Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dobeš je úspěšný. Nevím, proč má odstoupit, míní Klaus

Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Prezident Václav Klaus považuje Pavla Dobeše za úspěšného ministra dopravy. Nevidí prý chyby v jeho práci, ani ho o nich premiér či někdo jiný neinformoval. Zpráva o chystaném odchodu Dobeše z vlády mu prý radost nedělá. Klaus to dnes řekl novinářům v Rakousku, kde je na státní návštěvě.

Peak navrhla Dobešova nástupce: Roberta Vacka

Vicepremiérka Peake premiéru Nečasovi navrhla, aby se novým ministrem dopravy stal její podřízený Robert Vacek.
Vacek je tajemník Vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí a vrchní ředitel Sekce pro koordinaci boje s korupcí Úřadu vlády ČR.

V minulosti pracoval také jako policejní vyšetřovatel nebo bezpečnostní ředitel ministerstva vnitra.

Narodil se v roce 1971 v Ústí nad Orlicí

"Ministr Dobeš se mi zdál jako jeden z relativně velmi úspěšných ministrů právě tohoto velmi složitého resortu, takže já necítím problém defektu jeho práce, a nikdy jsem o něm předsedou vlády či někým jiným nebyl informován. To říkám velmi rezolutně a velmi nahlas," řekl Klaus.

Pozastavil se nad sérií personálních změn ve státních institucích z poslední doby. "Když vidím, že odchází šéf policejních ochranných služeb (Vladislav) Husák, že odchází šéf podniku Lesy ČR (Svatopluk Sýkora), že odchází ministr dopravy, tak to musím říct, že jakkoliv se snažím pyšně prezentovat Českou republiku jako politicky a ekonomicky stabilní zemi, tak zrovna tato zpráva, kterou si přečtu ráno při snídani, mně takovou radost nedělá," uvedl Klaus.

Předsednictvo strany LIDEM vyzvalo Dobeše k rezignaci v úterý večer.

Zdůvodnilo to mimo jiné problémy se spuštěním centrálního registru vozidel.

ČTĚTE TAKÉ:

Dobeš dal najevo, že odstoupí v prosinci bez ohledu na funkčnost registru.

Původně sliboval, že vyvodí osobní odpovědnost až v případě, že registr nebude v prosinci plně funkční. Vicepremiérka a šéfka LIDEM Karolína Peake chce ale jeho okamžitý odchod, Dobešovy odklady označila za zbabělost.

Odborníci hodnotili Dobeše kladně

Působení Pavla Dobeše ve funkci ministra dopravy hodnotili odborníci převážně kladně. Podle nich se odstupující ministr dokázal v oboru rychle zorientovat a působil jako odborník.

"Přínosem Dobeše byla zejména konsolidace Ředitelství silnic a dálnic, které se po bývalém ministru Vítu Bártovi nacházelo téměř v rozkladu," řekl Petr Moos z dopravní fakulty ČVUT.

"Z hlediska odbornosti nemohu, na rozdíl od řady jeho předchůdců, na jeho (Dobešovu) adresu říci výraznější kritické slovo," uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Podle něj je ale zřejmé, že za komplikace, které způsobil problematický centrální registr vozidel, Dobeš osobní odpovědnost nese. Odchod z funkce ministra je podle něj adekvátní postih za způsobené komplikace.

Časté střídání lidí na ministerstvu dopravy je ale problém, reagoval prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Připomněl, že Dobešův nástupce bude už čtvrtým ministrem dopravy ve vládě Petra Nečase a zároveň sedmým šéfem resortu za poslední čtyři roky. Při takto častých změnách je podle něj nemožné připravovat dlouhodobé koncepce plánování výstavby infrastruktury a jejího financování.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...