Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ďuričko ukázal, jak zastřelil Kočku

Česko

  12:18
PRAHA - V pražské restauraci Monarch se dnes v dopoledních hodinách uskutečnila rekonstrukce údajné vraždy Václava Kočky mladšího. Popsat okolnosti události přicházeli postupně svědci i obviněný hoteliér Bohumír Ďuričko. Jedním ze svědků tragického incidentu byl i podnikatel Vratislav Šlajer.

Zásahová jednotka přivezla Ďurička na místo činu, aby provedli policejní rekonstrukci. foto: ČTK

"Já jsem si myslel, že je to hra, nějaká, že je to paintball, protože jsem nevěřil, že by to byla střelba opravdová," řekl novinářům k události po skončení rekonstrukce. Údajná vražda se stala po autogramiádě a křtu knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Policie již minulý týden Ďurička obvinila z vraždy, hrozí mu deset až 15 let vězení.

"Za přítomnosti vyšetřovatelů, soudních znalců, obhájců a státního zástupce jsme na místě ověřili výpovědi všech zúčastněných osob," řekl mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek. Podle jeho slov rekonstrukce svůj účel splnila.

Václav Kočka starší odchází z pražské restaurace Monarch, kde se 16. října konala policejní rekonstrukce vraždy jeho syna Václava Kočky mladšího. Z ní je obviněn hoteliér Bohumír Ďuričko. K první části rekonstrukce přivezli ráno policisté Ďurička. Doprovázeli ho maskovaní příslušníci zásahové jednotky vybaveni samopaly a neprůstřelnými vestami. Několik z nich zůstalo na místě po celou dobu zhruba tříhodinové akce. Budovu před příchodem prvních svědků zkontrolovali policisté se psem a pyrotechnik. Bezpečnostní opatření byla podle Bernáška standardní. Jejich účelem bylo především zabránit možnému napadení obviněného.

Poté, co Ďuričko v doprovodu maskovaných policistů restauraci opustil, dorazili na místo pozůstalí. Popsat okolnosti smrti svého syna přišel jeho otec Václav Kočka starší. Doprovázel ho jeho vnuk a právník Josef Lžičař. Po dobu jejich přítomnosti byl před budovu přistaven vůz záchranné služby.

Jeden ze záchranářů řekl, že jsou zde kvůli zdravotnímu stavu Kočky seniora, který se po vraždě, jíž byl svědkem, zhroutil. "Plakal, protože to byl jeho syn, dědic celého toho jeho impéria," popsal stav Kočky staršího při rekonstrukci Šlajer.

Podle Bernáška i Šlajera byli na rekonstrukci zváni svědci po jednom, každý zvlášť. "Dělo se tak proto, aby nedošlo ke konfrontaci, což je zcela jiný trestní úkon," uvedl mluvčí. "Figuranti měli na prsou fotografie těch, kdo se toho účastnili," doplnil pak Šlajer.

Furiantská hra
Tragická událost se stala v restauraci minulý čtvrtek kolem 23:00. Podle policie se oba muži dostali do sporu a následně i do potyčky. Jeden z nich, Ďuričko, pak údajně vytáhl zbraň a druhého zastřelil. Šlajer podle svých slov střelbu neviděl, i když se vše prý odehrálo v jeho těsné blízkosti. Podle svých slov se v tu chvíli otočil ke své partnerce, protože prý Kočka mladší něco Ďuričkovi šeptal do ucha. Vyloučil i verzi
obviněného, že ho Kočka mladší napadl. "Kdyby k tomu došlo, tak bych se otočil a viděl bych to. Protože to bylo metr ode mě," tvrdí Šlajer. "Já jsem se otočil až na mladšího Kočku, který už ležel na zádech," dodal podnikatel.

Zprvu si prý myslel, že jde o žert. "Protože tam byla taková furiantská hra mezi starým Václavem Kočkou a jím (Ďuričkem), kdo má prostě v kapse více peněz, momentálně. Já jsem si myslel, že to pokračuje - ta hra," popsal okamžiky střelby Šlajer. Z policejního protokolu podle Šlajera vyplývá, že Ďuričko na Kočku mladšího vypálil třikrát, čtvrtý náboj se prý zapříčil. "On v tom amoku mohl taky střílet kolem sebe, jak to známe z těch finských a amerických škol," podotkl podnikatel.bviněný hoteliér Bohumír Ďuričko je v neprůstřelné vestě odvážen z pražské restaurace Monarch, kde se 16. října konala policejní rekonstrukce vraždy Václava Kočky mladšího.

Ďuričko podle jeho obhájce Jana Červenky vypověděl, že v době incidentu seděl u stolu s Václavem Kočkou starším, provozovatelem Matějské pouti a Paroubkovým známým. O čem přesně s ním mluvil, si prý Ďuričko nepamatuje, advokát ale nevyloučil dřívější informaci, že tématem hovoru mohly být finance. Někteří ze svědků médiím řekli, že se Ďuričko s jedním z Kočků vsadil, kdo má u sebe víc peněz.

Podle Ďurička pak ale přišly znenadání dvě silné rány pěstí, až upadl na svou těhotnou přítelkyni. Kdo na něho zaútočil si prý v té chvíli nevšiml, ve strachu o život ale vytáhl zbraň. Podle Červenky toho nyní lituje. Kočka mladší byl stejně jako jeho otec dlouholetým členem sociální demokracie.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat