• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

DOPISY REDAKCI

Česko

Místo strašení rozumný mezicivilizační dialog

Ad LN 8. 9.: Nový Usáma: „Američané, přijměte islám!“

Pokud by výzva Usámy bin Ládina k přijetí islámu měla být chápána vážně, museli bychom nabýt přesvědčení, že islám je něco jiného než ničení hodnot a zabíjení nevinných s Alláhem na rtech a v naději na posmrtný ráj. Ať předvedou systém, zaručující každému na Zemi život v přiměřené lidské důstojnosti a svobodě, bez hladu, zabíjení a vzájemného okrádání, a bez nenávratného drancování naší mateřské planety. Takový systém by nepochybně přijatelný byl, bohužel však jej zatím naše židovsko-křesťanská/ateistická/postmoderní, ani jiná civilizace reálně předvést nedokázala. Ať to zkusí zatím aspoň v islámském světě, a nechť obnoví něco jako rozumný mezicivilizační dialog, jak se o něj pokoušel minulý papež.

Ondřej Fischer, Praha

Nerozumím

Ad LN 11. 9.: Inventura po šesti letech

Ze všech problémů zmiňovaných panem Petráčkem rozumím nejméně západní politice vůči Pákistánu. Paní baronka Thatcherová v knize Umění vládnout jednoznačně konstatuje, že hnutí Taliban vytvořila pákistánská vláda: „Pákistán každopádně i dál hostil velkou komunitu Afghánců. To všechno jsou důvody, proč pákistánská vláda potřebovala najít zjevně přizpůsobivou politickou frakci, kterou by podpořila a jež by v Afghánistánu mohla převzít politickou moc. Začátkem devadesátých let minulého století se rozhodla pro Taliban, který pak od roku 1996 tvořil více méně křehkou vládu v Kábulu.“ K tomu dodám, že pákistánské pohraničí není územím nikoho, ale že se tam Taliban cvičí pod patronací pákistánské armády a jejích tajných služeb. Zároveň však baronka Thatcherová vehementně obhajuje jaderné vyzbrojení Pákistánu a doporučuje Západu, že musí „přestat zbytečně protestovat proti jaderné síle Indie či Pákistánu“. Tomu už vůbec nerozumím, protože touto svou benevolencí na sebe vzaly západní státy závazek zabránit za každou cenu tomu, aby se pákistánské jaderné zbraně nedostaly do rukou fanatiků. Pokud se zhroutí režim prezidenta Mušarafa, snad nám paní baronka Thatcherová moudře poradí, jak by se to mělo udělat.

Miloš Hübner, Trnávka

Nejde o chybný koncept

Ad LN 7. 9.: Recyklace je modla. Nevěřme jí!

Včlánku pana Loužka jsou argumenty o nepotřebnosti recyklace velice zjednodušené, a tím vedou k mylnému závěru, že recyklace je nevýhodná a dobrá snad pouze k zábavě.

První zjednodušení je patrné už v příkladu lesů, které mají jedinou hodnotu - produkci papíru, a proto se také sázejí. Článek pomíjí hodnoty jako čistý vzduch, místo k trávení volného času nebo zdroj poznání, kterým se jen těžko přisuzuje cena. Dlouhodobý trend ale prokazuje, že při zvyšující se životní úrovni jsou pro spotřebitele důležité i tyto hodnoty, které nelze jednoduše ekonomicky ocenit.

Rovněž argument, že v USA se celková zalesněná plocha díky sázení lesů zvyšuje, je zavádějící. Je sice pravdivý, ale při jeho použití je nutné uvést, že zvýšení je velmi mírné (0,1 procenta ročně) a kvalita lesa se intenzivní těžbou výrazně snižuje. Celosvětově však podle FAO OSN každoročně rozloha lesů klesá.

Druhé zjednodušení spočívá v předpokladu, že firmy jsou schopny rozpoznat, co je pro ně výhodnější (například vratnost lahví). Je zde totiž ignorována skutečnost, že například výrobce plastových lahví může velice jednoduše těžit z toho, že nenese náklady na zpracování odpadu. Výroba nových lahví je pro něj tedy výhodnější, pro daňové poplatníky nikoliv, jde o tak zvanou externalizaci nákladů.

Recyklace samozřejmě neznamená snížení spotřeby, ale pouze snížení nákladů na další spotřebu. To, že tento systém doposud ideálně nefunguje, není způsobeno chybným konceptem, ale provedením a možná také špatnou informovaností.

Zuzana Buřivalová, studentka biologie na University of Oxford

Demonstranti byli z celé Prahy

Ad LN 7. 9.: Klánovičtí protestovali proti golfu

Musím vás upozornit hned na několik chyb v článečku. 1. Na Mariánském náměstí se sešlo minimálně 600 lidí (takto to uváděla i ČT) a ne 150, jak jste napsali vy. 2. Golfové hřiště v Klánovicích fungovalo od roku 1938 do roku 1952, a není tedy prvorepublikové, jak uvádíte vy. 3. Demonstranti se sešli z celé Prahy a zejména - nikoli tedy výhradně - z Klánovic. 4. Chcete-li shrnout všechny důvody, které „vadí“ demonstrantům, pod pojem „kácení“, pak je nutno dodat, že vadí kácení v Přírodním parku Klánovice, ve Zvláště chráněném území a v oblasti Natura 2000. 5. Celý spor o Klánovický les doporučuji k podrobnějšímu prostudování na www.ujezdskystrom.info.

MUDr. Zita Kazdová, zita_kazdova@volny.cz

Priority Kavčích hor

Ad LN 7. 9.: Podzimní převlékání

Česká televize po řadu dní inzerovala nový program Historie.cs. První část seriálu byla dobře načasovaná k výročí 70 let od úmrtí TGM a poskytla velmi zajímavý a inspirující pohled na jednu z nejdůležitějších etap v historii našeho národa. Veřejnoprávní televize by proto měla být pochválena za jeho natočení. Bohužel to pokazila načasováním na druhém programu až ve 22.15. Zato na hlavním zpravodajském kanálu denně prezentuje normalizační zpravodajství v nejsledovanějším čase 18.50. Takové jsou bohužel priority Kavčích hor pod dnešním vedením.

R. Höschl, Praha

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy

  • Vybrali jsme pro Vás