Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

Duda slavil s hokejkou v zubech

PRAHA Hon za extraligovým titulem začal. V předehrávce prvního kola porazila domácí Slavia ambiciózní České Budějovice až na samostatné nájezdy.

Slavia-Č. Budějovice 4:3 po samostatných nájezdech

Hokejová Slavia po loňském zklamání slibovala nový začátek. Růžičkův soubor chce hrát aktivně, klub se snaží nalákat diváky.

Včera pražský celek vykročil na vytyčenou cestu potácivým krokem, ale k potěše domácích fanoušků správným směrem. „Vrátili jsme se k hokeji, jaký jsme hráli dřív, a otočili jsme zápas. Loni to bylo spíš naopak,“ usmál se slávistický útočník Michal Sup.

Slavia vyrazila do sezony s řadou novinek. Užší kluziště, nové, vpředu červenobílé dresy, nové logo i maskot a po zápase přístupná šatna jako symbol vstřícnosti.

A hokejový drsňák Radek Duda, jehož návrat přivítal fanouškovský kotel skandovaným pokřikem.

„Cítil jsem, že dám gól,“ utíral si Duda z čela pot. V polovině zápasu vyrovnával na 3:3 a na oslavu branky pak jezdil po ledě s hokejkou v zubech. „To bylo jako dej mi kostičku...“ smál se Duda. Pak proměnil ještě první nájezd. Jinak se snažil chovat slušně, po zápase mluvil smířlivě. Žádnou provokaci z pusy nevypustil.

„To je moje práce dávat góly. Jsem rád, že můžu hrát hokej,“ tvrdil Duda. „Když bude takhle pokračovat, tak budeme spokojení,“ prohodil asistent slávistického kouče Růžičky Jiří Kalous.

Obstojných šest tisíc diváků sice působilo v rozlehlé Sazka Areně opuštěným dojmem, v závěru ale hlediště bouřilo. V prodloužení totiž slávisté přehnali agresivitu před českobudějovickým brankářem Turkem a hráli v oslabení.

Jenže hostující Hřebejk z tutové pozice slávistického Adama Svobodu nepřekonal ani z dorážky. „Jsem rád, že jsem napravil ten třetí gól,“ oddechl si Svoboda, kterého ve druhé třetině právě Hřebejk nachytal bekhendovým pokusem z ostrého úhlu. „To by se mělo chytat,“ uznal potetovaný gólman.

Na obou týmech bylo znát, že jde o první duel sezony. Trenéry nadzvedávala řada nepřesností a chyb, spokojení mohli být s nasazením. „Oba týmy odvedly kvalitní výkon,“ myslel si českobudějovický kouč Josef Jandač. „Užší kluziště hru zatraktivnilo. Bylo více soubojů,“ hodnotil Kalous.

Branky a nahrávky: 20. Beránek, 22. Červenka (Bednář), 31. Duda (Doležal), rozhodující samostatný nájezd Rataj - 11. Šimánek (Sičák), 19. Vak (Kotrla), 28. Hřebejk (L. Květoň). Rozhodčí: Husička - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 9:10. Využití: 1:1. Diváci: 6048. Třetiny: 1:2, 2:1, 0:0 - 0:0.