Úterý 15. června 2021svátek má Vít 27 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Propagační fotografii Schillerové s celníky zkoumal dohledový úřad, pochybení nenašel

Fotografii Schillerová zveřejnila na svých profilech na sociálních sítích... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografii Schillerová zveřejnila na svých profilech na sociálních sítích... | foto: Sociální sítě ministryně Schillerové

Brno  Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí apeluje na držitele veřejných funkcí, aby v kampani ve volbách nevyužívali prostředků, které jiní kandidáti využívat nemohou, řekla mluvčí úřadu Luisa Divišová v souvislosti s podnětem na fotografii, na níž ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) propaguje s celníky projekt daňové kobry.

Podle Divišové bere úřad na podnět zřetel, ale závěry bude moct učinit až po volbách po odevzdání materiálů ke kampani neb příští rok z výroční zprávy hnutí. Volby budou v říjnu.

Schillerová umístila na Twitter fotografii s celníky i jejich vozidlem. „Fotka je řádně označená informací o zadavateli a zpracovateli, tedy politickým hnutím ANO, a jde tedy o propagaci politického hnutí prostřednictvím komunikačních médií v rámci probíhající volební kampaně do Poslanecké sněmovny,“ uvedla Divišová.

Podatel podnětu na úřad poukazuje podle ní na skutečnost, že podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů nesmí být příslušníci členy politických stran a politických hnutí ani nesmí vykonávat činnost v jejich prospěch. Podle Divišové není úřad oprávněný posuzovat činnost celníků, a proto v této rovině předal věc Celní správě České republiky.

Úřad ale posuzoval podnět z hlediska volebního zákona v souvislosti s možným přijetím bezúplatného plnění hnutím ANO ze strany státu. Úřad podle Divišové neshledal pochybení s ohledem na to, že se může věcí zabývat až po volbách, kdy dostane od politických stran vyčíslení kampaní, nebo příští rok výroční zprávu. Z toho bude patrné, zda za kampaň zaplatil, bylo poskytnuto bezúplatné plnění, nebo jakým způsobem vše vzniklo. K možnému přestupku by podle Divišové došlo v případě, že by ANO nevrátilo poskytovateli bezúplatného plnění nebo neodvedlo toto bezúplatné plnění do státního rozpočtu.

Úřad apeluje na držitele veřejných funkcích, aby v kampani nevyužívali prostředků, které jiní nemohou. „Měli by striktně rozlišovat, kdy vystupují z titulu své funkce a kdy se prezentují jako kandidáti ve volbách,“ zdůraznila Divišová.

Nepadla jediná pokuta. Lidé našli fígl, jak obelstít kontroly na zahrádkách

Hygienici začali s kontrolami na zahrádkách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Potvrzení o negativním testu na covid, prosím. To je věta, kterou nyní začíná většina kontrol zahrádek u restaurací. V...

Jak vybrat očkovací centrum? Správná volba může ‚zkrátit‘ frontu i o týdny

Národní očkovací centrum proti covid 19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do plánování dovolených vedle skloubení volna v práci, výběru destinací a propočtu nákladů letos přibývá další...

Sbalit a jedeme! Evropa se otevírá Čechům, podmínky vstupu se však liší

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Letní turistická sezona začne symbolicky v pátek 28. 5. Vyjíždí první „žlutý“ vlak RegioJet do Chorvatska. Z Evropy...

Grafton Recruitment Praha
Linux administrátor - junior

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč