Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Drábkova náměstka policisté měsíce sledovali, prý mají nahrávku

Bývalý náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška foto: ČTK

PRAHA - Policie má jasné důkazy pro to, aby první náměstek ministra práce Vladimír Šiška i šéf ministerského odboru informatiky Milan Hojer šli do vazby a nejspíš i před soud. Policisté si zřejmě uplácení nahráli a podezřelé sledovali několik měsíců.
  8:14

Šišku a Hojera odvedli kriminalisté v pondělí přímo z budovy ministerstva, oba jsou obviněni z podplacení. Podle kriminalistů souvisí stíhání se způsobem vyhlášení veřejné zakázky, podrobnosti ale nezveřejnili. Protikorupční policie podala podnět, aby byla na Šišku uvalena vazba.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) v úterý Šišku odvolal a řekl, že pokud se prokáže, že náměstek spáchal trestný čin, z ministerské funkce odstoupí.

Šiška podle Mladé fronty Dnes začal reformovat počítačové systémy na vyplácení sociálních dávek a přitom "odstavil" firmu OKsystem, která to dělala 20 let. Bez výběrového řízení, pouze dodatky ke smlouvě, prý zadal práci jiným spřízněným firmám. Společnost OKsystem si to nenechala líbit a podala stížnost k antimonopolnímu úřadu. Dál se podle MfD scénář odvíjel asi tak, že jednání Šišky a Hojera se zástupci firmy si policisté nahráli.

"Vladimír Šiška tu slibuje, že pokud firma stáhne svou stížnost, zůstanou jí některé zakázky a další dostane. Přesnější údaje zatím policisté tají," uvádí list. Server deníku E15 již v úterý uvedl, že by zadržení mohlo souviset se spory s firmou OKsystem.

Mladá fronta také uvedla, že Milana Hojera policie vyšetřuje již delší dobu i kvůli Mostecké uhelné, a to v souvislosti s firmou Infotea, stoprocentně vlastněnou Mosteckou uhelnou, dnešní Czech Coal. Hojer byl od roku 2004 jednatelem této společnosti a podle informací deníku stál u jejího zrodu.

Firma nakupovala pro Mosteckou uhelnou řadu věcí, hlavně IT technologie.

Zdá se, že nákupy byly předražené. Hojer odešel z Infotey na konci května loňského roku. Pracoval prý pak pro Deep View, firmu spřízněnou s Vladimírem Šiškou, a poté přešel na ministerstvo.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!