Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 11 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Diplomat: Opakování voleb v Bělorusku? Nejdřív by se musel svrhnout Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Běloruský prezident Alexandr Lukašenko. | foto: Reuters

Praha Premiér Andrej Babiš (ANO) po dohodě s polským premiérem Mateuszem Morawieckým vyzval unijní lídry k urgentnímu svolání videokonference věnované situaci v Bělorusku. Volby se v Bělorusku musí opakovat, musí být transparentní a za přítomnosti zahraničních pozorovatelů, uvedl v pátek Babiš na Twitteru. Podle anonymního diplomatického zdroje, který situaci pro Lidovky.cz okomentoval by se však nejdřív musel svrhnout autoritářský prezident Alexandr Lukašenko.

Podle zdroje je nyní třeba hledat spojence, bilaterálně v rámci visegrádské čtyřky (V4), čemuž již odpovídá česko-polský apel. Odpoledne se bude Běloruskem zabývat videokonferenčně Rada ministrů zahraničí EU.

„Prosazujeme v reakci na dění v Bělorusku zavedení sankcí,“ řekl serveru Lidovky.cz šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). Babišovu iniciativu na svolání mimořádné Evropské rady vítá a je podle něho reálná, neboť Rada premiérů již k jejímu svolání vyzvala.

Alina Krus, drží transparent na místě, kde zemřel jeden z protestujících. Je na...
Minsk, srpen 2020. Protesty.

Summit by mohl proběhnout rovněž videokonferenčně. „Vyslal by se jasný signál ze strany EU, proto to také podporujeme. EU také musí tlačit na zahájení dialogu mezi běloruským režimem a opozicí. Jedním z témat by mělo být, jestli by se volby neměly opakovat s účastní mezinárodních pozorovatelů,“ dodal Petříček.

O situaci v Bělorusku chce příští týden jednat v Poslanecké sněmovně i opoziční ODS. Ta zároveň žádá české úřady o vstřícný postoj k případným žádostem o politický azyl od opozičních běloruských politiků a občanů. Na budovu sídla strany byla symbolicky vyvěšena běloruská vlajka.

„Násilný postup běloruských složek a Alexandra Lukašenka proti vlastním občanům, běloruským i zahraničním novinářům, je odsouzeníhodný. Je nepřijatelné, aby kdekoliv, a zvláště v Evropě, byl někdo perzekvován za vyjádření politické vůle a bylo potlačováno jedno ze základních lidských práv - svoboda slova,“ uvedl předseda strany Petr Fiala.

Kromě zařazení bodu do programu jednání sněmovny budou občanští demokraté navrhovat přijetí stejného usnesení, jaké ve středu přijali senátoři. Horní komora odsoudila policejní zásahy proti demonstrantům, podle senátorů jsou zásahy násilné a zjevně nepřiměřené.

Průběh voleb byl pak podle nich neférový a nedemokratický. Senát také apeloval na českou vládu, aby násilí vedené režimem prezidenta Lukašenka rázně odsoudila a učinila všechny možné kroky na podporu občanských svobod v Bělorusku.

Minsk je prý připraven na dialog

Běloruský ministr zahraničí Uladzimir Makej v pátek uvedl, že Minsk je připraven vést o současné situaci „konstruktivní a objektivní dialog“ se zahraničními partnery.

Volby prezidenta v Bělorusku podle tamní volební komise pošesté vyhrál autoritářský prezident Lukašenko. Hlavní opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská výsledky neuznala, požádala o přepočítání hlasů a následně odjela z obav o bezpečí své rodiny do Litvy. V reakci na výsledky voleb vyšly do ulic běloruských měst tisíce lidí, proti nimž tvrdě zasáhla policie. Nejméně dva demonstranti zemřeli a podle serveru BBC jich bylo na 6700 zatčeno.

Běloruská volební komise oznámila konečné výsledky hlasování

Běloruská volební komise v pátek oznámila konečné výsledky nedělních prezidentských voleb, informuje server tut.by. Doposud byly známy pouze předběžné výsledky. Podle komise zvítězil stávající prezident Alexandr Lukašenko s 80,1 procenta hlasů. Druhý nejvyšší počet hlasů získala opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská, která získala 10,1 procenta.

Konečné výsledky se od těch předběžných oznámených v pondělí příliš neliší, podle prozatímních výsledků dostal Lukašenko 80,23 procenta a Cichanouská 9,9 procenta hlasů.

Další tři kandidáti získali podle konečných výsledků méně než dvě procenta hlasů. Téměř pět procent voličů se pak nerozhodlo ani pro jednoho kandidáta a hlasovalo takzvaně proti všem. Celkem se ve volbách vyjádřilo 5 818 956 občanů.

Po vyhlášení předběžných výsledků vypukly v Bělorusku masové protesty proti netransparentnímu průběhu voleb a falšování výsledků, továrny a podniky zachvátily stávky. Sama Cichanouská uvedla, že výsledky voleb neuznává a považuje se za vítězku klání. V pátek prostřednictvím videa na YouTube voliče vyzvala, aby vyplněním internetového formuláře potvrdili, koho volili.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!