Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ANALÝZA: Superkoalice na hliněných nohou? Dva kraje popírají volební logiku

Sčítání hlasů v Ostravě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sčítání hlasů v Ostravě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Praha Politologická poučka praví, že při skládání koalic postupují strany tak, aby co nejmenší množství subjektů dalo dohromady dostatečnou většinu. Důvod: méně stran u vlády se rovná více moci pro každého člena koalice a méně střetů. Letošní krajské volby ale vygenerovaly dva případy, které tuto logiku popírají.

Ve Středočeském kraji se dalo očekávat, že s ANO pod vedením aférami stíhané hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové nikdo chtít spolupracovat nebude. ANO se nakonec ocitlo v opozici samo. Krajskou radu složilo vítězné hnutí STAN s ODS, Piráty a koalicí TOP 09, Hlasu a Zelených.

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Dosavadní středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Přitom by k pohodlné většině stačila dvojkoalice STAN a ODS, která by pokryla 34 ze 65 zastupitelských křesel. S přidáním Pirátů a trojlístku vedeného „topkou“ bude mít krajská vláda k dispozici hned 50 hlasů.

Podle experta Petra Jüptnera z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy jsou v komunálu široké koalice běžné. „Často se do toho promítají osobní vazby třeba z obecní úrovně,“ vysvětlil pro Lidovky.cz a dodal, že vládnoucí strany si tím dopřávají pocit bezpečí.

Koalice proti ANO ve středních Čechách podle něj překvapivá nebyla. Promítly se do ní i zkušenosti z předchozího volebního období, kdy se třeba klub TOP 09 rozpadl právě po neshodách kvůli utvoření koalice s Jermanovou.

„Jsem zvědavý, zda umí ANO v opoziční roli vůbec působit. Je otázka, zda má nějaký jasný pohled, jak by měl kraj fungovat,“ říká politolog s odkazem na nevýrazné opoziční působení strany Andreje Babiše v Praze.

Nová koalice má naopak podle Jüptnera základ pro dobré stabilní čtyři roky i pro případ, že se s nikým nedohodne. Menší otazník visí jen nad Piráty, kteří jsou v krajském zastupitelstvu nováčky. „Může to znamenat, že budou při vyjednáváních tvární, ale také to, že se s nimi bude naopak jednat složitěji,“ myslí si Jüptner.

Nesouhlasí, že vytvoření koalice „Antibabiš“ bylo motivováno celostátní politikou. Spolupráce opozice je podle něj pragmatická vzhledem k blížícím se volbám do sněmovny. Stejně tak se Babišovi hodí prodávat takový postup jako „spiknutí nenávisti“.

Ivo Vondrák (ANO) vítěz krajských voleb  v Moravskoslezském kraji.

Ivo Vondrák (ANO) vítěz krajských voleb v Moravskoslezském kraji.

To v případě Moravskoslezského kraje se po volbách odehrál jiný příběh. Dosavadní koalice ANO, ODS a lidovců si došla pro zisk, který by jí umožnil dokonce ještě „zhubnout“ o sedm lidoveckých křesel a stále si udržet vládu. Stranické trio pod vedením hejtmana Iva Vondráka z ANO se ale vydalo opačným směrem a přizvalo ještě ČSSD. Má tak 48 ze 65 křesel.

Postup staré koalice je podle politického geografa z Ostravské univerzity Ondřeje Slacha pragmatický. Velkým faktorem je podle něj, že sociální demokraty vede bývalý ostravský primátor Petr Kajnar, jenž dostane v radě na starost územní plán.

Přímá linka do Prahy

„Snaží se (Vondrák a jeho spojenci – pozn. red.) využít fakt, že ČSSD ovládá resorty kultury a vnitra,“ vysvětluje expert a dodává, že ministerstvo kultury vede Kajnarův dobrý přítel Lubomír Zaorálek (ČSSD). Výhodné je to i proto, že se v kraji chystají tři velké kulturní projekty – moravskoslezská městská knihovna, ostravská městská galerie a také koncertní síň. „ČSSD tak dává koalici další přímou linku směrem do Prahy,“ upozorňuje Slach.

Hlavní opoziční silou se stanou Piráti, kteří, ač budou dle Slacha s koalicí spíše spolupracovat, budou místo velkých projektů prosazovat spíše ty drobnější, participaci a orientaci na decentralizovanou energetiku a podobně.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...