Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Registrace v hospodách je nesmysl a nebude, prohlásil Babiš. Prymula obrátil: Je to jedno ze zvažovaných opatření

Premiér Andrej Babiš foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA - Registrace lidí v hospodách kvůli snazšímu odhalovaní výskytu nemoci covid-19 je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nesmysl a nebude zavedena. Řekl to ve čtvrteční předvolební debatě České televize. O zapisování lidí v restauracích mluvil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve sněmovně. Babiš tvrdí, že byl Prymulův výrok vytržen z kontextu.
  20:44aktualizováno  22:45

Prymula po Babišově vyjádření sdělil na Twitteru, že povinná registrace lidí v hospodách je jedním ze zvažovaných opatření pro případ zhoršení situace.

„Pan Prymula je nový. Dneska mluvil o nějakém formuláři v hospodách. To je nesmysl. Žádný formulář nebude,“ řekl v ČT Babiš. „To bylo zase vytrženo z kontextu v rámci interpelací. On mluvil o tom, že to je v Německu, že to je ve Velké Británii. Samozřejmě u nás to nebude, protože to nedává smysl,“ dodal.

Debata České televize před krajskými a senátními volbami
Moderátorka superdebaty České televize Daniela Písařovicová.

Prymula ale řekl ve sněmovně v reakci na interpelaci jednoho z poslanců, že plánuje zavést zapisování lidí v restauracích. „Plánujeme podobná opatření, která jste tady zmínil v tom slova smyslu, že lidé, kteří budou chodit do restaurací, se tam zapíší tak, jako to je třeba v Německu. Je to věc, která výrazně umožní potom trasování v případě právě zapojení chytré karantény,“ řekl ministr podle záznamu jednání na webu sněmovny.

Večer Prymula tvrdil, že nic takového neřekl. „Nikdo neřekl, že bude registrace v restauracích zavedena. Je to jen teoretické opatření, pravděpodobnost asi deset až 15 procent,“ napsal ministr na Twitteru.

Později však ministr doplnil, že toto opatření zvažuje. „Omlouvám se, že jsem se nepřesně vyjádřil. Povinná registrace v restauracích je jen jedno ze zvažovaných opatření, pokud se bude epidemiologická situace zhoršovat. Navíc, pokud bude dostatečný počet občanů používat (aplikaci) eRouška, tak je to úplně mimo hru,“ sdělil na Twitteru.

Prymula podle předsedy STAN Víta Rakušana hovořil o registracích jako o nástroji, který by bylo vhodné zavést i v tuzemsku. Rakušan poznamenal, že Babiš byl ve čtvrtek v Bruselu, a nikoli na interpelacích. „Tak tady prostě nelžete, že to nebylo vysloveno, řekl v ČT Rakušan Babišovi.

„Tady to vypadá, že pan Prymula s tím návrhem překvapil úplně všechny,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Pozastavila se nad tím, že slyší vyvracení této informace už po několika hodinách.

Hlavním tématem debaty před krajskými a senátními volbami jedné předsedkyně a osmi předsedů sněmovních stran a hnutí byla pandemie covidu-19, její ekonomické dopady a náprava následků. Premiér Babiš například vysvětloval, že ke změně názoru na svolání ústředního krizového štábu ho vedla ne vždy ideální spolupráce mezi ministerstvem zdravotnictví a hejtmany. Nedomnívá se, že by vláda štáb obnovila pozdě. Odmítal také kritiku, že by vláda nepomáhala finančně krajům nebo lidem postiženým dopady pandemie koronaviru.

Debata se neobešla bez slovních přestřelek. Babiš si stěžoval na to, že mu moderátorka nedala prostor a manipuluje debatu, předseda KSČM Vojtěch Filip tvrdil, že ho vynechala. Moderátorka to ale odmítla. Lídři devíti politických stran, které se v roce 2017 dostaly do Sněmovny, se také navzájem poučovali. „Pane kolego, až budete vicepremiér, tak zjistíte, že i vicepremiér má své limity a nemůže kecat do všeho,“ vzkázal předsedovi STAN Rakušanovi vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. Rakušan a předseda ODS Petr Fiala pro změnu vzkazovali Babišovi, že není ve své bývalé firmě Agrofert.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat