Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ANALÝZA: Superkoalice na hliněných nohou? Dva kraje popírají volební logiku

Česko

  5:00
Praha - Politologická poučka praví, že při skládání koalic postupují strany tak, aby co nejmenší množství subjektů dalo dohromady dostatečnou většinu. Důvod: méně stran u vlády se rovná více moci pro každého člena koalice a méně střetů. Letošní krajské volby ale vygenerovaly dva případy, které tuto logiku popírají.

Sčítání hlasů v Ostravě. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ve Středočeském kraji se dalo očekávat, že s ANO pod vedením aférami stíhané hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové nikdo chtít spolupracovat nebude. ANO se nakonec ocitlo v opozici samo. Krajskou radu složilo vítězné hnutí STAN s ODS, Piráty a koalicí TOP 09, Hlasu a Zelených.

Dosavadní středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Přitom by k pohodlné většině stačila dvojkoalice STAN a ODS, která by pokryla 34 ze 65 zastupitelských křesel. S přidáním Pirátů a trojlístku vedeného „topkou“ bude mít krajská vláda k dispozici hned 50 hlasů.

Podle experta Petra Jüptnera z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy jsou v komunálu široké koalice běžné. „Často se do toho promítají osobní vazby třeba z obecní úrovně,“ vysvětlil pro Lidovky.cz a dodal, že vládnoucí strany si tím dopřávají pocit bezpečí.

Koalice proti ANO ve středních Čechách podle něj překvapivá nebyla. Promítly se do ní i zkušenosti z předchozího volebního období, kdy se třeba klub TOP 09 rozpadl právě po neshodách kvůli utvoření koalice s Jermanovou.

„Jsem zvědavý, zda umí ANO v opoziční roli vůbec působit. Je otázka, zda má nějaký jasný pohled, jak by měl kraj fungovat,“ říká politolog s odkazem na nevýrazné opoziční působení strany Andreje Babiše v Praze.

Nová koalice má naopak podle Jüptnera základ pro dobré stabilní čtyři roky i pro případ, že se s nikým nedohodne. Menší otazník visí jen nad Piráty, kteří jsou v krajském zastupitelstvu nováčky. „Může to znamenat, že budou při vyjednáváních tvární, ale také to, že se s nimi bude naopak jednat složitěji,“ myslí si Jüptner.

Nesouhlasí, že vytvoření koalice „Antibabiš“ bylo motivováno celostátní politikou. Spolupráce opozice je podle něj pragmatická vzhledem k blížícím se volbám do sněmovny. Stejně tak se Babišovi hodí prodávat takový postup jako „spiknutí nenávisti“.

Ivo Vondrák (ANO) vítěz krajských voleb v Moravskoslezském kraji.

To v případě Moravskoslezského kraje se po volbách odehrál jiný příběh. Dosavadní koalice ANO, ODS a lidovců si došla pro zisk, který by jí umožnil dokonce ještě „zhubnout“ o sedm lidoveckých křesel a stále si udržet vládu. Stranické trio pod vedením hejtmana Iva Vondráka z ANO se ale vydalo opačným směrem a přizvalo ještě ČSSD. Má tak 48 ze 65 křesel.

Postup staré koalice je podle politického geografa z Ostravské univerzity Ondřeje Slacha pragmatický. Velkým faktorem je podle něj, že sociální demokraty vede bývalý ostravský primátor Petr Kajnar, jenž dostane v radě na starost územní plán.

Přímá linka do Prahy

„Snaží se (Vondrák a jeho spojenci – pozn. red.) využít fakt, že ČSSD ovládá resorty kultury a vnitra,“ vysvětluje expert a dodává, že ministerstvo kultury vede Kajnarův dobrý přítel Lubomír Zaorálek (ČSSD). Výhodné je to i proto, že se v kraji chystají tři velké kulturní projekty – moravskoslezská městská knihovna, ostravská městská galerie a také koncertní síň. „ČSSD tak dává koalici další přímou linku směrem do Prahy,“ upozorňuje Slach.

Hlavní opoziční silou se stanou Piráti, kteří, ač budou dle Slacha s koalicí spíše spolupracovat, budou místo velkých projektů prosazovat spíše ty drobnější, participaci a orientaci na decentralizovanou energetiku a podobně.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat