Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Foldyna, Jakl a spol. jedou na ‚Vlastenecké setkání‘ Sdružení přátel bílého heterosexuálního muže

Česko

  5:00
PRAHA - V době, kdy Prahou bude křižovat průvod Prague Pride přibližující život leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů, se o pár desítek kilometrů dál sejdou vyznavači odlišného proudu. Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD), někdejší tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl, protiislámský aktivista Martin Konvička a další.

Barokní zámek Příčovy na archivním snímku. foto: Wikimedia

Ruští Noční vlci dorazili do Prahy, doprovázel je potlesk i pískot. Foldyna odpůrcům rozdával lízátka

Na Vlasteneckém setkání pořádaném Sdružením přátel bílého heterosexuálního muže budou diskutovat o patriotismu a tradičních hodnotách.

Zvolené datum 10. srpna je podle organizátorů symbolické, neboť na předcházející den připadá Mezinárodní den původního domorodého obyvatelstva. „Zveme všechny, komu je náš národ milý a nechtějí pracně vybudovanou republiku rozpustit v uměle vytvořeném kotli Evropské unie,“ vyzývají pořadatelé. Na akci na oprýskaném zámku ve středočeských Příčovech nedaleko Sedlčan by dle nich měly dorazit desítky stejně smýšlejících myslitelů, aktivistů a politiků včetně spisovatele Benjamina Kurase, publicisty Petra Žantovského či novináře a neúspěšného kandidáta do Rady ČTK Michala Semína, kritizovaného za šíření konspiračních teorií.

Pozvánka na Vlastenecké setkání, které se v sobotu 10. srpna i za účasti poslance Jaroslava Foldyny (ČSSD) či někdejšího tajemníka prezidenta Václava Klause Ladislava Jakla uskuteční ve středočeských Příčovech.

„Pokud vím, ještě nikdy se nepodařilo dostat tolik výrazných vlasteneckých osobností na jedno místo v jeden čas,“ pochvaluje si sociolog Petr Hampl, zakladatel pořádajícího sdružení. „Nečekejte ale žádnou politickou demonstraci. V Příčovech proběhne inteligentní kultivované setkání na úrovni. Ukázka toho nejlepšího, co nabízí evropská civilizace.“

Poslanec Jaroslav Foldyna rozdávající lízátka odpůrcům kontroverzního ruského motorkářského uskupení Noční vlci, které na jaře projelo Českem.

Poslanec Foldyna LN řekl, že o tématu vlastenectví, jež pro něj osobně představuje úctu k historii, symbolům a respekt k ostatním, se musí diskutovat. „Když o něm mluvíme, je důležité, abychom se nedostali za hranici nacionalismu. Mezi oběma těmito pojmy je rozdíl. A to je jedno z témat, o nichž chci mluvit,“ uvedl. Rovněž by prý rád hovořil o pojmech rodina a národ: „Tyto tradiční hodnoty je důležité zdůrazňovat, protože moderní pojetí liberální politiky tato slova upozaďuje.“

Lékařka Alice Tomková na svém zámku v Příčovech. Snímek je ze srpna 2017, kdy stavbu navštívil kardinál Dominik Duka.

Program v obci, jež má bezmála čtyři sta obyvatel, zahájí dopoledne mše svatá. Následovat budou panelové diskuse a neformální setkávání. Večer zahraje skupina Gospel Time Zuzany Stirské, členky Divadla Semafor, jež dříve vystupovala i po boku Jiřího Suchého. Ze setkání v Příčovech nemá radost starosta Pavel Kymla. Zastává prý zcela odlišný politický názor. Průběh akce ale nemůže ovlivnit, neboť zámek z počátku 18. století, dříve vlastněný šlechtickým rodem Lobkowiczů, je soukromý. Patří lékařce Alici Tomkové, jež stavbu postupně rekonstruuje. Ta se dříve nechala slyšet, že již nemůže přihlížet „pomalé smrti vlastenectví a jeho ostrakizování“.