130 let

Hilton v obležení hasičů. | foto: HZS PrahaReprofoto

Havárie plynu se může opakovat

Česko
  •   11:58
PRAHA - Zcela přesná dokumentace podzemních vedení neexistuje. Havárie, v jejímž důsledku byly tento týden evakuovány téměř tři tisíce lidí z hotelu Hilton a okolních domů, se tak může opakovat.
Výbuch plynu na Rohanském nábřeží, kvůli němuž musel být ve čtvrtek vyklizen hotel Hilton a okolní kancelářské budovy, šetří policie. Podle policejního mluvčího Ivo Bernáška policisté prověřují, zda se nejedná o nedbalostní trestný čin obecného ohrožení.

Pětihvězdičkový hotel byl ve čtvrtek dopoledne vyklizen poté, co pracovníci firmy Metrostav prokopli plynové potrubí. Unikající plyn se rychle dostal do prostor hotelu a kanceláří okolních domů. Během čtvrt hodiny byl hotel, kde se v tu dobu nacházelo sedmnáct set hostů, vyklizen. Podle ředitele pražských hasičů Dalibora Gosmana skutečně hrozilo, že plyn v potrubí vybuchne.

Proč se to stalo, bude znát Metrostav pravděpodobně v pondělí. Podle Františka Poláka, mluvčího společnosti, existují dvě možnosti.

Buď dělníci kopali na špatném místě, které jim bylo chybně vytyčeno, nebo plynovod vede jinudy, než je v plánech uvedeno.

Podle Poláka je možnost, že výbuch plynu zapříčinila chyba v dokumentaci, reálná. „V Praze se to stává poměrně běžně. Dokumentace je všelijaká,“ sdělil Polák. V metropoli k takové události dochází několikrát do roka.
Evakuace Hiltonu a okolí
10.17 hasiči dostávají zprávu o úniku plynu
10.30 začíná evakuace hotelu Hilton a uzavírají se okolní komunikace
11.04 evakuace dalších 800 lidí z okolních administrativních center
11.22 obnoven provoz hotelu


Poslední událost byla ale výjimečná tím, že pražský Hilton je podle svých provozovatelů největší hotel ve střední a východní Evropě. Tolik lidí najednou letos hasiči v hlavním městě ještě neevakuovali. Řada lidí vyběhla ven bez teplého oblečení. Zaměstnanci hotelu proto rozdávali deky. Již po několika desítkách minut se ale lidé vraceli zpátky. „Nikdo z hotelových hostů si nestěžoval,“ říká mluvčí hotelu Markéta Šebková. Zásahu hasičů se zúčastnila i speciální chemická jednotka, která měřila koncentraci plynu v ovzduší.

Evidence podzemních vedení, jako jsou plynovovody, horkovody či kabely s rozvody nízkého a vysokého napětí, je ze zákona povinná. V jejich dokumentaci se podle Poláka tu a tam vyskytují chyby. Je to tím, že měření nejsou pokaždé přesná.

Podle jeho slov se však někdy stává i to, že se investoři snaží obejít zákonnou povinnost zdokumentovat podzemí. Dělníci se pak mohou spoléhat jen na štěstí, aby nenarazili na potrubí v místech, kde by žádné podzemní rozvody teoreticky neměly být.

Není to jen problém historické části Prahy. Na taková místa mohou plynaři podle Poláka narazit kdekoliv po celé Praze. Situace se ale v posledních pěti letech zlepšuje.

Hlavní město zpracovává digitální mapu, která detailně zachycuje i podzemí. Zdaleka ne všechny lokality se ale kvůli tomu znovu přeměřují. „Změřit celou Prahu znova by byla práce na dvacet let pro celý tým,“ konstatoval Polák. Přeměřování však postupně probíhá.
Autor: Martina Klapalová