8. července 2019 12:53, aktualizováno  14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zrušme přímou volbu prezidenta, volá šéf ODS Fiala. Manýry prezidenta jsou prý důkazem, že nefunguje

Předseda ODS Petr Fiala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Petr Fiala. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA  Zrušení přímé volby prezidenta. To v rozhovoru pro server Novinky.cz prohlásil šéf ODS Petr Fiala. Chce volit hlavu státu znovu jako dřív, tedy v kooperaci Senátu a Poslanecké sněmovny (PS). Předseda nejsilnější opoziční strany v PS podotkl, že se přímá volba prezidenta neosvědčila.

Své stanovisko Petr Fiala zakládá na tom, že manýry prezidenta Miloše Zemana ohledně odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) jsou důkazem o nesprávném fungování přímé volby.

Česká republika podle něj ztrácí parlamentní charakter a události posledních dnů rozvrací ústavní systém v samých základech. „ Prezident má pocit, že když získal svůj mandát přímo od voličů, může dělat téměř cokoli. Není to pravda, jeho pravomoci jsou fakticky stejné,“ prozradil serveru Novinky.cz Fiala.

Podle Fialy je tak patrné, že přímá volba hlavy státu není správná. „Proto chci otevřít diskusi o návratu k nepřímé volbě prezidenta, tedy volbě Parlamentem ČR,“ uvedl Fiala.

Proti návrhu Fialy se postavila TOP 09. „Návrh na zrušení přímé volby prezidenta nepodporuji. Důvod je prostý. Kvůli nepřijatelnému chování Miloše Zemana by se neměl měnit základní zákon země,“ napsal Pospíšil na twitteru.

Fialův návrh kritizoval i Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. „ODS otevřeně vzkazuje občanům: Demokracii omezíme, jste hlupáci, protože špatně volíte,“ uvedl na sociální síti.

Celá kauza se točí okolo postu ministra kultury. Staněk podal v polovině května demisi, prezident Zeman ji však odmítl přijmout. Miloš Zeman dosud nevyhověl ani návrhu na Staňkovo odvolání, které mu na konci května poslal předseda vlády Andrej Babiš. Ten před páteční schůzkou řekl, že chce Zemana přesvědčit, aby akceptoval nominaci místopředsedy ČSSD Michala Šmardy na Staňkovo místo.

Toto přesvědčení ale na prezidenta Zemana nezabralo, dalším bodem v programu této vládní krize je jednání mezi Zemanem, Hamáčkem a Staňkem, které se uskuteční tento pátek.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
LINUX SYSTEM ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč