Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Faltýnek připustil jednání s Kapschem i šéfem ÚOHS. Policie sledovala trojici od roku 2017

Česko

  13:34aktualizováno  14:48
Praha - První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek připustil v tiskovém prohlášení, že jednal se zástupci společnosti Kapsch a scházel i se zástupci antimonopolního úřadu. Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit co dál s mýtem. Policie jeho počínání sledovala od roku 2017.

Jaroslav Faltýnek při domovní prohlídce. foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Podle serveru Novinky.cz, který vycházel z informací, které policisté napsali do žádosti o domovní prohlídky, působil Faltýnek jako prostředník při jednání šéfa české pobočky Kapsche Karla Feixe a předsedou Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Rafajem. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) sledovali trojici od listopadu 2017.

Mýtný tendr? Úřad ho zrušil a pak zase povolil

Kapsch provozuje mýtný systém v Česku od roku 2007. V tendru na nového provozovatele mýta po roce 2019 ale vyhrálo konsorcium CzechToll/SkyToll s nabídkou 10,75 miliardy korun za deset let provozu. Nový mýtný systém se satelitní technologií by měl být na dálnicích spuštěn letos 1. prosince, na silnicích první třídy od ledna 2020.

Kapsch výsledky tendru napadl, a ÚOHS pak nejprve loni v květnu výběr vítěze tendru zrušil. V září ale své předchozí rozhodnutí přehodnotil a platnost smlouvy potvrdil. Kapsch následně neuspěl ani s rozkladem proti rozhodnutí ÚOHS. Rakouská firma se proto v únoru obrátila na soud.

V listopadu 2017 vydal ÚOHS předběžné opatření, jímž zakázal resortu dopravy uzavřít smlouvu s novým vítězem tendru na poskytování systému elektronického mýtného, který spravovala od roku 2007 firma Kapsch. 9. května 2018 byla pak zakázka zcela zrušena, údajně kvůli pochybení ministerstva dopravy.

Podle policie se Rafaj a Feix domluvili, že budou usilovat o zrušení tendru či o oddálení rozhodnutí antimonopolního úřadu, aby vítěz nemohl být vyhlášen v řádné době. Vzniklá situace měla vést k obnovení smlouvy s firmou Kapsch (k tomu ale nakonec nedošlo).

Prostředníkem dohody měl být Faltýnek, který se dle policejní žádosti sešel 10. listopadu 2017 v brněnském hotelu Holiday Inn s Feixem. Na této schůzce mělo být domluveno, že „Faltýnek zařídí u Rafaje ovlivnění rozhodování ÚHOS ve prospěch společnosti Kapsch“, jak píší podle serveru Novinky.cz policisté.

Téhož dne v jedenáct hodin dopoledne se Faltýnek v brněnském hotelu Voroněž sešel s Rafajem a tlumočil mu požadavky společnosti Kapsch. Měl prý říct, že je třeba udělat, co Kapsch chce. Výsledkem Faltýnkových jednání měl být příslib rozhodnutí ve prospěch firmy Kapsch právě vě věci veřejné zakázky na systém elektronického mýtného.

Noty pro Rafaje

Aktéři kauzy čelí podezření z přijetí úplatku, podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby. Ve čtvrtek policie provedla domovní prohlídky brněnské kanceláři ÚHOS, sídle firmy Kapsch, Feixově bytě i v bytě Faltýnka v pražském Podolí. Faltýnkovi policisté zabavili počítač i telefon, on sám tvrdí, že vystupuje v roli svědka.

Český šéf firmy Kapsch Karel Feix.

Český šéf firmy Kapsch Karel Feix.

Předseda antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petr Rafaj.

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu podezřívají předsedu antimonopolního úřadu Petra Rafaje.

Faltýnek v pátek zdůraznil, že v minulém volebním období byl v dopravní koaliční radě, která se zabývala otázkou výběru mýtného. „Z tohoto důvodu je tedy zřejmé, že jsme se setkávali se všemi relevantními subjekty, ale i experty na otázku výběru poplatků za přepravu v rámci české dálniční sítě,“ uvedl ke schůzkám.

Setkání považuje za legitimní. Podle něj se díky činnosti skupiny ušetřilo 1,5 miliardy korun. Současně zpochybnil, zda by byl v případě výhry třetího subjektu v tendru Kapsch dostatečně součinný při předání systému. „Tato obava trvá i v současnosti,“ napsal Faltýnek.

„Naším cílem bylo to, aby tendr vůbec proběhl a Česká republika nemusela složitě řešit, že systém na výběr mýta přestane být funkční a Česká republika bude přicházet o finanční prostředky, které z mýta plynuly, ročně jde o deset miliard korun,“ napsal Faltýnek.

V dopravní koaliční radě byl Faltýnek například s poslanci Janem Birkem (ČSSD), Janem Volným (ANO) a Milanem Ferancem (ANO). Řešili rozsah zpoplatnění, ale i další otázky týkající se právě mýta. „Díky činnosti i této koaliční skupiny jsme v přechodném období, mezi výběrem nového provozovatele mýtného systému, ušetřili našemu státu a českým občanům 1,5 miliardy korun,“ poznamenal šéf poslanců hnutí ANO.

„Vyplývalo to z pracovní náplně“

Také Feranec potvrdil schůzky s Kapschem. „Já jsem se scházel se všemi, kteří to nějakým způsobem řešili a kdo měli zájem se sejít. Pochopitelně vyplývalo to z mé pracovní náplně,“ řekl novinářům po jednání Sněmovny. Naopak Birke novinářům řekl, že se sám nescházel ani s představiteli antimonopolního úřadu, ani se zástupci Kapsche. Se společností se zúčastnil jen jednoho oficiálního jednání. Policie jej nekontaktovala. „S touhle kauzou nemám vůbec nic společného. Dost by mě to překvapilo,“ poznamenal.

Firma Kapsch vydala prohlášení, v němž píše, že nikdo ze společnosti nebyl z ničeho obviněn. Obviněn nebyl ani Faltýnek, policie by totiž musela zažádat sněmovnu, aby ho zbavila imunity. Podle Vrchního státního zástupce v Olomouci Iva Ištvana, který vyšetřování dozoruje, může k Faltýnkovu obvinění dojít. Policie ale raději zasáhla, protože se bála, že by by přišla o případné důkazy.

„Mě to překvapilo, ráno v šest hodin mě navštívila policie v našem pražském bytě, kde mě požádala o součinnost při vyšetřování, které se týká tendru na mýto,“ řekl ve čtvrtek Faltýnek. Policie jej prý požádala o veškeré materiály týkající se případu, a tak jim předal svůj počítač a telefon. „Policie postupovala naprosto korektně a profesionálně, byl jsem u advokáta, který se ptal, jaká je moje pozice, a bylo sděleno, že je to pozice spolupracujícího člověka, ani podezřelého, ani obviněného,“ uvedl Faltýnek. 

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat