Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hamáček si na středu odpoledne předvolal velvyslance Zmejevského. Chce mu sdělit protest proti postupu Ruska

Jan Hamáček s Andrejem Babišem foto:  Petr Topič, MAFRA

Vicepremiér a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) si na středu odpoledne předvolal ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského. Chce mu sdělit protest proti postupu Ruska poté, co Česko kvůli možnému zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli podle českých úřadů napojeni na ruské tajné služby. Hamáček to řekl v úterý odpoledne na tiskové konferenci po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO).
  14:54aktualizováno  21:12

Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě, čímž podle Hamáčka paralyzovalo její chod. Hamáček zároveň uvedl, že Zmejevskij bude ve středu jako první seznámen s případnou další českou reakcí.

‚Hanba, přehlídka marasmu.‘ Mluvčí ruské diplomacie zpochybňuje české vyšetřování kauzy Vrbětice

Česká republika v úterý o důvodech vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády a následném ruském recipročním kroku informovala na zasedání Severoatlantické rady (NAC) spojenecké země NATO. Podle ministerstva zahraničních věcí Česko poděkovalo spojencům za dosavadní projevy solidarity a požádalo o společné prohlášení na úrovni NATO. „V návaznosti požádala ČR spojence o další vyhrazené setkání NAC koncem tohoto týdne, které umožní projednat další možné spojenecké kroky. Zároveň ČR avizovala vysokou účast z ČR na tomto jednání,“ uvedlo dnes MZV na svém webu.

Čeští velvyslanci v členských zemích Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO) se mají obrátit na vlády a požádat spojence o solidaritu a kolektivní akci, řekl Hamáček. Mimo jiné Česko žádá o to, aby země zvážily předvolání ruských velvyslanců, a vyzývá ke kolektivní akci, která by směřovala k solidárnímu vyhoštění identifikovaných příslušných ruských zpravodajských služeb z členských států EU a NATO.

Kauza Vrbětice byla podle Hamáčka nejúspěšnější bezpečnostní operací, vedla k rozbití rezidentur ruských tajných služeb SVR a GRU v Praze.

Česká ambasáda v Moskvě je podle Hamáčka ve stavu, kdy může fungovat jenom s velkými obtížemi, proto ČR zároveň žádá o podporu od spojenců při zajištění jejího chodu.

Může se stát, že z ruské ambasády pošleme domů všechny, řekl Hamáček po návratu českých diplomatů

Velvyslanci v členských státech EU a NATO mají žádat spojence, aby pokračovali v projevech vyjádření solidarity a pracovali na společném prohlášení EU a NATO. Česko též žádá o to, aby země protestovaly „proti destruktivnímu působení ruských zpravodajských služeb proti zájmům a bezpečnosti členských států EU a NATO.“

„Vyzveme na půdě NATO a EU k mobilizaci strategické komunikace, která vychází ze zkušeností zemí, které vypověděly ruské zpravodajce a čelily nebo čelí ruským dezinformacím této souvislosti,“ poznamenal také Hamáček.

Podle vicepremiéra Česko také chystá diplomatickou nótu. „Uděláme to, co udělalo Holandsko ve chvíli, kdy došlo k tomu sestřelení malajsijského letounu a formou nějaké nóty diplomatické se obrátíme na Ruskou federaci s tím, že jim to prostě atribuujeme,“ řekl Hamáček televizi Nova. Ministerstvo financí podle něj nyní vyčísluje škody a ministerstvo zahraničí studuje obdobné případy z minulosti. Sestřelení letadla malajsijských aerolinií v červenci 2014 nad Ukrajinou, kde většina z téměř tří stovek mrtvých byli Nizozemci, připomněl dnes ve Sněmovně i ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Podle Nizozemců na zániku stroje letícího z Amsterodamu měla Moskva podíl.

Autor: