Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moje výpověď z Národní galerie je neplatná, podepsal ji neoprávněný člověk, tvrdí exředitel Fajt

Česko

  18:54
PRAHA - Bývalý ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt v žalobě tvrdí, že jeho výpověď z čela galerie je neplatná. Výpověď podepsal pověřený ředitel galerie Ivan Morávek, který k tomu podle Fajta neměl oprávnění. Vyplývá to z textu žaloby odeslané v úterý Obvodnímu soudu pro Prahu 1, kterou má ČTK k dispozici.

Bývalý ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt (vlevo) a pověřený ředitel Muzea umění Olomouc (MUO) Ondřej Zatloukal spolu hovoří 20. května 2019 v Olomouci na koncertu, který uspořádalo MUO a je namířený proti krokům ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Ve stejný den ministr Staněk předal premiérovi Andreji Babišovi (ANO) svou rezignaci. Koncert zástupci muzea naplánovali ještě před tím, než Staněk ohlásil svůj konec ve vládě. foto: ČTK

Odvolaný ředitel galerie Fajt požaduje omluvu ministra kultury. Je to předžalobní výzva, vzkazuje

Fajta a také ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa odvolal v polovině dubna ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Zdůvodnil to pochybeními v hospodaření galerie a muzea. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Fajt v žalobě uvádí, že funkci ředitele NGP vykonával řádně až do 18. dubna, kdy ho ministr odvolal. Výpověď pak dostal 22. května, ale dokument podle Fajta není platný. „Důvod neplatnosti výpovědi spatřuje žalobce (Fajt) v tom, že právní jednání (výpověď) nebylo učiněno oprávněnou osobou,“ píše se v žalobě.

Pověřený generální ředitel Národní galerie Praha (NGP) Ivan Morávek.
Bývalý ministr kultury Antonín Staněk.

Bývalý ředitel to zdůvodňuje tím, že pod výpovědí je podepsán Morávek jako „generální ředitel pověřený řízením“, ale podle statutu NGP může za galerii jednat pouze generální ředitel jmenovaný ministrem kultury. Výpověď by podle Fajtovy argumentace mohl řediteli NGP případně dát statutární zástupce generálního ředitele, ale tato funkce v danou dobu nebyla obsazena. „Formulace ‚generální ředitel pověřený řízením‘ je zcela nesmyslná,“ uvádí žaloba.

‚Ministr kultury postupoval nezákonně‘

Staněk podle ní nemohl nikoho pověřit řízením galerie. „Ministr kultury zcela účelově vybočil ze svých pravomocí a postupoval nezákonně. Není v pravomoci ministra kultury pověřit jinou osobu řízením Národní galerie v Praze. Takovou pravomoc zákon ministru kultury, jako zástupci zřizovatele, nepřiznává. Ministr kultury má toliko právo jmenovat řádného generálního ředitele,“ píše se v žalobě. „Nerespektováním zákonných ustanovení, respektive jejich obcházením, ministr kultury způsobil neplatnost výpovědi,“ uvádí dokument.

Ministr kultury Staněk předal Babišovi svou rezignaci. Odchází kvůli kritice

Ministr Staněk v květnu po kritice odvolání Fajta a Soukupa rezignoval ke konci měsíce. Prezident Miloš Zeman ale jeho konec neakceptoval. Nepřijetí demise zdůvodnil tím, že ministr odhalil ve svém resortu „závažná ekonomická pochybení“ a neměl by být za tato odhalení trestán. Premiér Andrej Babiš (ANO) pak na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra.

Staněk dostal ještě před rezignací od vedení ČSSD za úkol, připravit do konce května výběrové řízení na šéfa NGP. V pondělí ministr novinářům řekl, že řízení bude vypsáno, až se odborná veřejnost shodne na jeho podmínkách.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat