Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Svět

Hlavní protikandidátka Lukašenka Cichanouská je v bezpečí v Litvě. Naznačila, že k opuštění Běloruska byla donucena

Svjatlana Cichanouská. foto: Sergei GritsČTK

Minsk - Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská, o níž nebyly zprávy od podání protestu proti výsledku nedělních prezidentských voleb, opustila svou vlast a je v bezpečí v Litvě. Sama sice uvedla, že se „naprosto samostatně“ rozhodla k odjezdu ze země, ale její emotivní videonahrávka naznačuje, že k takovému kroku byla donucena.
  8:19aktualizováno  18:09

Hlavní protikandidátka autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka ve volbách hlavy státu, které opozice považuje za zfalšované, byla pohřešována od pondělí a panovaly obavy o její osud. Úřady popřely tvrzení spolupracovnice Cichanouské, že političku vyvezly ven.

Noční přejezd hranic následoval poté, co v potyčkách s policií v Minsku přišel o život jeden demonstrant, desítky dalších utrpěly zranění a tisíce protestujících policie pozatýkala.

Střety v Bělorusku pokračují. Policie obsadila centrum Minsku, jeden z demonstrantů zemřel

„Cichanouskou vyvezly ze země běloruské úřady. Její odjezd umožnil propuštění šéfky jejího štábu Maryji Marozové, zatčené v předvečer voleb. Odjely společně,“ citoval server tut.by kandidátčinu spolupracovnici, podle níž Cichanouská neměla jinou možnost. Poradkyně političky dodala, že „část týmu Svjatlany je dál držen jako rukojmí“.

Sedmatřicetiletá učitelka Cichanouská se ve volbách rozhodla kandidovat místo svého manžela, vězněného opozičního blogera Sjarheje Cichanouského.

Po nedělním hlasování odmítla uznat volební komisí oznámené drtivé Lukašenkovo vítězství, po kterém v zemi následovaly rozsáhlé protesty. Výsledek označila za zmanipulovaný a předala ústřední volební komisi protest. Ještě v pondělí dávala najevo odhodlání zůstat v zemi.

„Asi jsem zůstala tou slabou ženou, jíž jsem byla na začátku,“ řekla na videonahrávce na YouTube a vybídla lidi, aby na sebe dávali pozor - a hlavně na své děti.

Cichanouská podle státní agentury Belta natočila ještě jedno video, ve kterém vyzvala Bělorusy, aby respektovali zákon, nekladli odpor policii a nevycházeli na demonstrace. „Nechci krev a násilí,“ zdůraznila.

Běloruská policie prý použila proti protestujícím české granáty. Vyvážet se nesmí, přesto jsou k prodeji na internetu

„Hlavní je, že je nyní v bezpečí, protože předtím byla v Bělorusku sedm hodin zadržována,“ uvedl litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius, aniž upřesnil, jak Cichanouská přijela do Vilniusu.

Kvůli podezření ze zmanipulování voleb vypukly v Bělorusku dosud nevídané protesty proti Lukašenkovi. Podle pozorovatelů v případě skutečné podpory autoritářského vůdce 80 procenty hlasujících voličů, při více než osmdesátiprocentní účasti, by byly nemyslitelné, a proto jsou také zásahy policie proti demonstrantům tak brutální.

„Bělorusové mají právo mít takovou svobodu a demokracii, jako máme my. Je to jedna z mála zemí v Evropě, která to nemá, a je to škoda,“ řekl v úterý novinářům český premiér Andrej Babiš. Očekává iniciativu Evropské unie ohledně dalšího postupu poté, co polský premiér Mateusz Morawiecki vyzval ke svolání mimořádného summitu. Už v pondělí český premiér odsoudil policejní násilí proti demonstrantům v Minsku. Německý ministr zahraničí Heiko Maas, jehož země nyní sedmadvacítce předsedá, uvedl, že unie musí diskutovat o opětovném zavedení sankcí proti běloruskému režimu.

