Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výbor pro obranu vyzval vládu k narovnání počtu diplomatů Česka a Ruska

Jana Černochová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Černochová | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Sněmovní výbor pro obranu vyzval vládu, aby narovnala počty diplomatů na české ambasádě v Moskvě a na ruském velvyslanectví v Praze. Odsoudil údajné teroristické útoky ruských speciálních jednotek ve Vrběticích. Po Rusku chce omluvu, náhradu škody i odškodnění pro pozůstalé po obětech výbuchu ve vrbětických muničních skladech.

Pro usnesení hlasovalo 14 členů výboru, jeden se zdržel. Po pondělním uzavřeném jednání to novinářům řekla jeho předsedkyně Jana Černochová (ODS).

Výbor zároveň vyzval vládu, aby zásadně odmítla „nepřijatelné vměšování Ruské federace do suverenity „České republiky“. Zároveň má přijmout veškerá opatření, aby se snížilo riziko dalších operací ruských speciálních jednotek. Vláda má také neprodleně vyčíslit škody, které výbuch způsobil, a vymáhat je po Rusku. Ruská vláda by se podle poslanců měla omluvit, že byly ruské státní orgány do zničení muničních skladů zapojeny a měla by odškodnit rodiny zemřelých. Výbor také poděkoval tajným službám a dalším institucím včetně zahraničních partnerů zapojených do vyšetřování.

Speciál, kterým se vrátili vyhoštění diplomaté z Moskvy.
Ruští agenti Alexandr Petrov, identifikovaný jako Alexandr Miškin, a Ruslan...

Černochová řekla, že Bezpečnostní informační služby poslancům poskytla detailní prezentaci o vyšetřování. „Skutečně absolutně prokazuje to, že tady k tomu útoku došlo, že lidé, kteří jsou s útokem spojováni, byli v inkriminovaných časech ve Vrběticích i České republice. Byli jsme informováni o tom, jak přicestovali, kam cestovali dál, takže skutečně těch důkazů je celá řada,“ řekla.

Na výboru získala informace, které jí vyjasnily dosavadní pochybnosti. K žádné prodleně při vyšetřování podle ní nedošlo.

Česko již kvůli možnému zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli podle českých úřadů napojeni na ruské tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě, čímž podle odborníků paralyzovalo její chod. Podle Černochové se výbor i ministr zahraničí Jan Hamáček domnívají, že by vztahy s Ruskem měly být nastartovány od nuly včetně diplomatické služby. Počet ruských diplomatů by se proto měl snížit na stejný počet, jaký má Česko v Rusku, tedy na pět či na šest.

O dalších krocích chce Hamáček s premiérem Andrejem Babišem (ANO) podle DeníkuN jednat v pondělí po poledni.

Podle člena výboru Jana Bartoška (KDU-ČSL) akce ve Vrběticích zásadním způsobem narušila vztahy mezi ČR a Ruskem. Domnívá se, že by se proto měly restartovat vzájemné vztahy. Nevidí důvod, aby Rusko mělo v Česku 130 až 150 zaměstnanců ambasády. Takové diplomatické zastoupení podle něj neodpovídá velikosti Česka a označil ho za hnízdo agentů. Počty pracovníků ambasád by se proto podle něj měly vyrovnat.

Jednání výboru podle něj řadu záležitostí kolem vyšetřování vyjasnila. „Jak jsem měl možnost seznámit se s argumenty, jsem přesvědčen, že informace, tak jak nám byla představena, je věrohodná a já stojím za prací našich tajných služeb,“ řekl.

Výbor podle Černochové nepřijal návrh pirátského poslance Jana Lipavského, aby Hamáček více vysvětlil důvod své plánované cesty do Moskvy. Vicepremiér záměr označil za zastírací manévr, Babiš to nepotvrdil. „Skutečně si myslím, že cesta do Moskvy byla možná skutečně za jiným účelem, než teď nám pan ministr říká, ale to nebylo hlavní téma jednání výboru, ani jsme tuto otázku nějak zásadně nediskutovali,“ řekla.

K výzvě se přidal i zahraniční výbor

Sněmovní zahraniční výbor v úterý stejně jako branný výbor vyzval vládu, aby narovnala počty diplomatů na české ambasádě v Moskvě a ruském velvyslanectví v Praze. Výbuch ve Vrběticích označil za teroristický útok. Na tiskové konferenci to sdělil předseda výboru Ondřej Veselý (ČSSD).

Jednání se zúčastnili ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) a zástupci zpravodajských služeb. Veselý řekl, že poslanci dostali natolik provázané a logické informace, že osobně nepochybuje o tom, že se události staly tak, jak o nich dříve Hamáček i další orgány informovali.

„Vládě jsme jednoznačně doporučili, aby přijala kroky, aby počet zástupců na obou stranách byl víceméně stejný,“ řekl Veselý. Podle informací Českého rozhlasu měla ruská ambasáda před pondělním vyhoštěním části pracovníků zhruba 120 zaměstnanců, z toho 43 diplomatů. Aktuálně je v Praze přes 20 ruských diplomatů, zatímco v Moskvě zbývá pět českých, uvedl rozhlas na twitteru. Podle Veselého jde o příležitost nastavit vztahy rovnoměrně.

Výbor zároveň událost označil za teroristický útok. „Zahraniční výbor se usnesl na tom, že operace ruských zpravodajských složek na našem území jsou teroristickým útokem na naše území,“ poznamenal Veselý.

Pro bod o vzetí informací na vědomí podle Veselého hlasovali všichni poslanci na výboru, pro zbytek usnesení nezvedli ruku členové z řad

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!