Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
10. listopadu 2013 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hašek s Tejcem nebyli první. Přečtěte si, jak strany účtovaly se zrádci

Zrádci a přeběhlíci české politiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zrádci a přeběhlíci české politiky. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Před volbami táhli za jeden provaz, jen pár hodin po sečtení výsledků už ale připravovali puč na předsedu partaje. Pětice účastníků lánské schůzky si za své chování vysloužila nálepku zrádců. Těch, kteří jednali za zády svých stranických kolegů, či opustili politické uskupení, za nějž byli zvoleni, je v politice ovšem řada. Server Lidovky.cz přináší výběr politických zrádců a přeběhlíků i způsoby, jak s nimi strany zúčtovaly.

Vladimír Dryml (ČSSD, poté SPOZ)

Senátor Vladimír Dryml

Senátor Vladimír Dryml odešel v srpnu loňského roku z ČSSD do SPOZ kvůli údajné korupci, kterou je podle něj sociální demokracie prolezlá. Navíc, není žádným tajemstvím, že Dryml má k čestnému předsedovi SPOZ Miloši Zemanovi blízko. Pomáhal mu například sehnat senátorské podpisy pro jeho kandidaturu v prezidentských volbách. Netrvalo ale dlouho a královéhradecká organizace SPOZ ho v září vyloučila - prý za špatné chování na krajské konferenci, kde chytil krajského předsedu Miroslava Matějku za kravatu.

Jan Florián (ODS)

Poslanec ODS Jan Florián

V srpnu 2013 před hlasováním o důvěře vládě Jiřího Rusnoka opustil podnikatel Jan Florián spolu s dalším poslancem za ODS Tomášem Úlehlou hlasovací místnost. Tím koalice přišla o většinu 101 hlasů. Strany bývalé koalice se přitom dohodly, že v sále zůstanou a budou hlasovat proti. Poslanecký klub oba zrádce ještě ten den vyloučil ze svých řad.

Tomáš Úlehla (ODS, poté kandidát za Hlavu vzhůru)

Exslanec ODS Tomáš Úlehla

Bývalý zlínský primátor a exposlanec Tomáš Úlehla společně s tehdejším stranickým kolegou Floriánem přispěl v srpnu tohoto roku k pádu Nečasovy vlády. Po několika týdnech na sebe upozornil, když přišel s předvolebním songem pro volební blok Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové, za který ve Zlínském kraji kandidoval v předčasných volbách.

Karolína Peake (VV, poté LIDEM)

Karolína Peake.

Karolína Peake.

Bývalá předsedkyně Karolína Peake opustila v srpnu před hlasováním o osudu Nečasovy vlády hlasovací sál. Rozhodla se tak poté, co vyšlo na povrch, že ODS porušila dohodu o 101 hlasech. Peake prohlásila, že nemělo cenu hlasovat. Členové klubu byli jejím krokem zaskočeni. Prý jim změnu svého postoje nevysvětlila. "Kolegové ze strany se mne samozřejmě snažili přesvědčit. Chápu jak jejich argumenty, tak i to, že jsou na mne naštvaní," řekla tehdy v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Peake svou rezignaci na funkci předsedkyně LIDEM odůvodnila tím, že se její politické názory v zásadních věcech rozcházejí s názory poslanců za LIDEM.

Stanislav Huml (VV, poté ČSSD)

Dopravní odborník a bývalý šéf středočeské dopravní policie Stanislav Huml.

Poslanec zvolený do sněmovny za Věci veřejné v dubnu 2011 opustil poslanecký klub strany kvůli údajnému uplácení poslanců Vítem Bártou. Následně byl ze strany alespoň formálně vyloučen a stal se členem klubu ČSSD.  "Nezlobte se na mne, já nejsem přeběhlík, já jsem odpadlík a vyobcovaný element, který si potom jenom hledal cestu a usadil se tam, kde mu program byl nejbližší," vysvětloval Huml na schůzi sněmovny 5. února.

Evžen Snítilý (ČSSD)

Poslanec Evžen Snítilý hovoří s novináři před zahájením mimořádné konference ČSSD v Náchodě, kde bylo na programu hlasování o jeho vyloučení ze strany.

V roce 2006 byl Evžen Snítilý zvolen do sněmovny za ČSSD. Při volbě prezidenta se ale jako příliš loajální vůči své straně neukázal - bez udání důvodu oznámil, že v prezidentské volbě bude volit kandidáta ODS Václava Klause. Za to se od svých kolegů dočkal velké kritiky. Ještě téhož dne byl vyloučen z poslaneckého klubu ČSSD. Prohlásil však že nadále bude nezařazeným poslancem, který bude hlasovat stejně jako ČSSD.

Petr Kott (ODS, poté US-DEU)

Petr Kott

V září 2003 dnes již bývalý poslanec a jeden z hlavních aktérů kauzy Rath chyběl na důležitém hlasování sněmovny o reformě veřejných financí, v němž se opoziční ODS snažila zablokovat legislativní plány vládní středolevé koalice. Hlasování zmeškal údajně kvůli problémům s alkoholem. Sám poslanec ale tvrdil, že se hlasování  zúčastnit nechtěl. ODS ho za to vyloučila ze strany. Poté vstoupil do klubu vládní US-DEU a podporoval středolevou vládu. Nakonec skončil jako spolupracovník Davida Ratha z ČSSD.

Petr Wolf (ČSSD)

Nezařazený poslanec (bývalý sociální demokrat) Petr Wolf.

Petr Wolf je další z řady poslanců ČSSD, kteří svou stranu během volebního období zradili. V návaznosti na údajné výhrůžky opustil Wolf v červnu 2008 poslanecký klub sociální demokracie a vzdal se členství ve straně. Poté obvinil tehdejšího předsedu ČSSD Jiřího Paroubka z vydírání při prezidentské volbě. Podle Wolfa mu předseda strany hrozil zveřejněním veřejných závěrů kontroly NKÚ ve Wolfově firmě. Wolf pak do pádu druhé Topolánkovy vlády v březnu 2009 několikrát hlasoval s vládní koalicí. Dnes již bývalý poslanec a za dotační podvod odsouzený Wolf v březnu 2009 patřil mezi 96 poslanců, kteří nedůvěru Topolánkově vládě nevyslovili.

Miloš Melčák (ČSSD)

Poslanec Miloš Melčák na schůzi Poslanecké sněmovny, která pokračovala 11. září v Praze.

Bývalý poslanec ČSSD v lednu 2007 při hlasování o důvěře druhé Topolánkovy vlády opustil hlasovací sál a vláda tak získala důvěru. Společně s dalším zrádcem Michalem Pohankou poté hlasovali s vládní koalicí o některých zákonech, pomohli například tomu, aby přes první čtení prošla reforma veřejných financí. Ze strany byl vyloučen.

Michal Pohanka (ČSSD)

Michal Pohanka

Stejně jako jeho bývalý stranický kolega Melčák i lékař Michal Pohanka zradil v roce 2007 sociální demokraty a svým odchodem z hlasovací místnosti pomohl získat druhé Topolánkově vládě důvěru. Tím v podstatě ukončili sedm měsíců trvající vládní krizi. Následně po vyloučení působil jako nezařazený poslanec podporující vládu.

skŠárka Kabátová
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

MMA zápasník Attila Végh (vlevo) trefuje soupeře Karlose Vémolu na turnaji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...