Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Do hospod a restaurací jedině po registraci. Prymula chystá další covidové opatření, termín ale neuvedl

Česko

  15:57aktualizováno  17:00
PRAHA - Z vrchního se stane tak trochu úředník. Bude hostům rozdávat formuláře, kam zanesou osobní údaje. Štos papírů pak bude měsíc schraňovat.

Restaurace a bary v Česku musejí od čtvrtka zavírat nejpozději ve 22:00. foto: Petr LundákMAFRA

Nejmenší přírůstek za 10 dní? Omyl, kvůli závadě se neaktualizovala data, nakonec je třetí nejvyšší od března

„Plánujeme podobné opatření jako v Německu, že se lidé po příchodu do restaurace zapíší. Výrazně to usnadní trasování,“ pronesl včera při poslaneckých interpelacích ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Odkdy bude nařízení platit, neřekl. Údaje o hostech by se neměly dostat do nepovolaných rukou.

„Zvládají to v Německu, zvládneme to i tady,“ řekla serveru Lidovky.cz šéfka plzeňské restaurace a hotelu Purkmistr Martina Köhlerová.

Restaurace se považují z hlediska nákazy koronavirem za rizikové, a proto se jich týká řada omezení. Třeba zavírací doba nejpozději v deset večer a přibude i nařízení, aby u jednoho stolu sedělo nejvýše šest lidí.

Povinná registrace po příchodu do restaurace není žádnou českou raritou. Naposledy ji od pondělí zavedlo rakouské hlavní město Vídeň. Jde o model, jenž by měl být velmi podobný tomu, který pro Česko „designuje“ ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Hostinští budou rozdávat návštěvníkům jednotlivé formuláře. Nepůjde o žádné seznamy jmen, z nichž by někdo další mohl vyčíst, kdo a kdy restauraci navštívil. Tedy nic k volnému nahlédnutí pro manželky nebo zaměstnavatele. Listiny budou restaurace uchovávat měsíc.

Důvod je jednoduchý: úřady do nich budou moci nahlédnout, když budou například vědět, že nakažený člověk strávil v podniku večer a mohl nakazit další lidi.

Restauratéři, kteří odmítnou formuláře předkládat, musí ve Vídni počítat s pokutami. Jak to bude s případnými tresty v Česku, zatím Prymula neupřesnil. „Myslím, že pro hospody to bude představovat další zátěž. A navíc tam hosté mohou uvádět falešné údaje,“ myslí si například Antonín Kupec, který pracuje v Praze jako psychoterapeut a jako občasný host restaurací vnímá potíže, které hospodští kvůli epidemii zažívají.

Život podle Prymuly. Přehledný průvodce omezeními, která platí od pondělí

Ve Spojeném království či Německu zavítá do restaurace čas od času host jménem Mickey Mouse či Batman. Tomu se ovšem tamní úřady snaží zabránit. Třeba v Severním Porýní – Vestfálsku mají hospodští povinnost kontrolovat, zda hosté neuvádějí smyšlená jména, a vyzvat je k nápravě. Pokud tak neučiní, hrozí pokuta 250 eur. Podobné je to i v Bavorsku. Tam musí vyplnit adresu a telefonní číslo. Tresty mohou dostat i provozovatelé, pokud nebudou nařízení plnit. Sankce je až tisíc eur.

Ve Spojeném království je zapisování elektronické, u nás bude zřejmě stačit tužka a papír jako v Německu. „Je to pro nás další komplikace, ale hostů teď chodí tak málo, že se s papírováním obsluha dokáže popasovat. Jen by mě zajímalo, jak opatření půjde dohromady s pravidly GDPR,“ konstatuje Martina Köhlerová z restaurace a hotelu Purkmistr v Plzni.

S přispěním Miroslava Petra

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...