31. května 2017 14:07, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Otázky a odpovědi k nehodě policejního sporťáku. Kruliš neřídil, tvrdí záchranka

Policejní vůz BMW i8 po předání policii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní vůz BMW i8 po předání policii. | foto: Týdeník policie

PRAHA Luxusní policejní hybrid BMW i8, který v pondělí večer na Brněnsku havaroval, řídil skutečně policista. Potvrdila to záchranná služba, která tak vyvrátila informaci deníku MF Dnes, podle nějž za volantem vozu seděl zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš. Obě osoby se při havárii, k níž dle policie došlo během praktické ukázky vybavení při setkání zástupců IZS s prezidentem, vážně zranily. Akci údajně povolil ředitel krajské policie Leoš Tržil. Co v současné době o incidentu víme? Přinášíme otázky a odpovědi.

Kdy, kde a co se stalo?
K havárii luxusního supersportu za zhruba čtyři miliony korun, došlo v pondělí kolem desáté hodiny večer v brněnské části Chrlice. Informace o nehodě se na veřejnosti objevila v úterý dopoledne. Policie nejprve nechtěla upřesnit, za jakých okolností se incident odehrál, uvedla jen, že řidič vozidla zkolaboval a ztratil nad řízením kontrolu. Poté, co vyšlo najevo, že v autě seděl i člen prezidentské kanceláře Vladimír Kruliš, uvedla policejní mluvčí Štěpánka Komárová, že se událost stala během praktické ukázky vybavení při setkání zástupců integrovaného záchranného systému s prezidentem republiky Milošem Zemanem.

Proč policie mlžila?
Proti tvrzení, že k nehodě došlo při setkání bezpečnostních složek s prezidentem se ovšem ohradili hasiči, záchranáři i sám Zeman. „Chci říct, že policie lhala. V deset večer jsem byl v posteli a četl si monitor,“ okomentovala hlava státu. „Žádné ukázky jsme v pondělí neposkytovali,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Stejně se vyjádřila i krajská záchranná služba. Policejní mluvčí později upřesnila, že ukázka vozu proběhla až po oficiálním setkání, kdy byla nabídnuta prezidentovu doprovodu.

Policejní vůz BMW i8.
Policie ČR už testuje trojici elektromobilů BMW i3.

Kdo akci povolil?
Podle informací serveru Aktuálně.cz jízdu policejním sporťákem, povolil ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil. „Rozhodl Tržil, ale ten mu na večeři taky vysvětloval, že Kruliš nesmí řídit. Odjeli a řídil policista, ale je otázkou, jestli se nevyměnili,“ cituje Aktuálně.cz „vysoce důvěryhodný zdroj“, který se zúčastnil pondělní slavnostní večeře na počest prezidenta v brněnském hotelu International.

Server Lidovky.cz se pokoušel s Leošem Tržilem spojit, šéf krajské policie však není v sídle sboru k zastižení. Mluvčí jeho vyjádření zjišťuje. Serveru iRozhlas.cz nicméně informaci o společném odchodu Tržila s Krulišem potvrdila náměstkyně Taťána Malá (ANO), která je z hotelu viděla odcházet mezi čtvrt až půl desátou večer.

Kdo řídil?
Auto měl řídit vedoucí oddělení silničního dohledu z jihomoravské dopravní policie, vedle něj měl sedět Vladimír Kruliš. Středeční MF Dnes ovšem přišla s informací, že vozidlo nešoféroval policista, jenž podle oficiální verze zkolaboval, nýbrž právě Kruliš. Listu to řekl „zdroj z Hradu, který si nepřál být jmenován“. MF Dnes dále argumentuje tím, že Zemanův muž, s nímž se do budoucna počítalo jako s nástupcem Jindřicha Forejta, je svou vášní pro rychlá auta známý.

Jihomoravská záchranná služba však ve středu po poledni tuto informaci dementovala. „ZZS ošetřovala dva pacienty. Jedním byl policista, který řídil vůz,“ uvedla záchranka v prohlášení s tím, že pomoc přivolal spolujezdec z havarovaného vozidla. „Potvrzuji, že dle policejního prezidenta Tuhého byla civilní osoba vyprošťována ze sedadla spolujezdce,“ napsal odpoledne na Twitteru ministr vnitra Milan Chovanec.

Tvrzení, že luxusní BMW řídil protokolář, odmítl během středeční návštěvy Kuřimi také prezident Miloš Zeman, který spekulace označil za “fake news“.

Vladimír Kruliš

Vladimír Kruliš.

Mohl Kruliš vozem jet?
V dopravních prostředcích policie mohou dle nařízení ministerstva vnitra být přepravováni pouze příslušníci bezpečnostních sborů, zaměstnanci resortu nebo osoby, jejichž přeprava souvisí s plněním služebních či pracovních úkolů. Kruliš přitom není členem bezpečnostních sborů ani zaměnstancem ministerstva vnitra. Je tedy otázka, zda jej policie považovala za osobu, kterou přepravovala v rámci plnění služebního či pracovního úkolu. Policie toto nechce komentovat, vše je předmětem vyšetřování.

Zeman Krulišovu touhu projet se luxusním hybridem chápe. „Lásku mladých lidí k rychlým autům dokážu pochopit, toleruji, že se v nich chtějí projet,“ uvedl s tím, že řídit jej však mohou pouze policisté. „Každý z nás někdy zemře,“ doplnil posléze.

Jaké mají účastníci nehody zdravotní následky?
Zranění obou mužů, kteří v té době seděli ve vozidle, jsou vážná. Podle mluvčí jihomoravských záchranářů Hedviky Kropáčkové utrpěl jeden z nich cévní mozkovou příhodu, u druhého (Kruliše) měli podezření na vážné poranění páteře. Kruliš leží ve stabilizovaném stavu na jednotce intenzivní péče úrazové chirurgie brněnské nemocnice. Prezident Zeman, který je v úterý před šestou hodinou večerní v nemocnici krátce navštívil, v Kuřimi řekl, že Kruliš má zlomené dva obratle, nemá ale zasaženou míchu.

Podle informací médií se Zeman zašel podívat rovněž na zraněného policistu, jemuž údajně jeden z členů jeho ochranky přinesl kytici.

Policie ČR vůz zapůjčila na půl roku společnost BMW - Invelt.

Co bude s vozidlem?
Škoda na luxusním BMW zatím není vyčíslena. Podle Mf Dnes je auto nepojízdné a má zničený předek. Náraz poté, co vůz vyletěl ze silnice v Zámecké ulici, byl tak silný, že vystřelil i airbagy. „Informace o přesném rozsahu poškození ještě nemáme,“ řekla serveru Lidovky.cz Zita Vinšová, mediální zástupkyně společnosti Invelt. Dodala, že vůz má standardní havarijní pojištění. Zda incident ovlivní budoucí spolupráci či policie obdrží do zápůjčky náhradní automobil místo havarovaného, dále nekomentovala.

Co bude dál?
Havárii v současnosti prošetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), stejně tak i to, kdo vůz opravdu řídil. Mluvčí sboru Radka Sandorová potvrdila, že inspekce od policie obdržela spisový materiál k nehodě, bližší informace podle svých slov však zveřejnit nemůže.

Ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý uvedli, že je potřeba vyčkat závěrů GIBS. „Není důvod cokoliv tajit a myslím si, že není potřeba o čemkoliv spekulovat,“ řekl Chovanec pro iDNES.cz s tím, že k prošetřování byla přizvána i policie.

rsaRobert Sattler