Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Francouzské osvěžení v centru staré Prahy

Česko

Jídlo na jedničku s malým minusem, obsluha na jedničku s hvězdičkou. V Le Cornichon jsem si připadala jako v ráji: číšník se u stolu objevil, jen když jsme ho potřebovali, a neodnášel talíře, dokud nedojedli všichni u stolu. Že by to mělo být samozřejmé? V Praze není. A o to víc si toho cením.

Sofistikovaná, poctivá a s rozumnými cenami. Kolik znáte v Praze restaurací, které se mohou chlubit takovým popisem? Moc ne, že? Já taky ne. Proto mě návštěva nového podniku Le Cornichon tak potěšila.

Když se ke mně doneslo, že v rohu Betlémské ulice otevřeli další restauraci, jen jsem si povzdechla. To místo jako by bylo z gastronomického hlediska prokleté. Vznikly a zanikly tam už dva různé podniky a byla jsem si jistá, že stejný osud stihne i ten poslední.

Le Cornichon mě ale možná i přes svoje nevýhodné umístění v boční uličce Starého Města přesvědčí o opaku. Tak nepředstíravá a skrz naskrz dobrá restaurace je pro Prahu pravým požehnáním. Pokud všechno půjde dobře, může se stát vyhledávaným podnikem. Restaurací, kam hosté nezabloudí pouhou náhodou, ale o níž se doslechnou a zaujme je natolik, že se sem vracejí stále znovu.

Čím jednodušší, tím lepší Majitel podniku Vladimír Strnad si své kulinářské umění vypiloval v oblíbeném, ale nakonec přesto neúspěšném vršovickém Atelieru. Vařil tam spolu s Lubomírem Mikušem, který dnes provozuje další horkou novinku na Starém Městě, restauraci Angel. Svoji slabost pro francouzskou kuchyni a francouzské víno si Vladimír Strnad přinesl i do Le Cornichon. Jeho strohý a jednoduchý styl je vítaným osvěžením ve městě, které si potrpí na plné talíře a přeplácané interiéry.

Restaurace má téměř ideální uspořádání. Prostorná a dlouhá místnost s velkými okny a vysokými stropy je rozdělena do tří částí. Interiéry se vyznačují čistotou stylu. Jsou moderní, ale díky čokoládovým stěnám, jasně červeným židlím a bílým ubrusům působí zároveň útulně. Nad každým stolem visí futuristicky působící lampa. Teprve při bližším průzkumu zjistíte, že svítidla jsou vyrobena z obyčejných kovových žínek na mytí nádobí. Celkový dojem je přívětivý a hodně originální. Je jasné, že jste se ocitli v prvotřídním, ale neškrobeném podniku.

Tomu odpovídá i úroveň obsluhy a kuchyně. Číšník, který měl na starosti náš stůl, přesně vycítil, kdy ho potřebujeme, a objevil se v pravou chvíli. Když jsme nic nechtěli, neobtěžoval nás. Pohyboval se rychle, jistě a vypadal, že má pořád trochu naspěch. K hostům se choval korektně a slušně, aniž by sklouzl k servilitě.

A navíc se ve svém oboru vyznal. Mělo by být samozřejmostí, že talíře zůstávají na stole, dokud nedojedí všichni. Přesto u nás těžko najdete restauraci, která dbá na toto pravidlo. Každý příchod číšníka ke stolu hosty vyruší, a proto by se měl snažit přijít, jen když je to nezbytně nutné.

Říct, či neříct? Říct!

Udělalo na mě dojem i to, jak se personál vyrovnal s událostí, která mě potkává docela často. Co dělat, když hlavní ingredience jednoho z jídel není zrovna nejčerstvější a zákazník si objedná právě toto jídlo? Je lepší uvařit z nečerstvých surovin, anebo říct hostu, že pokrm není?

Samozřejmě je lepší říct, že jídlo dnes bohužel není. Hosté se daleko spíš vyrovnají s tím, že jídlo zkrátka není, než s tím, když jim číšník pokrm předloží i přesto, že není čerstvý. Když si můj společník řekl o tresku, číšník zaváhal a řekl, že si není jist, jestli jim ještě nějaká zbyla. Zašel do kuchyně a vrátil se s tím, že jeden kousek by tam ještě byl, ale šéfkuchař ho nepustí přes práh kuchyně. Přítel si tedy objednal okouna. Když jsme se pustili do hlavního jídla, číšník se u nás zastavil, aby se zeptal, jestli je ryba v pořádku. Skvělé. Nejradši bych mu za jeho výkon dala medaili.

Šneci, kterým chyběla koupel Okoun (375 Kč) nebyl jen v pořádku - byl vynikající. Stejně jako ostatní jídla, která jsem v Le Cornichon ochutnala, byl připraven podle jednoduchého, poctivého receptu. Na talíři byla celá ryba s náplní z plátků pomeranče a větvičky tymiánu. Doplňovala ho chuťově bohatá směs ratatouille.

Stejný pestrý mix z cukety, lilku, barevných paprik a rajčat, který tady dochucují fenyklem, doplňoval i další jídlo - šneky (150 Kč). K chutnému předkrmu, který tvořila dvanáctka malých šneků, se ratatouille výborně hodila. Šneci bohužel trošku skřípali mezi zuby - mám dojem, že je v kuchyni asi dost nepropláchli. Na talíř se mi tak dostala i trocha hlíny ze zahrady. Na písek mezi zuby jsem ale rychle zapomněla, když jsem ochutnala hlavní chod - jemné zaječí maso a la royale, pomalu vařené v omáčce z červeného vína (325 Kč). Doplňovala ho sice jen malá hromádka těstovin tagliatelle, ale maso bylo tak bohaté a plné chuti, že si žádné zvýraznění nežádalo. I v Le Cornichon by mohli pár věcí vylepšit. Třeba nevzhledné záchody obložené hnědými kachlíky, nebo až příliš velké amusebouche, které se dost těžko jedly, a navíc jsme k nim nedostali ani talířek.

Malé domácí restaurace, jako je tato, však přesto dokazují, čeho je možné dosáhnout. Není třeba velké námahy, zato hodně citu. A hlavně nebýt líný. Což se tady projevuje například na dezertním menu, které se jako zázrakem vyhnulo všem třem francouzským zákuskovým klišé: nenajdete tu ani creme brulée, ani čokoládovou pěnu, ani teplý čokoládový dort.

Konečně se někdo v tomhle městě odvážil zariskovat a nabídnout zákazníkům poctivou kuchyni, jakou si zaslouží.

Teď si držme palce, aby se k Le Cornichon přidal ještě někdo další.

Le Cornichon Betlémská 9, Praha 1 Tel.: 222 211 766 Otevřeno Po-So 16.00-23.00 Laura Baranik, recenzentka restaurací, www.praguespoon.com

gurmánská bomba překvapivě dobré průměr nic moc raději se vyhnout Recenze je nezávislá, náklady platí výhradně redakce Lidových novin.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!