Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Česko

Olomoucký krajský soud kauzu Vidkun odročil na březen, vyslýchat bude svědky

Obžalovaný bývalý hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil. foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Olomouc - Olomoucký krajský soud ve středu na 2. března odročil korupční kauzu Vidkun, která se podle žalobce týká vynášení informací z policejních spisů vlivným osobám. Původně se jí měl zabývat do pátku, všichni obžalovaní až na významného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého, ke kterému údajně tyto informace od policie mířily, byli již vyslechnuti. Kyselý je nemocen, žádal zatím o jednání v nepřítomnosti. Kauzu má soud nařízenu až do května.
  10:36aktualizováno  11:36

V březnu má soud naplánováno 13 veřejných jednání a to od 2. do 26. března. „Budeme pokračovat výslechem svědků, které jsou plánovány na další tři týdny podle rozsahu jednotlivých svědeckých výpovědí,“ řekl ve středu novinářům soudce Martin Lýsek.

Kauza Vidkun:

Svědků je dohromady voláno přes tři desítky. Žalobce k soudu navrhuje například bývalého šéfa olomoucké Generální inspekce Tomáše Uličného, jehož podle jeho slov policie nezákonně v souvislosti s touto kauzou vyslýchala 45 hodin v kuse, bývalého šéfa olomoucké krajské policie Libora Krejčiříka, který skončil ve funkci v listopadu 2015 právě v souvislosti s kauzou Vidkun, a bývalého ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milana Pospíška. Ten se rozhodl rezignovat na svou funkci po vypuknutí olomoucké kauzy o měsíc dříve téhož roku.

Hned druhý jednací den v březnu je předvolán také bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer, blízký přítel podnikatele Kyselého. Právě Langer byl jedním z těch, u nichž policie v říjnu 2015 při spuštění razie provedla domovní prohlídky. V jeho bytě v Olomouci strávili kriminalisté více než 13 hodin, ale nakonec ho propustili, v případu obviněn není.

Langer tak v kauze figuruje pouze jako svědek; to je i důvod, proč nebudou podle soudu prováděny listinné a další důkazy, které byly u něj zajištěny. „Soud prováděl veškeré listinné důkazy, které považuje za nutné pro rozhodnutí ve věci, respektive které prokazují něco, co tvrdí obžaloba. V některých konkrétních případech, a netýká se to jen materiálů zajištěných při domovních prohlídkách u doktora Langra, ale týká se to veškerých důkazů, soud neakceptoval návrh ze strany státního zástupce. Jde o důkazy, které ve vztahu k podané obžalobě neprokazují žádnou skutečnost, kterou obžaloba tvrdí,“ uvedl soudce Lýsek.

Obžalovaný bývalý policejní náměstek Karel Kadlec (vlevo), obžalovaný někdejší...
Jeden z obžalovaných bývalý hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil během...

V kauze Vidkun, která postihuje podle žalobce ovlivňováni devíti trestních kauz, je obžalovaný z podplácení bývalý hejtman Jiří Rozbořil, někdejší šéf krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj a bývalý krajský policejní náměstek Karel Kadlec čelí obžalobě ze zneužití pravomocí. Kadlec je navíc obžalovaný z přijetí úplatku. Olomoucký podnikatel Ivan Kyselý je obžalovaný z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby.

Autor: