17. února 2017 14:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hasiči z celého Česka se loučili s kolegou z Prahy, který zahynul po požáru ve Zvoli

Na pražské centrální stanici v Sokolské ulici drželi minutu hasiči ze směny B a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na pražské centrální stanici v Sokolské ulici drželi minutu hasiči ze směny B a... | foto: Týdeník Policie

PRAHA Minutou ticha v pátek v sedm hodin ráno uctili hasiči památku Jana Odermatta. Pětačtyřicetiletý příslušník HZS Praha ze stanice č. 8 Radotín zemřel ve středu v kladenské nemocnici na následky zranění, které utrpěl při obřím požáru ve Zvoli u Prahy o den dříve.

V sedm hodin se na všech stanicích střídají směny - hasiči jsou rozděleny na směny A. B, C, které slouží 24hodinové služby. V pátek ráno se směny B a C sešly spolu a uctily památku Jana Odermatta.

Při minutě ticha za Jana Odermatta se sešli hasiči z obou střídajících se směn.

„Příslušníci a zaměstnanci Hasičského útvaru Pražského hradu uctili minutou ticha památku kolegy Jana Odermatta, který položil svůj život při plnění služebních povinností. Minutě ticha předcházelo přečtení dopisu generálního ředitele HZS ČR, genmjr. Ing. Drahoslava Ryby,“ uvedli pro Týdeník Policie hasiči z Pražského hradu.

Dopis ředitele HZS

Drazí kolegové, hasiči i jejich příznivci. Když jsem nastupoval na pozici generálního ředitele, věděl jsem, že budu muset ve své funkci řešit řadu nepříjemných věcí, jako bude boj o rozpočet, řadu složitých situací typu povodní a dalších. Na všechno jsem byl připravený.

Na co se připravit nedá a co je v naší práci nejtěžší je, pokud zemře kolega hasič při výkonu svého povolání. Každý hasič při nástupu do funkce slavnostně slibuje, že bude chránit životy, zdraví a majetek, a to i s nasazením vlastního života. Každý hasič toto slibuje dobrovolně s plným vědomím toho, že svůj život zasvěcuje pomoci druhým.

Naší snahou je, aby výcvik a velení při zásazích byly natolik profesionální, aby se podobným tragédiím předešlo. Ne vždy se to ale podaří. Bohužel, i tak zkušený hasič, jakým byl s 24 lety praxe Jan Odermatt, zaplatil za svoji odvahu životem. Jsem přesvědčen, že se nám podaří objasnit okolnosti tragické události.

genmjr. Ing. Drahoslav Ryba

generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR

Jan Odermatt podlehl následkům zranění, které utrpěl při požáru ve Zvoli u...

Jan Odermatt nastoupil k pražským hasičům 13. 12. 1993. Celou dobu sloužil na hasičské stanici Radotín ve směně B. Po absolvování specializačních kurzů se stal technikem chemické služby. „Byl zkušeným hasičem, pracoval samostatně, ale zároveň uměl podpořit týmovou práci celé jednotky. Jan Odermatt byl skvělý kolega a kamarád. Pro pražské hasiče je jeho odchod bolestnou ztrátou. Čest jeho památce,“ stojí v prohlášení pražských hasičů.

Na kolegu z prahy se vzpomínalo i v Olomouci.

Poslední rozloučení s Janem Odermattem se koná ve čtvrtek 23. února ve velké obřadní síni krematoria ve Strašnicích od 10 hodin.

S požárem haly o rozměrech 70 krát 15 metrů od úterního rána bojovaly desítky hasičů ze Středočeského kraje a Prahy. Pod kontrolu hasiči dostali oheň v úterý před 18:00, zcela zlikvidován ve středu po 15:00, zhruba po 36 hodinách hašení.

Minuta ticha za Jana Odermatta na stanici č. 1 v Praze.
Mimo hlavní město se vydalo sedm pražských profesionálních jednotek.

Požár kromě Odermatta nepřežil také jeden zaměstnanec. Zraněna byla také jedna pracovnice, která má popálený obličej a ruku. Škoda dosáhla kolem 100 milionů korun.

Celkem bylo nasazeno 40 jednotek hasičů ze Středočeského kraje a Prahy. Z hlavního města vyjeli hasiči ze sedmi stanic: Chodov, Strašnice, Krč, Smíchov, Radotín, Modřany a Petřiny. Na místo případu byly také vyslány jednotky sboru dobrovolných hasičů z Dolních Měcholup, Cholupic, Zbraslavi, Lipenců, Kunratic a Písnice. Povolána byla i těžká technika ze Zbirohu a Hlučína.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz