rodina krátký videopříspěvek nesmazala, ačkoli to mohla, a stále může, udělat. Nyní se rodiče domáhají omluvy a finančního odškodnění. Vede je k tomu mimo jiné i to, že Novotný pod svým jménem kontaktoval i ministerstvo práce a sociálních věcí.

Mail sociálce

Napsal dopis, v němž píše o špatné výchově a možnosti odebrání dítěte. „Napsal jsem šéfce sociálky mail, že by jim měli dítě odebrat a dát ho buznám, které z něj vychovají objektivně lepšího člověka,” uvedl Novotný k případu ještě před zahájením soudního procesu.

Finální verdikt, který „rozsekne” žádost žalujících rodičů o omluvu na Facebooku i formou dopisu a finanční satisfakci v hodnotě sto tisíc korun, ještě nepadl. Jednání bylo odročeno. 

Novotného advokátka po domluvě s ním ještě požádala o výslech Radka Bangy, zpěváka hudebního uskupení Gipsy.cz, který kdysi na protest proti účasti Ortelu v hudební anketě Český slavík při slavnostním předávání cen odešel ze ostentativně ze sálu. Později se též kriticky vyjadřoval směrem k členům kapely a jejich myšlenkám. Následně byl hudebník vystaven vlně urážlivých zpráv, které řešila i policie. 

Podle advokátky by měl být i přes nesouhlas soudkyně vyslechnut, protože může poskytnout informace o kontextu spojeném s xenofobní skupinou. Obhájkyně též požaduje vyhotovení znaleckého posudku z oblasti psychologie kvůli tomu, že chování nezletilého syna na videu považuje „přinejmenším za nestandardní“.

Obžalovaný Novotný odmítá možnost, že by se rodičům, které označuje za „prosťáčky”, veřejně omluvil, třebaže rodina byla dle slov jejího advokáta ochotna přistoupit jen na tuto podmínku k ukončení sporu. Na kauze se prý ale nechtějí finančně obohatit.

Odročeno

Jak soud dopadne, se rozhodne až po novém roce. Už při prvním líčení ale soudkyně dala jasně najevo, že Novotný překročil hranici osobnostních práv rodičů. Jeho chování pak označila za “šikanózní”, protože mu nešlo o nápravu rodičů, jako spíše o jejich očernění. Jeho kritika podle ní nebyla “běžnou kritikou”. Rodiče ale ujistila, že se nemají cítit dotčeni, protože Novotný má vulgarity zakořeněné ve svém slovníku běžně.

„Vím, jak ten soud skončí. Skupina Ortel není obyčejná skupina, nemá obyčejné fanoušky a já chci, aby to u toho soudu zaznělo,” řekl serveru Lidovky.cz po skončení líčení Novotný. „Jsem přesvědčený o tom, že zákony vesmíru říkají, že jsou to oba debilové a špatní rodiče. Je mi to líto, sám jsem debil pro mnoho lidí,” dodal s úsměvem.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!