Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
14. října 2019 18:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Elektrické šoky, kopání a vláčení zvířat. Veterináři podají trestní oznámení na jatka kvůli týrání

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: MAGDALÉNA LANGOVÁ LIDOVKY.CZ

Praha Veterináři podají trestní oznámení kvůli podezření na týrání zvířat na jatkách ve Všeticích na Benešovsku. Na případ upozornili ve videu aktivisté ze skupiny Zvířata nejíme, podle videa jde o společnost Jokoma. Veterináři nyní řeší míru používání elektrických pohaněčů, kopání do zvířat nebo nevhodné vláčení zvířat, řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) nařídil mimořádnou kontrolu všech jatek v ČR.

„Jednání zachycené na videu je na jakýchkoliv jatkách v ČR naprosto nepřijatelné. Kromě prošetření stávajícího případu jsem proto okamžitě nařídil SVS mimořádnou kontrolu všech jatek v celé ČR,“ uvedl Toman. Veterináři z ústředí také nyní prověřují, jak fungoval tamní veterinární dozor.

‚Výsměch zvířatům‘

„Státní veterinární správa ihned po zhlédnutí předmětného videa začala případ prošetřovat. Platná legislativa mimo jiné omezuje například míru používání elektrických pohaněčů. V rozporu se zásadami etického chování ke zvířatům na jatkách je také vláčení zvířat a kopání do nich, jehož se personál na videu dopouští,“ dodal Vorlíček. Podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda se v případě zjištění pochybení vyvodí důsledky vůči inspektorům, kteří měli jatka kontrolovat. Prověřit by se měli také chovatelé zvířat a přepravci zvířat na místo porážky.

Podle Lukáše Vincoura, který video zveřejnil, jde o záběry z letošního léta. „Dochází k tomu, že používají elektrické pohaněče na místa, kde nesmí, jako jsou hlava a záda. Pak je tam tahání zraněného zvířete za hlavu,“ popsal Vincour. Zvířata by se podle něj také neměla převážet zraněná. „Pokud je zraněné, tak se musí usmrtit ve voze. Oni je tahali vleže,“ dodal. Na videu je rovněž slyšet, jak se zaměstnanci jatek zvířatům vysmívají. Vincourova skupina se snaží prosadit, aby byly na českých jatkách povinné kamery, které by podobné excesy nahrávaly.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Komunismus - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Komunismus - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Komunismus - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!