15. února 2017 14:43, aktualizováno  19:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražský hasič, který zasahoval u obřího požáru ve Zvoli, v nemocnici zemřel. Bylo mu 45 let

Jan Odermatt zahynul po velkém požáru ve Zvoli u Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Odermatt zahynul po velkém požáru ve Zvoli u Prahy. | foto: HZS Praha

ZVOLE (U PRAHY) Jan Odermatt, jeden z pražských hasičů, který v úterý zasahoval u požáru lakovny ve Zvoli u Prahy, v nemocnici zemřel. Serveru Lidovky.cz to řekla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Požár nepřežil také jeden zaměstnanec. Zraněna byla také jedna pracovnice, která má popálený obličej a ruku. Škoda dosáhla kolem 100 milionů korun.

„I přes okamžitě poskytnutou předlékařskou pomoc na místě zásahu a následnou hospitalizaci na anesteziologicko-resuscitačním oddělení v kladenské nemocnici se jeho stav nelepší,“ komentovala odpoledne Adamcová stav zraněného hasiče.

Pětačtyřicetiletý příslušník HZS Praha Jan Odermatt svým zraněním po 17. hodině podlehl. Hasič patřil ke stanici č. 8 z Radotína. Jeho rodině byla poskytnuta posttraumatická péče.

Jan Odermatt podlehl následkům zranění, které utrpěl při požáru ve Zvoli u...

„K pražskému sboru nastoupil 13. 12. 1993 jako hasič. Celou dobu sloužil na hasičské stanici Radotín ve směně B. Po absolvování specializačních kurzů se stal technikem chemické služby. Byl zkušeným hasičem, pracoval samostatně, ale zároveň uměl podpořit týmovou práci celé jednotky. Jan Odermatt byl skvělý kolega a kamarád. Pro pražské hasiče je jeho odchod bolestnou ztrátou. Čest jeho památce,“ stojí v prohlášení pražských hasičů.

S požárem haly o rozměrech 70 krát 15 metrů od úterního rána bojovaly desítky hasičů ze Středočeského kraje a Prahy. Pod kontrolu hasiči dostali oheň v úterý před 18:00, zcela zlikvidován ve středu po 15:00, zhruba po 36 hodinách hašení.

Požár průmyslového komplexu ve Zvoli u Prahy.
Hašení průmyslového areálu v Zvoli u Prahy.

Celkem bylo nasazeno 40 jednotek hasičů ze Středočeského kraje a Prahy. Z hlavního města vyheli hasiči ze sedmi stanic: Chodov, Strašnice, Krč, Smíchov, Radotín, Modřany a Petřiny. Na místo případu byly také vyslány jednotky sboru dobrovolných hasičů z Dolních Měcholup, Cholupic, Zbraslavi, Lipenců, Kunratic a Písnice. Povolána byla i těžká technika ze Zbirohu a Hlučína.

Výjezd stanice č. 8 Radotín

givVojtěch Gibiš, ČTK

Najdete na Lidovky.cz