130 let

Dům ze dřeva = ekologie a úspory

Česko

Dřevěné stavby nabízí mimořádný ekologický a současně ekonomický potencionál, říká Vladimír Bílek, projektant a předseda Odborných společností pro dřevěné stavby.

* LN Jaké jsou hlavní důvody malého využívání dřeva v českém stavebnictví?

V 19. a ještě do poloviny 20. století se v českých zemích stavělo podle stavebních řádů, které umožňovaly stavbu dřevěných domů z důvodu obavy před požárem jen výjimečně. Dřevěná výstavba tak byla omezena jen na vesnice. Po roce 1950 u nás byla zahájena výstavba panelových domů, která byla 40 let dominantní formou bytové výstavby. Současně byly organizovány aktivity na úspory dřeva ve stavebnictví, omezení dřevěných krovů a téměř vyloučena byla výstavba celodřevěných domů. Veřejnost tak neměla dostatek informací o možnostech dřevěného stavění, a tak když po roce 1989 odmítla pokračovat v betonové panelové cestě, přijala nabídku tradiční a osvědčené cihelné varianty, která již v roce 1994 převzala dominantní postavení a v současnosti tvoří zhruba 85 % bytové výstavby. Dnes se dřevěné domy podílí asi třemi procenty.

* LN Češi se začínají v poslední době o dřevostavby více zajímat. Co je příčinou?

Domnívám se, že pozitivní zkušenosti z výzkumu, projektování a realizace dřevěných domů, které se přenesly nejen do odborné školní výuky, konferencí, publikací a článků, ale i do periodik a médií pro širší veřejnost. Obecně pozitivní jsou aktivity zaměřené na ochranu životního prostředí, protože v tomto směru nabízí dřevěné stavění mimořádný ekologický a současně ekonomický potencionál - snížení emisí CO2, omezování nákladní dopravy, úspory energie a využívání obnovitelných surovinových a energetických zdrojů atd. Bohužel ministerské koncepce bytové politiky zatím tento potencionál dřevěného stavění nevnímají a nepodporují.

* LN Ve srovnání se západními zeměmi je u nás realizace dřevostaveb v plenkách. Umějí naši projektanti takové domy kvalitně navrhovat?

Výuka o dřevěných budovách byla v období asi 1952 až 1994 zúžena na výpočet jejich nosné konstrukce. To se dotklo dvou generací inženýrů a architektů. Mimo oficiální výuku probíhal v 80. letech na pražském ČVUT výzkum a zpracování studií dřevěných skeletových domů a bezprostředně po roce 1989 mohly být zahájeny první realizace. Řada architektů a inženýrů pochopila možnosti dřeva v architektuře a doplnila svoje vzdělání a znalosti a mají také již rozsáhlé projekční a realizační zkušenosti. Na několika fakultách se již asi 14 let téma komplexního navrhování dřevěných budov přednáší.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás