Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Drábkova náměstka policisté měsíce sledovali, prý mají nahrávku

Bývalý náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška foto: ČTK

PRAHA - Policie má jasné důkazy pro to, aby první náměstek ministra práce Vladimír Šiška i šéf ministerského odboru informatiky Milan Hojer šli do vazby a nejspíš i před soud. Policisté si zřejmě uplácení nahráli a podezřelé sledovali několik měsíců.
  8:14

Šišku a Hojera odvedli kriminalisté v pondělí přímo z budovy ministerstva, oba jsou obviněni z podplacení. Podle kriminalistů souvisí stíhání se způsobem vyhlášení veřejné zakázky, podrobnosti ale nezveřejnili. Protikorupční policie podala podnět, aby byla na Šišku uvalena vazba.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) v úterý Šišku odvolal a řekl, že pokud se prokáže, že náměstek spáchal trestný čin, z ministerské funkce odstoupí.

Šiška podle Mladé fronty Dnes začal reformovat počítačové systémy na vyplácení sociálních dávek a přitom "odstavil" firmu OKsystem, která to dělala 20 let. Bez výběrového řízení, pouze dodatky ke smlouvě, prý zadal práci jiným spřízněným firmám. Společnost OKsystem si to nenechala líbit a podala stížnost k antimonopolnímu úřadu. Dál se podle MfD scénář odvíjel asi tak, že jednání Šišky a Hojera se zástupci firmy si policisté nahráli.

"Vladimír Šiška tu slibuje, že pokud firma stáhne svou stížnost, zůstanou jí některé zakázky a další dostane. Přesnější údaje zatím policisté tají," uvádí list. Server deníku E15 již v úterý uvedl, že by zadržení mohlo souviset se spory s firmou OKsystem.

Mladá fronta také uvedla, že Milana Hojera policie vyšetřuje již delší dobu i kvůli Mostecké uhelné, a to v souvislosti s firmou Infotea, stoprocentně vlastněnou Mosteckou uhelnou, dnešní Czech Coal. Hojer byl od roku 2004 jednatelem této společnosti a podle informací deníku stál u jejího zrodu.

Firma nakupovala pro Mosteckou uhelnou řadu věcí, hlavně IT technologie.

Zdá se, že nákupy byly předražené. Hojer odešel z Infotey na konci května loňského roku. Pracoval prý pak pro Deep View, firmu spřízněnou s Vladimírem Šiškou, a poté přešel na ministerstvo.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...