Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Dostal jsem chuť na cigaretu“

Česko

  10:09
PRAHA - Sáhnout ve stresu po cigaretě je obvyklá kuřákova reakce. Stačí k tomu hádka s partnerem, to, když vás rozčílí děti nebo kolega, když jste nabourali auto... Někoho možná překvapí, že cigareta prožívání stresu nezlepšuje, ale naopak zhoršuje. Nehledě na další účinky totiž přispívá k vylučování stresových hormonů. Proč tedy kuřáci ve stresu kouří a proč to u nich funguje?

Vojtěch bojuje s chutí na cigaretu. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Uklidňující účinek má totiž celý rituál kouření jako takový, nejen cigareta. Zklidní vás skutečnost, že jste udělali něco, co dobře umíte, co děláte zcela automaticky. Odpoutáte tím také pozornost od původního problému.

Další, co vás uklidní, je fakt, že celý rituál kouření máte pod kontrolou. Jste to vy, kdo cigaretu vezme do ruky a zapálí si, kdo potahuje v daném rytmu a kdo to celé skončí „típnutím“. Víte přesně, jak vykouření cigarety probíhá, víte, že během kouření vás nemůže nic nemile přakvapit, že na vás nevyskočí nějaký čertík, který by vás v té situaci dorazil. To je další fakt, který uklidňuje.

Stresu se bohužel nevyhne nikdo, proto je třeba umět se uklidnit jinak než s cigaretou. Zkuste si vytvořit náhradní rituál, který vám bude příjemný a který můžete použít kdykoliv. Může to být dechové cvičení podle různých pravidel nebo třeba jen hluboký nádech, zadržení dechu a vydechnutí. Můžete se také naučit různé relaxační techniky -  autogenní tréninky, jogínskou metodiku nebo hru s čínskými kuličkami, které kutálíte prsty jedné ruky kolem dlaně.

MUDr. Eva Králíková
autorka je odbornice na odvykání kouření


9. DEN dobrovolníků bez cigarety

Jan (33 let)

JanKouřil 10 až 15 cigaret denně, odvyká sám

Jan: Ve středu to bylo docela dobrý. I přesto, že už se nevyhýbám situacím, ve kterých jsem kouřil. Byl jsem dvakrát na kávě s kolegy kuřáky. Chuť na cigaretu jsem sice docela měl, ale nebylo to nic, co bych nedokázal překonat.

MUDr. Králíková: Zdá se, že vaše rozhodnutí je opravu pevné. Vydržte.
Vojtěch (29 let)


Kouřil 40 až 50 cigaret denně, odvyká pomocí léku s účinnou látkou vareniklinVojtěch.

Vojtěch: Ve středu dobrý, ale ve čtvrtek ráno jsem měl asi dvouhodinovou prezentaci a jednání. Po něm jsem byl vždycky zvyklý zapálit si, a v tu chvíli jsem dostal na cigaretu hrozně velkou chuť. Nezapálím si sice, vezmu si místo toho nějakou zeleninu, ale dnes se hodně ukázalo, že chuť na cigaretu rozhodně ještě není pryč.

MUDr. Králíková: Však si také uvědomte, jak dlouho jste kouřil. To se nedá vymazat z hlavy za pár dní, jde o běh na dlouhou trať. Sílu závislosti nepodceňujte, možná by bylo dobré, abystě měl pro případ náhlé chuti v kapse nikotinovou žvýkačku, pastilku či mikrotabletu. I když nemá smysl kombinovat s vareniklinem velkou dávku nikotinu (soutěží o stejné receptory), naši pacienti mají dobrou zkušenost se zahnáním náhlé chuti na některou z těchto ústních forem nikotinu.

Monika (25 let)

MonikaKouřila 10 až 15 cigaret denně, odvyká pomocí nikotinových žvýkaček a plastové špičky

Monika: Až do devíti večer jsem byla v práci. Večer mi nebylo dobře, jedla jsem totiž celý den zeleninu, tak asi z toho. V noci se mi pak zdálo, že kouřím. Asi pracuje podvědomí - přes den se totiž snažím myšlenky na kouření potlačovat. Možná to ale bylo i tím, že před tím jsem se dívala na film, kde se celou dobu kouřilo.

MUDr. Králíková: Sny o kouření jsou u odvykajících docela časté, nedávno mi jeden pacient říkal, že se z takového snu vzbudil hrůzou v momentě, kdy se mu zdálo, že mě s cigaretou v ústech potkal... Hlavně, že nepotřebujete kouřit přes den, v bdělém stavu. Držím palce.

Šárka (32 let)

Kouřila až 40 cigaret denně, odvyká pomocí nikotinových žvýkaček a inhalátoru Šárka

Šárka: Ve středu mi bylo špatně. Jsem nachlazená, mám rýmu a kašel, takže nemám chuť vůbec na nic. Všechno jsem zaspala.

MUDr. Králíková: Rýmu sice jako léčbu kouření nedoporučujeme, ale teď vám to možná trochu usnadní. Přesto přeji rychlé uzdravení.Radim (27 let)


Kouřil až 20 cigaret denně, odvyká pomocí léku na předpis s účinnou látkou vareniklin

Radim.Radim: Ve středu mi bylo zase úžasně. Na cigaretu jsem neměl chuť, na nádraží jsem si radši hodinu a půl četl Lidovky. Doma jsem šel brzo spát. Mám pocit, že čas, který jsem ušetřil tím, že nekouřím, je hodně znát. Teď jím salát z celeru, udělal jsem ho snad z kila zeleniny, takže ho mám na dlouho.

MUDr. Králíková: Gratuluji. Zeleninové saláty jsou výborné. Celer je super, může to být mrkev či jakákoli jiná zelenina. Pozor ale na ovoce, bývá někdy dost sladké a kalorické. Získaný čas si užívejte! Však jste ho prokouřil už dost. Uvědomte si navíc, že jedna cigareta, kterou jste kouřil cca pět minut, vás stála v průměru 11 až 30

Témata: cigareta, stres, kouření

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat