4. listopadu 2017 12:52, aktualizováno  14:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Europoslanec Niedermayer ohlásil vstup do TOP 09. Mohl by se stát jejím předsedou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 18Diskuse
"Ať tě provází síla," popřál lídru kandidátky TOP 09 Luďku Niedermayerovi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Ať tě provází síla," popřál lídru kandidátky TOP 09 Luďku Niedermayerovi... | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Europoslanec Luděk Niedermayer vstoupí do TOP 09. Své rozhodnutí oznámil na sobotním krajském stranickém sněmu v Praze. Řekl to krajský manažer strany Petr Kučera. Jedenapadesátiletý Niedermayer dosud v Evropském parlamentu působil za TOP 09 jako nestraník. Někdejší viceguvernér České národní banky Niedermayer bývá v médiích spolu s europoslancem Jiřím Pospíšilem zmiňován jako možný uchazeč o post předsedy TOP 09.

Dosavadní šéf TOP 09 Miroslav Kalousek již oznámil, že funkci obhajovat nebude. Strana v letošních sněmovních volbách získala pouze sedm mandátů, zatímco v minulém období měla 26 křesel.

Kandidaturu na předsedkyni strany v pátek oznámila bývalá pražská radní Ludmila Štvánová. Naopak místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová už ohlásila, že kandidovat na předsedkyni nebude.

Jakub Lepš zvažuje kandidaturu na předsedu TOP 09

Svou kandidaturu nově zvažuje také místostarosta Prahy 11 Jakub Lepš. Reagoval tak na slova čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, který na sobotní sněmu pražské organizace strany Lepše označil za vhodného kandidáta. Obměna vedení pražské organizace se v sobotu řešit nebude, diskutuje se o svolání mimořádného povolebního sněmu, kde by se řešily personální otázky.

Mimořádný sněm

Pražská organizace TOP 09 svolá do 4. února příštího roku mimořádný sněm, na kterém bude hlasovat o výměně vedení. Delegáti to v sobotu odhlasovali na krajském sněmu. V lednu se ještě uskuteční ideová konference o dalším směřování pražské buňky strany. Podle současného vedení organizace je to zbytečné.

Schwarzenberg uvedl, že by se mu na postu předsedy líbil Jakub Lepš nebo někdo jemu podobný. Ostatní členové strany zatím nechtějí být se svou podporou konkrétní, spekuluje se o bývalém ministrovi spravedlnosti Jiřím Pospíšilovi a europoslanci Luďkovi Niedermayerovi, který v sobotu ohlásil vstup do strany. Svoji případnou kandidaturu na sněmu Niedermayer nekomentoval, pro server iROZHLAS.cz však uvedl, že ji vylučuje.

Původně se spekulovalo, že by se na sobotním jednání mohlo hlasovat o výměně vedení pražské organizace kvůli neúspěchu ve volbách. K tomu nakonec nedojde a delegáti budou pravděpodobně rozhodovat o svolání zvláštního sněmu, kde by se řešila případná volba nového předsednictva. Na sobotním jednání zazněla kritika pražského vedení zejména ze strany oblastní organizace Prahy 6.

Krajský sněm v sobotu také bude volit delegáty na celostátní sněm, který je naplánován na konec listopadu.

ČTK
  • 18Diskuse

Najdete na Lidovky.cz