Česká společnost Zeveta Ammunition na dotaz ČTK odmítla spekulace, že při zásahu běloruské policie proti demonstrantům mohly být použity zásahové výbušky, které vyrábí.

Výběr hlavních událostí spojených s prezidentskými volbami v Bělorusku

14. července 2020 - Běloruská volební komise vyloučila z volebního boje dva hlavní Lukašenkovy soky, finančníka Viktara Babaryku a bývalého velvyslance Valeryje Capkala. Nejvážnější soupeřkou prezidenta zůstala zřejmě 37letá Svjatlana Cichanouská, která se rozhodla kandidovat místo svého manžela, vězněného opozičního blogera Sjarheje Cichanouského. V řadě měst se konaly demonstrace, policie některé demonstranty zatkla.

30. července 2020 - Bělorusko zadrželo skupinu údajných ruských žoldnéřů, kterou podezírá z toho, že chystali teroristické činy před prezidentskými volbami. Vyšetřovatelé spojili případ 33 zadržených Rusů s dvěma již několik týdnů uvězněnými domácími oponenty Lukašenka, Mikalajem Statkevičem a Sjarhejem Cichanouským a jejich obviněním, že společně hodlali vyvolat "masové nepokoje" před prezidentskými volbami.

9. srpna 2020 - Prezidentské volby v Bělorusku podle odhadů přesvědčivě vyhrál dosavadní autoritářský vládce Alexandr Lukašenko. Lukašenko podle pozdějšího oznámení volební komise získal 80,23 procenta hlasů a hlavní opoziční kandidátka Cichanouská 9,9 procenta. Hlasování podle opozice doprovázely podvody, režim zakázal účast nezávislých pozorovatelů, zadrženo bylo velké množství novinářů i aktivistů.

- Do ulic běloruských měst vyšly na protest proti výsledkům voleb tisíce lidí. Policie proti demonstrujícím zasáhla za použití slzného plynu, zábleskových granátů, gumových projektilů a vodních děl.

10. srpna - Cichanouská odmítla oznámení běloruské ústřední volební komise, že prezidentské volby drtivě vyhrál Lukašenko. Cichanouská má výsledek za zfalšovaný, označila se za vítězku a Lukašenka vyzvala k předání moci. Lukašenko z organizace protestů proti podobě i oficiálním výsledkům voleb obvinil "loutkovodiče" ze zahraničí, včetně České republiky. Jeho slova odmítla česká diplomacie.

  • Řada evropských politiků včetně českého premiéra Andreje Babiše i zástupců české opozice odsoudila policejní násilí v běloruských městech i průběh voleb.
  • Běloruská policie se připravila na možné večerní protesty proti falšování výsledků prezidentských voleb v zemi a obsadila centrum Minsku i všechny přístupové cesty. Uzavřené byly rovněž i některé centrální stanice metra a vlaky jimi jen projížděly. Podle svědků agentury Reuters se policisté v běloruské metropoli ve večerních hodinách opět střetli s demonstranty. Policie oznámila, že v Minsku zahynul večer při protestech jeden z demonstrantů. Podle ministerstva vnitra se tak stalo poté, co mu v rukou explodovalo blíže neurčené výbušné zařízení, které chtěl hodit směrem na zasahující policejní speciální jednotky.
  • Ministerstvo vnitra uvedlo, že na 33 místech utrpělo zranění více než 50 civilistů a 39 policistů. V celé zemi bylo celkem zatčeno na 3000 lidí.
  • Na internetu se objevily informace, že mezi prostředky nasazenými při rozhánění davů byly i české zásahové výbušky P1. Společnost Zeveta Ammunition z Bojkovic na Uherskohradišťsku, které je vyrábí, to odmítla.

11. srpna 2020 - Cichanouská oznámila, že se sama rozhodla k odjezdu ze země. Podle některých zdrojů byla k takovému kroku donucena. Litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius oznámil, že Cichanouská je v bezpečí v Litvě.

Autor: