130 let

Dostáváme tisíce dotazů ročně

Česko

Chtěli jsme dát na internet informace, na které se nás tazatelé často ptají, říká Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český.

* LN Proč jste se rozhodli vystavit příručku na internet?

Oddělení jazykové kultury odpovídá ročně na deset tisíc jazykových dotazů. Naprostá většina z nich přichází e-mailem. Proto jsme na internet chtěli umístit co nejvíce jazykových informací, aby si je uživatelé mohli prostřednictvím internetu vyhledat sami.

* LN Které „papírové“ slovníky váš projekt nahrazuje?

Naším cílem nebylo nahradit dosavadní jazykové příručky, ale podat výklad hlavně o těch jevech, které dosud nebyly v příručkách popsány, a dále poskytnout i u konkrétních slov takové informace, na které se nás tazatelé často ptají. Při uvádění pravopisných podob a jednotlivých tvarů ve slovníkové části se východiskem stala Pravidla českého pravopisu, Slovník spisovné češtiny a Nový akademický slovník cizích slov.

* LN Co považujete za největší přínos příručky?

V internetové příručce lze najít více tvarů slov než kdekoliv jinde. Kompletně vyskloňovaná podstatná jména nebo vyčasovaná slovesa v žádné jiné příručce či slovníku nenajdete.

* LN Jak dlouho projekt vznikal a kolik lidí na něm pracovalo?

Internetová jazyková příručka vznikala čtyři a půl roku. Na jejím vzniku se podílelo devět pracovníků z Ústavu pro jazyk český a tři lidé z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity.

* LN Počítáte do budoucna s rozšířením příručky?

Penzum informací v příručce zatím významně rozšiřovat nebudeme. Na doplňování dalších jazykových údajů, jako je např. etymologie nebo významy slov, se nám zatím bohužel nepodařilo získat žádný grant.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás