Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena -4 °C oblačno Předplatné LN
11. května 2016 17:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Detektivové ÚOOZ zasahují v řadách policistů, zadrželi důstojníka protikorupční policie

Policie- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie- ilustrační | foto: Lidovky.cz

PRAHA Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu spustili akci miřící do vnitřních struktur policie. Zadrželi několik lidí včetně vysoce postaveného detektiva protikorupční policie, informuje Česká televize. Podle informací webu aktuálně.cz jde o vedoucího druhého oddělení odboru korupce Radka Holuba.

Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták pouze uvedl, že probíhají „teritoriální úkony,“ tedy že policisté zasahují na více místech. Dále odkázal na vrchní státní zastupitelství v Praze, které celý případ dozoruje.

Podle webu aktuálně.cz je zadrženým policistou z protikorupčního útvaru Radek Holub. Jako svědek vypovídal u soudu s Rostislavem Kotrčem, dalším bývalým detektivem protikorupčního útvaru. Kotrč čelil obžalobě z úmyslného vynášení informací v korupční kauze Ředitelství silnic a dálnic, soud ho v březnu nepravomocně osvobodil.

„Mohu v tuto chvíli potvrdit pouze to, že policisté ÚOOZ provádějí úkony trestního řízení a případ dozoruje vrchní státní zastupitelství v Praze. Víc v tuto chvíli sdělit nemohu,“ řekla pro server Lidovky.cz pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Podle serveru Respekt.cz zatýkání souvisí s odposlechy, které policie našla u pražského kriminalisty Pavla Klučky, který má být i mezi zadrženými. Dále měl být zadržen i Klučkův spolupracovník Pavel Nevtípil a policista z protikorupční policie.

Server neovlivní.cz však uvedl, že Nevtípil, který vyšetřuje podezření z dotačního podvod souvisejícího se stavbou farmy Čapí hnízdo, zadržen nebyl. „Do této chvíle mě nikdo nekontaktoval, nevyslýchal, neobvinil a ani nezadržel,“ řekl serveru Nevtípil ve středu odpoledne.

„Mohu pouze sdělit, že dnes došlo k omezení na osobní svobodě u jednoho policisty našeho útvaru. Více informací zatím nemáme,“ sdělil pro Lidovky.cz mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Podle informací Respektu vedl celou skupinu bývalý policista Igor Gáborík, který měl dodávat informace o průběhu vyšetřování jednomu z vlivných pražských lobbistů. Gáborík, který byl také dříve spojkou Radovana Krejčíře, i po odchodu od policie neztrácel s bývalými kolegy kontakt.

Policie se zabývá také městskou státní zástupkyní Dagmar Máchovou a jejími spolupracovníky. Několik lidí policie i zadržela, aby podali vysvětlení, informuje Respekt.cz.

V roce 2014 se u Máchové doma v televizním set-top-boxu našla namontovaná štěnice. Žalobkyně je přesvědčena, že odposlech souvisí s citlivými kauzami Opencard a Neograph, které dozoruje. Později se objevila informace, že „uši“ měl u žalobkyně Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Ten s ní přitom spolupracuje na vyšetřování kauzy Opencard, nyní se ale údajně zajímá i o samotný průběh šetření. Více čtěte zde.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...