Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav -1 °C polojasno Předplatné LN
29. července 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Drogoví dealeři mají nový vzor: Salačovou z kauzy Rath

Ivana Salačová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivana Salačová | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Ivana Salačová odsouzená za korupci v kauze Rath je nejviditelnějším případem. Nejvíce takzvaných spolupracujících obviněných se ale rekrutuje z řad drogových zločinců. Podle loňské analýzy Nejvyššího státního zastupitelství jde o téměř polovinu všech kauz, kde obviněný vyměnil spolupráci s vyšetřovateli za výrazně nižší trest.

Žalobce Petr Jirát, který dosáhl trestu pro Davida Ratha i Ivanu Salačovou, to označil za největší efekt kauzy Rath. Slánská podnikatelka se přiznala a policii výrazně pomohla s důkazy, od soudu proto letos na jaře odešla s podmínkou. Díky ní se teď podle státního zástupce obžalovaní předhánějí, kdo promluví a získá tak status spolupracujícího obviněného.

Jirátův postřeh aktuálně nelze podložit přesnými čísly. Chybí totiž povinnost upozornit na využití čtyři roky starého nástroje ve statistikách. Leccos ovšem ilustruje analýza Nejvyššího státního zastupitelství z loňského podzimu, která ukazuje nárůst zájmu spolupracovat při vyšetřování.

SPOLUPRACUJÍCÍ OBVINĚNÝ

Pojem spolupracujícího obviněného zná legislativa od roku 2010, ale teprve předloňská novela jej umožnila v plné míře používat. Soudci totiž nyní mají povinnost ukládat spolupracujícím obviněným tresty pod dolní hranicí sazby nebo od potrestání upustit úplně.

„Z informací zjištěných ad hoc z nižších státních zastupitelství vyplynulo, že od účinnosti právní úpravy umožňující tento institut do srpna 2014 (tedy za necelé čtyři roky) figuroval spolupracující obviněný minimálně v 43 trestních věcech a využilo ho 48 obviněných,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Podle dokumentu nelze očekávat, že číslo příliš poroste. „Institut spolupracujícího obviněného přichází v úvahu jen u pachatelů, kteří splní poměrně přísné podmínky pro takové označení v obžalobě,“ upozorňuje.

Jednoznačně největší chuť spolupracovat mají pachatelé drogových deliktů. „Tvoří téměř polovinu všech věcí. V těsném závěsu za sebou následovala majetková kriminalita, daňová kriminalita a násilná kriminalita, poté korupce a zbytková kategorie ostatní trestné činnosti,“ píše se v analýze.

Závěry žalobců potvrzuje i Tomáš Kubík, náměstek ředitele protidrogové centrály pro výkon a trestní řízení. „Byli jsme jedni z prvních, kdo to zkoušel a ukázalo se, že drogová trestná činnost je k tomu ideální. Je u ní poměrně velký prvek organizovanosti a velký počet pachatelů, kterým hrozí vysoké tresty, až 18 let. Ti lidé si to spočítají a ukazuje se to jako skvělý prostředek ke zdůkaznění situace,“ pochvaluje si.

Podle něj institut využily desítky drogových delikventů, kteří mimo jiné pomohli rozkrýt drogové gangy. „Když například víme, že se někdy sešli, spolupracující obviněný nám popíše dění na schůzce. To jsou kvalitní důkazy vedoucí k pravomocnému odsouzení,“ vysvětluje Kubík.

Kokain (ilustrační foto).

Pervitin (ilustrační foto)

Mluví podle něj i cizinci, kteří dříve mlčeli. „Jedná se o etnika jako osoby z bývalé Jugoslávie. Měli jsme případy, kdy i oni tento institut využili,“ upozorňuje náměstek.

Zda se „efekt Salačová“ týká i případů dozorovaných pražským vrchním státním zastupitelstvím, nechtěla jeho šéfka Lenka Bradáčová přiblížit. „V aktuálních kauzách důkazní prostředky nekomentujeme,“ uvedla pouze. V lednu 2014 však serveru Lidovky.cz řekla, že záleží na tom, jestli Salačová dostane výrazně nižší trest. A to se také letos na jaře stalo.

Konkrétní nebyl ani olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. „Využívání uvedeného institutu je odvislé od konkrétní situace a VSZ v Olomouci ho využívá v poslední době u daňové trestné činnosti,“ sdělil Ištvan serveru Lidovky.cz.

Vedle Salačové je výmluvný také případ ostravské dealerky kokainu. Usvědčila komplice, dostala nejprve čtyři a půl roku, zatímco ostatní odešli ze soudní síně s dvanáctiletými tresty. Vrchní soud, kam se odvolala, jí nakonec trest ještě o rok a půl snížil.

Jak ale upozorňuje analýza, motivaci zločinců spolupracovat značně snižuje strach. „Počet případů aplikace spolupracujícího obviněného bude omezován rovněž obavou na straně pachatelů jako potencionálních zájemců, že v důsledku projevené ochoty rozkrýt zločineckou strukturu a sdělit významné skutečnosti o tzv. velkých rybách, bude následovat tvrdá odplata vůči nim,“ upozorňuje.

Pojem spolupracujícího obviněného se objevil v roce 2010. Až novela z roku 2012 jej umožnila v plné míře používat. Soudci díky ní mají povinnost ukládat spolupracujícím obviněným tresty pod dolní hranicí sazby nebo od potrestání upustit úplně.

Pachatelé se výměnou za to musí přiznat k trestné činnosti a vyšetřovatelům poskytnout nová svědectví či důkazy a posunout tak vyšetřování ke zdárnému konci. Svoji Salačovou má například i lobbista Ivo Rittig a jeho právníci. V kauze Oleo Chemical přiznal státní zástupce status spolupracujícího obviněného ekonomovi Jaroslavu Kubiskovi. (ČTĚTE VÍCE)

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!