Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vicekancléř Hájek opět zpochybnil Havla jako demokrata

Česko

  17:02
PRAHA - V úterý uplyne rok od smrti Václava Havla. A zatímco v Česku i zahraničí se připravují vzpomínkové akce k uctění jeho památky, vicekancléř nynějšího prezidenta Petr Hájek spojuje Havla se silami zla a prohlašuje, že sloužil lži a nenávisti. Napsal to ve své knize Smrt Sametu a na svých tvrzeních z knihy trvá. Naposledy to zopakoval v pátek v rozhovoru pro Českou televizi.

Petr Hájek při diskuzi na Univerzitě J. A. Komenského na téma Média nám (ne)vládnou v roce 2010 foto: archiv LN - Jindřich Mynařík

„Na základě analýzy jsem si jist, že Václav Havel nesloužil ani pravdě, ani lásce, ale pravému opaku,“ řekl Hájek v České televizi.

Podle Hájkových slov Havel neusiloval o demokracii. „Václav Havel mířil k něčemu, co se nazývá korporativistickým státem, v jeho pojetí státem občanské společnosti,“ říká. Havel podle něj podporoval vládu nikým nevolených elit. V Itálii takový druh moci nazvali fašismus, uvedl vicekancléř i v pátek v ČT.

„Václav Havel demokracii nechtěl,“ zopakoval. Patrné je to podle něj už z textů, které napsal Havel v 70. letech. Obvinil také média, která podle něj hrála s Havlem určitou hru.

Nekřesťanská cesta

Vicekancléř, jehož názory vyvolávají kontroverzi, se brání tomu, že by bylo nevhodné psát o bývalém prezidentovi jako o služebníkovi zla necelý rok po jeho smrti. „Každý jednou zemřeme,“ řekl Hájek. Sám sebe vnímá jako realistický hlas, který říká pravdu o životě a politice Václava Havla.

Úryvek Smrt Sametu:

"Václav Havel - ať vědomě či bezděčně, ale v každém případě aktivně - byl nástrojem sil lži a nenávisti. Ve své misi byl úspěšný. A přesto prohrál. Václav Klaus - ať vědomě či bezděčně, ale v každém případě aktivně - byl nástroj pravdy a lásky. Ve své misi byl neúspěšný. A přesto zvítězil," píše mimo jiné v knize Smrt Sametu Petr Hájek.

Ten podle něj jasně nešel cestou křesťanství. „Václav Havel nebyl pokřtěný,“ uvedl. Jeho rodinu navíc označil za významnou zednářskou rodinu.

Rozdílný názor má na směřování Václava Havla pražský arcibiskup Dominik Duka. Ten krátce po smrti Havla, s kterým se seznámil ve věznici na Borech, uvedl, že vůdce sametové revoluce ctil křesťanské tradice a byl potivý v hledání smyslu života.

"Píšu po nocích"

Hájek se brání kritice, že si nemůže vzhledem ke své funkci vysoce postaveného úředníka placeného z daní, dovolit psát kontroverzní názory. „Knihy píšu po víkendech, píšu je v noci, když ostatní spí," řekl s tím, že tak nezasahují do jeho práce. Co dělá ve volném čase je podle něj jeho věc.

PSALI JSME:

Hájková kniha Smrt Sametu vyvolala ostré reakce. Prezident Václav Klaus ji ale lidem doporučil. Přestože s některými Hájkovými názory přímo nesouhlasí, označil publikaci za téměř povinnou četbu.

Autor: