Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Hasiči už zlikvidovali požár v lovosické chemičce. Škody se šplhají do desítek milionů

Hořela skladovací hala v areálu chemičky Lovosice foto: Iveta Lhotská, MAFRA

LOVOSICE - Hasiči ukončili likvidaci požáru v areálu chemičky v Lovosicích na Litoměřicku. Hořelo tam od čtvrtečního odpoledne. Předběžnou škodu odhadli na 40 milionů korun. Shořely suroviny určené k výrobě viskózového vlákna a hala. Řekl to operační důstojník krajských hasičů. Doprava v okolí továrny je už bez omezení.
  8:00aktualizováno  8:32

Záchranáři odvezli z místa jednoho člověka, který se nadýchal kouře, při zásahu se zranili podle důstojníka tři hasiči. „Odvezli jsme je s lehkým zraněním do litoměřické nemocnice,“ řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník. Na místě nyní zůstává z preventivních důvodů podniková jednotka hasičů. Mluvčí policie Alena Bartošová řekla, že škody budou v desítkách milionů korun. Příčiny požáru se vyšetřují.

Hořela skladovací hala v areálu chemičky Lovosice
Hořela skladovací hala v areálu chemičky Lovosice

Požár vypukl v hale o rozměrech deset krát 15 metrů. „Byla to stará plechová hala, v které jsme měli uskladněné suroviny pro další zpracování. Mezi těmi surovinami byl polyester, polyamid a aramid, je to umělohmotné vlákno, které vzplálo,“ řekl  jednatel společnosti Glanzstoff Bohemia Milan Grmela. „Chtěl bych moc poděkovat hasičům za profesionální zásah, který nebyl jednoduchý,“ dodal.

Materiál, který shořel, byl určen pro tkalcovnu k dalšímu zpracování. „Jsme ve spojení se sesterskými firmami, abychom prioritně dostali nový materiál na rozjetí výroby,“ uvedl Grmela. „V tuto chvíli pracujeme na tom, abychom výrobní halu přepojili na jiný zdroj elektrické energie z druhé strany. Předpoklad je, že v pondělí bychom měli rozjet výrobu,“ uvedl. Provoz je směnný.

Zašlou restauraci Lovosice proměnily v designovou kavárnu. Bude nabízet výlučně regionální produkty

Fabrika je rozdělena na dvě části. Hlavní, v níž pracuje zhruba 300 zaměstnanců, kde se vyrábí viskózové přírodní vlákno, požár nezasáhl. V druhé části, kde se toto vlákno a syntetická vlákna zpracovávají, pracuje podle jednatele zhruba 130 lidí. „Máme připraveny provizorní prostory pro nový materiál a pronajatý v Lovosicích externí sklad,“ uvedl Grmela.

Firma Glanzstoff Bohemia se nachází v areálu průmyslové chemie, kde je také Lovochemie, Preol a další menší podniky. Ve světě jsou čtyři výrobci viskózového vlákna do pneumatik, lovosická společnost je druhým největším.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!