Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Exdiplomat Petr Kolář se stal poradcem šéfa Senátu Vystrčila. Měsíčně bude brát pět tisíc

Diplomat Petr Kolář. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Původní zpráva
Praha - Bývalý velvyslanec v Rusku a USA Petr Kolář se stal poradcem šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Radit mu bude se zahraniční politikou a mezinárodními vztahy. „Funkci poradce vykonávám od začátku dubna. Jedná se o oficiální funkci, mám smlouvu a měsíční honorář na pět tisíc korun,“ řekl 58letý Kolář serveru Lidovky.cz.
  12:32aktualizováno  17:53

Vystrčil serveru Lidovky.cz potvrdil, že si Koláře vybral zejména pro jeho zkušenosti v diplomacii. Téměř roční angažmá tohoto vystudovaného etnografa a folkloristy v investiční skupině PPF, kde v roce 2013 zastával post ředitele pro mezinárodní vztahy, šéfovi Senátu nevadí. Skupina PPF, jež má silné ekonomické vazby na Čínu, byla přitom v minulosti terčem kritiky za svůj podíl na pročínské kampani u nás.

Pře s Kremlem potápí Český dům v Moskvě. Jeho budoucnost je ve hvězdách, možné je i vyvlastnění Ruskem

„Nemám to tak, že poradce je člověk, kterého musím ve všem poslouchat. Je to člověk, který mi říká věci, o nichž potřebuji vědět a kolikrát nemusí mít úplně stejné názory jako já,“ shrnul Vystrčil, jenž nahněval Říši středu, když loni navzdory protestům Pekingu navštívil spolu s delegací podnikatelů Tchaj-wan. 

Michail Švydkoj (vpravo) s tehdejším velvyslancem v Rusku Petrem Kolářem.

Na adresu Číny a také Ruska se Kolář v posledních letech vyjadřuje značně kriticky, s Vystrčilem si tak v tomto bodě notují.

Po většinu svého profesního života se Kolář věnoval diplomacii. Od prosince 1993 do roku 2012 zastával různé vedoucí pozice na ministerstvu zahraničí včetně funkce náměstka ministra. Působil též jako velvyslanec ve Švédsku, Irsku v USA a v Rusku. 

Moskva ‚paralyzovala‘ českou ambasádu. Řada lidí z velvyslanectví si ani nestihla sbalit všechny věci

V roli poradce není nováčkem, v roce 1999 radil v otázkách zahraniční politiky prezidentu Václavu Havlovi. Před třemi roky zvažoval kandidaturu na prezidenta, od úmyslu nakonec upustil, což komentoval slovy, že mu „chybí touha po úřadu a vůle tomu vše podřídit“. Nakonec se stal poradcem uchazeče o Hrad Jiřího Drahoše, jenž v přímé volbě prohrál s Milošem Zemanem.

Kromě Koláře šéfovi horní komory radí i bývalá velvyslankyně při EU a exministryně zemědělství Milena Vicenová, stejně tak vojenský historik Eduard Stehlík.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat