Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Olomoucký soud otevře v úterý kauzu Vidkun. Obžalovaný je exhejtman Rozbořil či bývalý policejní náměstek Kadlec

Obžalovaní v korupční kauze na Olomoucku (zleva): podnikatel Ivan Kyselý, náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karel Kadlec a olomoucký hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD. foto: Lidovky.cz

Olomouc - Olomoucký krajský soud otevře v úterý dlouho očekávanou korupční kauzu s názvem Vidkun, v níž jsou obžalovaní čtyři lidé včetně dvou tehdy vysoce postavených policistů či bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD). Rozsáhlým případem se bude soud zabývat po čtyřech letech a čtyřech měsících od policejní razie na několika místech v Olomouci, po které skončili na tři měsíce ve vazbě tehdejší dva olomoučtí policisté a podnikatel Ivan Kyselý. Kauza je nařízena od 18. února do 7. května, soudce Martin Lýsek nařídil 21 jednání.
  9:31

Případ podle žalobců odkrývá korupční vztahy mezi policií, podnikateli a správou. Bývalý hejtman Rozbořil je obžalován z podplácení, na někdejšího šéfa krajské hospodářské kriminálky Radka Petrůje a krajského policejního náměstka Karla Kadlece podal žalobce obžalobu ze zneužití pravomocí. Kadlec je navíc obžalován i z přijetí úplatku. 

Všichni obžalovaní vinu popírají

Olomoucký podnikatel Ivan Kyselý je obžalován z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby. Všichni obžalovaní vinu popírají. „Nic se na tom nezměnilo. Obhajoba je postavena na tom, že šlo jen o rozhovor u piva. Pan Rozbořil tvrdí, že se nejednalo o žádnou korupci, co je mu kladeno za vinu, popírá a na tom nadále trvá,“ řekl  jeho obhájce Petr Konečný.

Soudce Martin Lýsek nařídil 21 jednacích dnů hlavně s ohledem na rozsah dokazování. Spis má podle soudce 16.524 listů a přes 40 příloh, z nichž každá zabírá jednu krabici. „Jde o rozsáhlou věc i co se týče dokazování, navíc někteří svědkové v přípravném řízení se vyjadřovali i několik dní,“ řekl již dříve soudce Lýsek. 

V úterý po přečtení obžaloby by se ke slovu měli dostat postupně obžalovaní, pro jejich výslech má soudce vyhrazeny čtyři dny. Svědci by měli přijít na řadu v březnu. „Státní zástupce navrhuje vyslechnout 28 svědků. Další svědecké výpovědi navrhuje ke čtení, z nichž obhajoba navrhuje vyslechnout osobně ještě několik dalších osob,“ podotkl soudce.

Analýza počítačových dat a audionahrávek

Žalobci podali obžalobu loni 1. července, vyšetřování policisté ukončili předloni v polovině listopadu. Podle státního zástupce Petra Šeredy bylo vyšetřování náročné i z hlediska času především kvůli analýze počítačových dat a audionahrávek. 

Soudce se poté několik měsíců seznamoval se spisem, vyrovnat se musel i s návrhy obhajoby. Obhájci všech obžalovaných totiž vzápětí podali soudu podnět k předběžnému projednání obžaloby, vyhnout se tak chtěli hlavnímu líčení. Podle soudce k tomu však nebyl důvod.

Podle usnesení o zahájení trestního stíhání tehdejší policejní náměstek Kadlec vlivnému podnikateli Kyselému údajně pravidelně, dlouhodobě a záměrně poskytoval informace z devíti trestních řízení. Šlo například o kauzy olomouckého akvaparku, HC Olomouc, závodiště Lazce, ale i o kauzu Tesco SW, které měly zůstat utajeny. 

Policisté navrhli obžalovat čtyři muže v korupční kauze Vidkun, mimo jiné bývalého hejtmana Rozbořila

Kauza Vidkun se otevřela 13. října 2015 policejní razií, kdy policie prováděla domovní prohlídky a zadržela či předvedla několik lidí včetně bývalého ministra vnitra Ivana Langra. V jeho bytě v Olomouci strávili kriminalisté více než 13 hodin, ale nakonec ho propustili, v případu obviněn není.

Autor:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...