Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Gayové a lesby roztančí Brno

Česko se nejspíš přiřadí k zemím, v nichž se konají pestré průvody homosexuálů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko se nejspíš přiřadí k zemím, v nichž se konají pestré průvody homosexuálů. | foto: AFP

BRNO Česko se nejspíš přiřadí k zemím, v nichž se konají pestré průvody homosexuálů. První přehlídka s názvem Gay Pride by se měla konat poslední červnovou sobotu v centru Brna. Uspořádat ji chce několik skupin gayů a lesbických žen. Chtějí tak upozornit na situaci sexuálních menšin v ČR a přispět k odbourání předsudků vůči nim.

"Tyto přehlídky mají za cíl nejen zviditelňovat lesbické, gay, bi- a translidi a další sexuální minority, ale především upozorňovat na konkrétní společenské problémy a diskriminaci, jíž musí menšiny čelit," uvedli organizátoři. Akci pořádají sdružení Holky v Brně a Kluci.info. Spolupracují na ní s Genderovým informačním centrem NORA a s organizacemi STUD a Nesehnutí.

Průvod by měl ve 14:00 vyrazit z náměstí Svobody, kde bude stát i informační stánek. Vydá se Masarykovou, Josefskou, Novobranskou na Malinovského náměstí. Odtud projde ulicí Za Divadlem přes sady Osvobození na Moravské náměstí a Joštovou a Českou zpět na náměstí Svobody. "Tradice většiny pochodů v ČR po roce 1989 nabyla především politickou dimenzi. Avšak stejně jako v případě gay pride nemusí být poslání pouze politické, ale i zábavné a společenské," uvedla jedna z organizátorek Lucie Fremlová.
mapa pochodu

Duhové průvody mají ve světě dlouholetou tradici, která vznikla v 70. letech v USA. Původně měl pochod připomenout policejní razii v klubu Stonewall, která přiměla gaye a lesbické ženy vyjít do ulic a začít prosazovat svá práva. V průvodech se homosexuálové hrdě hlásí ke své orientaci, snaží se upozorňovat na postavení menšiny a přispět k větší toleranci.

"Brněnský pochod s názvem Duhová vlna se chce připojit k těmto obecným cílům a poukázat na některé specifické právní a společenské nerovnosti v ČR," uvedli pořadatelé. Podle nich mají nerovné podmínky například homosexuální rodiče či registrovaní partneři v některých majetkoprávních záležitostech.

Pestré pochody homosexuálů se konají v mnoha zemích. Příslušníci sexuálních menšin procházejí například Vídní či Berlínem. Akcí se účastní tisíce lidí. "My chceme, aby se k této tradici připojila také Česká republika," uvedly mluvčí projektu Andrea Jochmanová a Jolana Navrátilová.

Průvod je jen jednou z víkendových "duhových akcí". Na sobotní večer organizátoři připravili od 19:00 v bystrcké restauraci Hvězda párty s hudebním a tanečním vystoupením. V neděli se pak uskuteční dětské odpoledne. "Chceme tak přispět k veřejné debatě o výchově dětí stejnopohlavními páry," dodaly mluvčí.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!