Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Dopravci chtějí chránit řidiče před koronavirem. Dávají jim vitaminy či antibakteriální gely

Pracovník úklidové firmy dezinfikuje interiér autobusu dopravce FTL v Prostějově. foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Praha - Dopravci se snaží zamezit šíření nákazy novým typem koronaviru. Tramvaje a autobusy se každý den dezinfikují a řidiči dostávají antibakteriální přípravky či vitaminy.
  5:00

Podniky městské hromadné dopravy po celém Česku zavádějí prevenci proti nákaze novým typem koronaviru. Ve většině měst se autobusy a tramvaje každý den dezinfikují a čistí. Dopravci věnují zvýšenou pozornost hlavně klikám, madlům a ovládacím prvkům na dveřích, kde se bakterie nejčastěji kumulují a s nimiž cestující přicházejí do styku.

Také České dráhy v souvislosti s šířícím se koronavirem přidaly na intenzitě úklidu vagonů.

„Každý den se to týká desítek vozů, zejména dálkových spojů. Při mytí interiéru jsou nově používány prostředky jiného složení a zvyšuje se také intenzita samotného čištění,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí železničního dopravce Gabriela Novotná.

Dopravce FTL začal dezinfikovat autobusy ozónem. Není to primárně kvůli...
Autobusy se desinfikují za použití ozonu.

Dráhy věnují pozornost hlavně expresním vlakům na linkách do Německa a Rakouska, kde začaly dezinfikovat některé vozy pomocí speciálních ozonových generátorů. Tímto způsobem se zlikvidují viry, bakterie či plíseň v celém prostoru soupravy.

„Speciální ionizace se nově týká přibližně sedmdesáti mezinárodních spojů, což je asi dvě stě vagonů,“ řekl serveru Lidovky.cz ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Panika ale podle zástupců Českých drah mezi pasažéry nepanuje; dopravce nezaregistroval pokles zájmu o cestování.

Pražský dopravní podnik využívá ozon k čištění tramvají od poloviny února. Nově se k němu přidal dopravce v Liberci a Jablonci nad Nisou.

„Napuštění vozu ozonem trvá přibližně třicet minut, poté se musí nechat vozidlo alespoň tři hodiny vyvětrat a vůz by měl vydržet čistý dvacet až třicet dní, pak se proces musí opakovat,“ řekl serveru Lidovky.cz Václav Sosna, zástupce Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou.

Přísnější opatření zavedli i v Plzni, kde intenzivně využívají dezinfekce, nicméně k čistění ozonem se prozatím neuchýlili.

„Bezpečnostní rada státu ani hygienické stanice zatím žádná opatření pro městskou hromadnou dopravu nenařídily,“ uvedl Tomáš Pelikán, předseda Sdružení dopravních podniků, jež zaštiťuje 21 dopravců.

Na případné pokyny hygieniků čekají v Brně.

Opatření provádí dopravce FTL v Prostějově.

Opatření provádí dopravce FTL v Prostějově.

„Jsme v kontaktu s Krajskou hygienickou stanicí, a pokud bychom obdrželi jakékoli pokyny nebo doporučení, jsme připraveni je okamžitě zavést,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Balíčky s dezinfekcí

Dopravci dbají také na bezpečí svých zaměstnanců, neboť ti jsou v bezprostředním kontaktu s cestujícími a čelí možné nákaze.

„Pro naše řidiče a zaměstnance pohybující se v terénu jsme objednali balíček s hygienickými a dezinfekčními prostředky,“ řekl mluvčí Plzeňských městských dopravních podniků René Vávro.

Dezinfekční gely rozdal řidičům také dopravní podnik na spojích v Liberci a Jablonci. České dráhy zase pro zaměstnance pořídily vitaminy k posílení imunity.

Resort dopravy kvůli obavě ze šířícího se koronaviru nově nařídil, že na velkých nádražích, kde zastavují mezinárodní spoje, budou informační tabule a letáky s doporučeným postupem pro lidi, kteří se vracejí ze zasažených oblastí. Podobně je tomu na pražském letišti.

„Informace budou cestujícím podávány jak v češtině, tak v angličtině,“ uvedl ministr Havlíček.

Jako první se mají tabule objevit na pražském hlavním nádraží. Informační materiály najdou pasažéři i v mezinárodních železničních spojích Českých drah.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat