Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za čtvrtek zatím přibylo 1400 potvrzených případů covidu. Aktuálně nakažených je přes 37 tisíc

Kapacita pro pacienty s COVID-19 je nyní vyčleněna na celkem 10ti pracovištích... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapacita pro pacienty s COVID-19 je nyní vyčleněna na celkem 10ti pracovištích... | foto:  David Neff, MAFRA

PRAHA Denní přírůstek počtu případů koronaviru v Česku se vrátil do blízkosti 3000. Ve středu jich hygienici odhalili 2932, což byl třetí nejvyšší denní počet od březnového začátku šíření nemoci covid-19 v ČR.

Za čtvrtek zatím přibylo dalších 1400 potvrzených případů. Jejich celkový počet od začátku epidemie přesáhl 72 000. Nakažených je aktuálně 37 393 lidí, nemoc má u většiny z nich mírný průběh. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo údaje za středu zveřejnilo kvůli technické chybě se zpožděním, obvykle je na web dává kolem 01:00.

Z nemoci se dosud vyléčilo 34 093 lidí. Naopak 676 zemřelo, z toho deset ve čtvrtek. Zářijový počet 240 úmrtí převýšil dosavadní maximum 206 zemřelých s koronavirem za duben.

Hospitalizovaných je podle posledních údajů ministerstva 1028 lidí s covidem-19, téměř šestkrát více než na začátku září. Bezmála pětinásobně na 198 vzrostl za měsíc také počet lidí ve vážném stavu. Jejich počet ve středu mírně klesl. Podíl nakažených, kteří skončili v nemocnici, na celkovém počtu aktuálně nemocných je ke středě zhruba 2,8 procenta.

Ti, kdo chtějí volit z auta, budou hlasovat už ve středu 30. září mezi 7. a 15....
Lékař, který vyšetřuje pacienta s covidovým onemocněním.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO)ve čtvrtek ve Sněmovně řekl, že zhruba dvě pětiny pacientů hospitalizovaných s covidem nemají skoro žádné klinické příznaky a jejich onemocnění je naprosto nezávažné. V nemocnicích tito lidé zůstávají například kvůli tomu, že nemohou zůstat v zařízeních sociální péče. V těchto zařízeních je totiž podle ministra složité vytvořit takové podmínky, aby nenakazili zdravé klienty.

Nejvyšší denní přírůstek v Česku je ze 17. září, kdy hygienici potvrdili 3126 případů koronaviru. Minulý týden ve čtvrtek a v pátek se počty dostaly na 2910 s 2944 odhalených nakažených. Denní přírůstky obvykle rostou zároveň s počty testů, kterých ve středu laboratoře provedly téměř 20 000. Podíl nakažených mezi testovanými se poslední zhruba týden drží mezi deseti a 15 procenty.

Za září v Česku přibylo téměř 46 200 případů covidu-19, celkový počet nakažených se tak téměř ztrojnásobil. Měsíční přírůstek je jen mírně vyšší než optimistický odhad Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), který za září předpokládal 44 000 nových případů. Ústav modely šíření nákazy zveřejnil před dvěma týdny. Nejméně optimistický z nich odhadoval za září 70 000 nově nakažených.

Nejvýrazněji se nákaza v posledním týdnu šířila na Uherskohradišťsku, kde připadalo přes 270 případů nemoci v přepočtu na 100 000 obyvatel. Na Benešovsku je to 260, na Náchodsku 228, na Pelhřimovsku 213 a v okrese Praha-západ 207. V ostatních okresech včetně Prahy je tento údaj pod 200. Nejméně nakažených hlásí Českolipsko s 31 případy na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní.

Pro zmírnění šíření koronaviru a zabezpečení fungování zdravotnického systému vláda ve středu schválila zavedení nouzového stavu, platit bude od pondělí 5. října na měsíc. Spolu s ním budou do 18. října zavedena nová omezení, která ovlivní provoz škol, trávení volného času, kulturní, sportovní a další hromadné akce, svatby i bohoslužby. Za dva týdny plánuje vláda vydat další, zřejmě už mírnější opatření. Opoziční lídři považují vyhlášení nouzového stavu za důkaz, že vláda selhala, situaci podcenila. Kabinet podle nich jedná nepromyšleně a nekompetentně.

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!