Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropská komise dostala informace k Čapímu hnízdu. Některé dokumenty však chybí

Česko

  8:53
BRUSEL - Evropská komise sdělila, že minulý týden obdržela od českého ministerstva financí dodatečné informace k případu Čapího hnízda. K obsahu se vyjádří později, až dokumenty prostuduje. Farma Čapí hnízdo je nyní prošetřována z důvodu podezření z podvodů při žádání o dotace z evropského rozpočtu.

Jízdárna v Olbramovicích ve tvaru čapího hnízda (2006–2010) od architekta Jiřího Javůrka a kol. foto: GJF

Server Neovlivní.cz však upozornil na to, že některé dokumety vyžádané auditory, nalezeny nebyly. Mělo jít o prohlášení předsedajícího o účasti akcionářů na valné hromadě a kopie plných mocí pro zástupce akcionářů k účasti na valných hromadách. Ty prý auditovaná osoba není schopna dohledat.

Čapí hnízdo

Společnost Farma Čapí hnízdo patří do skupiny Agrofert vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). Na stavbu zařízení dostala evropskou dotaci, v té době však součástí Agrofertu nebyla. Zda propojení přesto neexistovalo, vyšetřuje evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

„Nedoložení výše uvedených dokumentů a neposkytnutí vysvětlení objasňující účast na uvedených valných hromadách je stále další indicií, která zvyšuje riziko, že Farma Čapí hnízdo byla jednou hospodářskou entitou se společností Agrofert Holding,“ uvádí dál zpráva citovaná serverem Neovlivní.cz.

Podle dokumentů, které auditoři požadovali, mělo být doloženo Babišovo tvrzení ze sněmovny. V březnu tvrdil, že v době podání žádosti o dotace na luxusní famu Čapí hnízdo vlastnily anonomní akcie jeho děti. Dále za nimi měl stát bratr jeho partnerky. Jako doklad k tomu, že bratr Babišovy partnerky Martin Herodes, držel podíl ve firmě pro děti, existuje jen čestné prohlášení, které pro auditory není dostačující.

PŘEHLEDNĚ: Historie Čapího hnízda, jak ji popsal Andrej Babiš

Dodatečné prověřování

„Evropská komise obdržela 10. května 2016 od ministerstva financí České republiky zprávu o dodatečném prověřování kontrolním úřadem. Komise bude schopná vyjádřit svůj názor k závěrům auditu, poté co prostuduje celou zprávu,“ uvedla v Bruselu exekutiva Evropské unie.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat