Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do boje s koronavirem mohou být povolány i aktivní zálohy. Pomohly by krajům

Šest desítek vojáků pomáhá policistům při kontrolách na hraničních přechodech v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šest desítek vojáků pomáhá policistům při kontrolách na hraničních přechodech v... | foto: ČTK

Praha Armádu ke zvládání situace s nákazou Covid-19 povolala vláda zatím jen v omezené míře. Policistům a hasičům mají pomáhat dva tisíce vojáků. Jenže to se může změnit. V neděli požádal o využití rezervistů sdružených v aktivních zálohách karlovarský hejtman Petr Kubis (ANO). Už kvůli tomu odeslal dopis předsedovi Ústředního krizového štábu Romanu Prymulovi.

„Požádal jsem krizový štáb o přesun armády i s vybavením typu kontejnerů a stanů na hraniční přechody. Žádal jsem také cestou krajského vojenského velitelství, jestli by nebylo možné povolat aktivní zálohy, kdyby nemohla profesionální armáda. Zálohy bychom využili například k rozvozu ochranných prostředků do jednotlivých ambulancí,“ řekl serveru Lidovky.cz Kubis.

Lepší přehled

Hejtman Kubis by chtěl podrobněji sledoval takzvané pendlery, kteří cestují do Německa za prací. Hrozí u nich vyšší riziko přenosu nákazy. „Chceme zavést systematičtější zdravotní kontroly. Posunuli bychom stanoviště dál od hranic, kde by se měřila teplota a daný člověk by se zapisoval do našeho systému pro mimořádné stavy,“ řekl hejtman. Data z krizového informačního systému kraje automaticky sdílí se záchranáři či krajskou hygienickou stanicí.

Už v pondělí vláda pohyb pendlerů zpřísnila. Nově jim – od čtvrtka – nařídila zajistit si u sousedů na tři neděle ubytování. Po návratu navíc budou automaticky putovat do karantény. Pokud hejtman Kubis nezíská personální posily pro kontroly na hranicích, je připraven zapisovat data o cestujících bez ohledu na dopravní zácpy. V pondělí hlásil Karlovarský kraj 42 lidí nakažených koronavirem.

Kde narazíte na vojáky?

■ Na 29 přechodech a hraničních úsecích je nyní nasazeno 950 vojáků se 126 kusy techniky.

■ 91 příslušníků Vojenské policie a armády s 44 kusy techniky pomáhá hlídat uzavřené oblasti u Litovle a Uničova. Armáda zde zajišťuje lékařskou péči.

■ Ve vojenských nemocnicích v Praze a Olomouci fungují odběrová místa na testy koronaviru.

■ Desítky vojáků se podílejí na rozvozu zdravotnického materiálu.

■ Vojáci ženijního pluku z Bechyně začali v pondělí převážet materiál a na Proseku stavět nafukovací halu pro potřeby pražských záchranářů.

Předseda Ústředního krizového štábu Prymula se však staví k nasazení aktivních záloh, jichž bylo ke konci loňského roku 3326, zdrženlivě. „Zatím řešíme situaci pomocí profesionální armády,“ reagoval pro Lidovky.cz.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale chce o využití „záložáků“ jednat. „Zatím jsme povolali 2090 vojáků a nevidím teď důvod povolat aktivní zálohy. Nicméně to projednám s ministrem obrany,“ napsal v pondělí serveru Lidovky.cz.

Za využití aktivních záloh se přimlouvá i bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. „Chápu hejtmany, že chtějí mít k dispozici vlastní složku. Aktivní zálohy jsou sousedy krajských pěších rot, které mají na starosti ochranu důležitých objektů státu a kritické infrastruktury,“ řekl serveru Lidovky.cz generál Šedivý, jenž velel české armádě v letech 1998–2002. Podle jeho slov by vlastně stát za část lidí nemusel zbytečně platit dvakrát.

„Určitě i v aktivních zálohách bude množství lidí, kteří kvůli současné situaci nemohou do práce, protože jejich fabrika nefunguje, a sedí doma. Takový člověk může uvolnit ruce profesionálním vojákům, kteří mohou plnit jiné úkoly,“ uvedl. Podle bývalého náčelníka generálního štábu by si touto cestou mohli odbýt jedno z povinných cvičení, jež musejí takzvaní záložáci každoročně absolvovat.

Případnému nasazení aktivních záloh by se nebránila ani šéfka sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS). „Pokud je to potřeba, nasazení armády a případné povolání aktivních záloh podporuji. Stát by v tuto chvíli měl využít všech kapacit, které mohou v boji s koronavirovou pandemií pomoci,“ napsala serveru Lidovky.cz s tím, že ovšem očekává, že všichni nasazení budou vybaveni patřičnými ochrannými prostředky.

Pomáhají, kde je třeba

Do boje s koronavirem byla profesionální armáda povolána minulý týden. Vojáci v současnosti pomáhají na několika místech. Hlavním úkolem je pomoci policistům při kontrole státních hranic. Na tento úkol armáda vyčlenila 941 lidí. Přesné nasazení v místech se řídí potřebami, jež určuje policie.

„Policie nám říká, kde máme být. Na začátku to bylo nějakých 29 hraničních přechodů a úseků. To se ale v čase mění,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí generálního štábu české armády Magdalena Dvořáková. V té loni sloužilo 25 899 profesionálních vojáků.

Kromě ochrany hranic pomáhá armáda při hlídání karantény v uzavřených obcích. Například v okolí Litovle. O víkendu vojáci také zajistili přepravu zdravotnického materiálu a ochranných pomůcek z čínského Šen-čenu. To by ovšem nebylo možné bez programu NATO na strategickou přepravu. Díky němu mohlo Česko využít obří ukrajinský letoun An-124 Ruslan.

Vojáci zkrátka pomáhají, kde je třeba. V tuto chvíli je vládou schválený limit až 2100 vojáků. Bude-li třeba, je armáda připravena k dalšímu nasazení,“ napsal serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Kupříkladu posílení policejních hlídek v ulicích měst vojáky s výzbrojí by ale nyní nemuselo u veřejnosti přispět ke zvýšení pocitu bezpečí.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Pronájem, byt 2+kk, 54 m2, Benátky nad Jizerou
Pronájem, byt 2+kk, 54 m2, Benátky nad Jizerou

Pražská, Benátky nad Jizerou - Benátky nad Jizerou II, okres Mladá Boleslav
14 000 Kč/měsíc